Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Pepe01
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 wrz 2013, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

wertykulacja i odchwaszczenie

Post »

Witam.

mam pytanie otóż jeszcze w tym miesiącu zamierzam przeprowadzić zabieg wertykulacji na swoim trawniku oraz nawieźć nawozem jesiennym, myślę również o odchwaszczeniu trawnika czy to nie za dużo jak na jeden raz. Może z odchwaszczeniem poczekać do następnego sezonu a teraz przeprowadzić tylko zabieg wertykulacji plus nawóz.

Pozdrawiam
Kiriataim
50p
50p
Posty: 75
Od: 12 lut 2012, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Biłgoraj
Kontakt:

Re: wertykulacja i odchwaszczenie

Post »

Nie napisałeś ile lat ma trawnik.
Nawożenie jesienne można stosować lecz nie może być w takim nawozie azotu. Wertykulujemy jeśli jest taka potrzeba by usunąć filc a trawa w tym czasie jeszcze się krzewi więc odrośnie. A dlaczego w trawniku są chwasty? Jeśli trawnik założyłeś w tym roku to polecam częste koszenie i podlewanie. A pozostałe zabiegi przełożyć na przyszły rok poza nawożeniem lecz bez N.
Pepe01
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 wrz 2013, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: wertykulacja i odchwaszczenie

Post »

Witam.

Rzeczywiście nie napisałem kiedy trawnik był zakładany.

W zeszłym roku został wysiany. Wyczytałem, że to jest zbyt szybki termin na wertykulacje ze względu na nie dość rozwinięty system korzeniowy. Trawnik dość nie ciekawie wygląda (chwasty oraz żółte nie duże place)

W takim razie zamierzam nawieść nawozem jesiennym ( możecie polecić jakiś dobry, sprawdzony) w październiku.

Na wrzesień przewiduje odchwaszczenie. Po odchwaszczeniu odczekać 2-3 tygodnie i przeprowadzić zabieg nawożenia.



Poszperałem w google o znalazłem kilka nazw, które u mnie występują min:

- Babka
- Mniszek

Mniszek lub bofix będzie odpowiedni ? przed odchwaszczaniem nie kosić trawnika tak ? są to preparaty do listne i chwast nie może być ścięty ? :) Po oprysku ile odczekać, żeby skosić trawę?.

I trochę z inne beczki możecie polecić jakiś dobry opryskiwacz ?


Jeszcze jedno nasuneło mi sie pytanko czy preparatem do odchwaszczania spryskać całą powierzchnie trawnika czy punktowo tylko chwasty ?

Pozdrawiam
Kiriataim
50p
50p
Posty: 75
Od: 12 lut 2012, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Biłgoraj
Kontakt:

Re: wertykulacja i odchwaszczenie

Post »

Polecam preparat STARANE lub Chwastox. Nie przesadzaj z dawkami i trzymaj się zaleceń zgodnych z etykietą. Preparaty działają dolistnie czyli tak jak napisałeś powinny być rozwinięte liście przed zastosowanie. Po zastosowaniu środka kosimy po 5 - 7 dniach.
Poszukaj również przyczyny pojawiania się chwastów. Jeśli trawnik jest źle pielęgnowany to pojawiają się chwasty.
Nawożenie jesienne wiele w tym roku nie zmieni. Wiosną należy dobrze zaopiekować się trawnikiem. Przez cały sezon kosić co najmniej raz w tygodniu, nawozić do końca sierpnia NPK a jesienią nie koniecznie lub nawozami PK i nie dopuszczać do przesychania.
Dobry opryskiwacz to Marolex. Dobierz według potrzeb wielkość zbiornika i akcesoria. Ja używam tej marki wraz z dysza płasko strumieniową z osłonka do zwalczania chwastów aby przy okazji nie pozbyć się innych roślin.
Pepe01
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 wrz 2013, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: wertykulacja i odchwaszczenie

Post »

Dziękuje za odpowiedź !!!

Jeśli można to prosiłbym o udzielenie odpowiedzi na to pytanie

Preparatem do odchwaszczania spryskać całą powierzchnie trawnika czy punktowo tylko chwasty ?


Pozdrawiam
Kiriataim
50p
50p
Posty: 75
Od: 12 lut 2012, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Biłgoraj
Kontakt:

Re: wertykulacja i odchwaszczenie

Post »

Oprysk wykonujemy w taki sposób aby opryskać jak najwięcej chwastów. Fragmentów nie zachwaszczonych nie opryskujemy. Pamiętaj, że nie musisz wszystkich chwastów zniszczyć jednym zabiegiem. Część chwastów zniszczy oprysk, inne zginą przy częstym koszeniu już w kolejnym sezonie.
Powodzenia
chiboogi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 25 kwie 2013, o 18:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: wertykulacja i odchwaszczenie

Post »

witam
przepraszam za offtop......
jestem na etapie kupna nawozu na teraz czyli jesiennego. Co polecacie ?? U mnie dostepne tylko florovit, substral z jesiennych....
czytalem wyzej ze nie moze byc wogole azotu, a w tym z florovitu jest chyba 4,5 %......
prosze o podpowiedz,
pozdrawiam
Kiriataim
50p
50p
Posty: 75
Od: 12 lut 2012, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Biłgoraj
Kontakt:

Re: wertykulacja i odchwaszczenie

Post »

Jeśli trawnik i inne rośliny mają się dobrze, podaruj sobie nawóz jesienny a zwłaszcza jeśli w sezonie regularnie nawoziłeś.
A jeśli jest konieczność to użyj typowego jesiennego bez azotu by roślin nie budzić do wzrostu. Kup przez internet np fructus jesienny lub w najbliższym składzie polifoskę pk. Nie przekraczaj dawek by nie zniszczyć gleby.
Marcin29
50p
50p
Posty: 86
Od: 14 paź 2013, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odnowa trawników

Post »

Witam
Czy Ten preparat Biomass Sugar można stosowac do roślin domowych , drzewek bonsai itp
pozdrawiam
adamosky

Wertykulacja

Post »

Witam,
Chciałbym się dowiedzieć kiedy najlepiej zacząć wertykulację i napowietrzanie trawnika :?: , dosianie (jaka najlepsza odmiana na w miarę suchą glebę, niewysoka, ładny zielony kolor), nawożenie.
Wszystkie sugestie mile widziane. ;:138
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Kiedy wertykulacja

Post »

Mogę mówić tylko za siebie i na dodatek robię to po raz pierwszy, u mnie wertykulacja 22-23 marca.
niuniek_84
50p
50p
Posty: 89
Od: 2 mar 2014, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Kiedy wertykulacja

Post »

Również się uczę ... ale mimo wszystko dwa razy zgrabiłem trawnik, by usunąć resztki liści itp.
Wygląda od razu lepiej ... teraz czekam na ciepełko.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Kiedy wertykulacja

Post »

Już można robić jak trawnik suchy :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”