Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Miranda
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 12 paź 2006, o 09:49
Lokalizacja: Rybnik

Post »

Miranda pisze:Odnośnie trawnika, bo nie będę na nowo zakładać tematu. Z jednej strony działki trawa ok, a z drugiej, gdzie są 3 jabłonki trawa jakaś sucha, jak grabiłam liscie to grabiami zamiast po trawie to drapałam ziemię. Wysuszony na amen. Może zbyt niskie koszenie? Nie wiem, myślałam, czy nie sypnąć jakimiś "witaminami"? Tylko kiedy można prochami sypać? Mogę teraz, czy dopiero na wiosnę?
Mój mąż jednak się uparł i kupił cały kg nasion trawy i wysypał to na trawnik. Uważał, że nic złego się nie stanie jak trawa przed przykryciem śniegiem puści korzenie. Istotnie- puściła korzenie, ale śnieg jej nie przykrył. Ciekawe, co teraz będzie na wiosnę. Wiosną zamierzam tą trawę zasilić jakimś granulatem odżywczym. Co o tym sądzicie?
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Miryndo też posiałam jesienią trawę i bardzo ładnie wzeszła.
Nic jej nie będzie. Wiosną zasilisz nawozem do trawników i będzie sobie ładnie rosła.
mieteko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 cze 2006, o 12:19
Lokalizacja: koszalin
Kontakt:

Post »

Witam.Od kilku ładnych lat zajmuję się trawnikami.Nawet najgorszy trawnik da się uratować i doprowadzić jego wygląd do normalnego bez stosowania orki i innych zabiegów agrotechnicznych.Wiosna jest najlepszym okresem ratowania trawników.Kolejność prac to: wygrabienie pozostałości po zimie,oprysk preparatem Mniszek,po siedmiu dniach koszenie i osta areacja trawnika .W przypadku nierówności na trawniku wyrównujemy je ziemią i wykonujemy dosiewki trawy.Trawnik zasilamy nawozem "TRAWIT"/posiada dużo niezbędnego żelaza.W przypadku wystąpienia chwastów dwuliściennych powtarzamy oprysk "MNISZKIEM" lub"STARANE".Dwa lata temu stosując opisane czynności uratowałem trawnik na którym rosły chwasty po przysłowiowy pas
wiesia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 lip 2006, o 22:26

Post »

Proszę o informacje jak można pozbyć się mchu z trawnika.
:roll: [/url]
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pozdrawiam Andrzej.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

mietekonyszkiewicz pisze: i osta areacja trawnika .
Ja natomiast mam wertykulator i na wiosnę też nacinam trawnik.
Nie mam problemu z mchem,
Mech najczęściej rośnie na zacienionych trawnikach.
Awatar użytkownika
basiakam
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 112
Od: 17 sie 2006, o 18:48
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Wybieram mech systematycznie małymi grabkami ,czasem ręcznie,i tak odrasta.Za to trawnik z daleka jest ładny. Z czasem go polubiłam.Tak w ogóle wszystkie paskudy ogródkowe, jak się trochę polubi to jakby są mniej dokuczliwe! :D :D
Basia
Awatar użytkownika
Kinga
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 13 sty 2007, o 13:23
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post »

Witam
To ja wszystko teraz zbiorę w jedną całość, taki trawnik w pigułce:
1.WODA, woda i jeszcze raz woda – to trawka lubi najbardziej
2.Nawozy – najlepiej specjalnie przeznaczone do trawy albo wieloskładnikowe (polecam hydrokompleks). Od wiosny jak tylko śnieg zejdzie, a na jesień to tylko jesienne i raczej nie później niż do października.
3.I co roku – AREACJA, WERTYKLACJA, PIASKOWANIE i w razie konieczności WAŁOWANIE i DOSIEW NASION.

I trawniczek będzie piękny, zieloniutki, zdrowy i bez problemów z mchem.
Pozdrawiam :lol:
Nigdy nie mów nigdy
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

W tej chwili Kingo z uwagi na dużą wilgotność (opady deszczu) i nie tylko na trawniku zauważyłem duże ilości mchu. Wiosną trzeba będzie z nim powalczyć.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Kinga
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 13 sty 2007, o 13:23
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post »

Eraźmie na wiosne jak przyświeci słoneczko powinno być lepiej. No chyba że w cieniu to ratują cie tylko zwapnowanie trawnika (najlepiej dolomitem- nawozem wapniowo magnezowym w postaci węglanowej) albo jeśli pH gleby jest ok to zastosuj specjalny nawóz ze środkiem przeciwdziałającym występowaniu mchu, np. Antymech ( w sklepach ogrodniczych jest duży wybór). Trawnik możesz również opryskać preparatem Mogeton 25 WP. Przy temperaturze około 18°C mech zacznie bieleć już po kilku dniach, a zniknie po około dwóch tygodniach.
Powodzenia :lol:
Nigdy nie mów nigdy
Awatar użytkownika
grazyna56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 706
Od: 10 lut 2007, o 20:28
Lokalizacja: łódż

Post »

Nie wierzę w cuda. Ja Antymchem pryskałamm Mech po kilku dniach zżółkł, wygrabiłam go posiałam od nowa trawę. Pilnowałam aby trawa miała wilgotne podłoże zawsze daje dobry nawóz i nc trawa rośnie równo ze śliczhym mchem, w niektórtych miejscach więcej mchu niż trawy, ale i tak jest zielono .Co roku w te miejsca sypię od nowa nasiona trawy, nawet przykrywam je lekko ziemią, żeby miała nowe podłoże i znów to samo trawa w towarzystwie mchu, jeśli nie od razu tp po paru tygodniach. Nie mam już siły :shock: ;:98 ;:98 ;:98
cudze błędy mamy przed oczyma ,własne za plecami
Pozdrawiam Grazyna
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

grazyna56 pisze:Pilnowałam aby trawa miała wilgotne podłoże zawsze daje dobry nawóz i nc trawa rośnie równo ze śliczhym mchem, w niektórtych miejscach więcej mchu niż trawy, ale i tak jest zielono .
Grażynko mech na trawniku rośnie głównie w miejscach bardzo zacienionych i wilgotnych.
Awatar użytkownika
jakja
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 115
Od: 10 lis 2006, o 16:38
Lokalizacja: Poznań

Post »

oraz na kwaśnych glebach - warto wapnować...
Pozdrawiam. Jacek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”