Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Post »

Też mi się wydaje, że szkoda trawnika, zresztą nie najgorzej wyglądającego.... :roll:
Sama mam taki malutki, z którym walczę chyba od trzech lat i choć najprościej byłoby zerwać darń i zasiać nowy trawnik, to wolę jeszcze trochę go podrapać, dołożyć świeżej ziemi i dosiać nasiona, zostawiając jednocześnie to, co już na nim rośnie.
Jeśli trawa dawała radę przez lata, to niech zostanie. Wyglądała nieciekawie, bo zostały głównie kępkowe kostrzewy, ale po zeszłorocznym dosianiu doszły inne, lepiej krzewiące się gatunki i już wygląda to lepiej. Jednak nadal jest dosyć rzadki, pojawia się na nim mech i sporo chwastów z sąsiedniej, zaniedbanej działki.
Miałam go poprawiać wiosną, ale nie wyszło, bo pogoda i inne prace nie pozwoliły. Naprawię to w sierpniu/ wrześniu. To dobra pora na takie akcje, chyba nawet lepsza, niż wiosną.... :roll:
Pozdrawiam,Vivien333
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Post »

vivien333 pisze:Naprawię to w sierpniu/ wrześniu. To dobra pora na takie akcje, chyba nawet lepsza, niż wiosną.... :roll:
Zgadzam się w 100%. Koniec sierpnia/początek września to idealne warunki do siania trawy.
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Post »

Mam bardzo dużo mchu w trawie.
Zwalczy go wysypanie siarczanu magnezu?
Może macie inne skuteczne pomysły?
Robić to teraz przed zimą ?
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 204
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Post »

Dzień dobry.
Posiadam niewielki trawnik od północnej strony budynku, też walczę z mchem. Stosowałam antymech w ubiegłym roku, mchu może było mniej, ale też wypaliłam przy okazji trawę. Wypalone miejsca musiałam uzupełnić nową ziemią i dosianiem trawy. Do jesieni zagoiły się wypalone miejsca, zimą tuż przed opadami śniegu posypałam trawnik wapnem granulowanym. W tym roku nie stosowałam żadnych wynalazków na trawnik, jedynie trzy dni po każdym koszeniu posypuję trawę mączka bazaltową. Miejsca z kępami mchu posypuję dosyć obficie. Odnoszę wrażenie, że mchu mam dużo mniej, a trawa ma piękny ciemnozielony kolor.
Serdecznie pozdrawiam, Jelizawieta.
Ps.
Mchu całkowicie się nie pozbędę, bo nie dość, że prawie słońca trawa nie widzi, to jeszcze podczas ulew deszczówka z dużego dachu zalewa ten teren, więc muszę się pogodzić, że mech również będzie.
Pozdrawiam, Jelizawieta
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 204
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Post »

dsk121 pisze:Mam bardzo dużo mchu w trawie.
Zwalczy go wysypanie siarczanu magnezu?
Siarczan żelaza, a nie siarczan magnezu.
Pozdrawiam, Jelizawieta
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Post »

Żelazo pomoże ale nie załatwi sprawy. Mech nie zniknie magicznie i w jego miejsce magicznie nie pojawi się trawa. Mech pojawia się gdy obszar jest zacieniony i zalega w nim woda / rosa. Więc wygrabianie, piaskowanie, związki żelaza. A i tak efekt nie jest gwarantowany bo mech ma to do siebie, że pozbycie się go nie jest proste a czasami niemożliwe.
Jeśli chodzi o związki żelaza to skuteczny jest oprysk roztworem chelatu żelaza. Efekt jest praktycznie natychmiastowy. Mech czernieje i miejscowo zamiera. Oczywiście na jakiś czas. Chelat tani nie jest więc ta zabawa na większą skalę może zrujnować portfel.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Post »

Nie miałam aż tyle mchu, ale u mnie pomogła areacja jeśli tak to można nazwać, wygrabianie. Poza tym posypywałam te trudne miejsca torfem. Gdyby nie to, że cała ziemia jest piaskowa to pewnie bym piaskowała. Ciekawa jestem jak będzie w tym roku po zimie.
Awatar użytkownika
Julia
200p
200p
Posty: 448
Od: 11 wrz 2005, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Post »

Czy należy czekać z zabiegami odnowy trawnika do pierwszego koszenia? Korci mnie, aby to zrobić już teraz. Internet podaje, żę należy to zrobić w kwietniu, kiedy widać , że trawa już dobrze rośnie. Czekać czy nie? Kiedy zabrać się za ten zabieg, proszę o uwagi i podpowiedzi znawców tematu. :)
Piękno leży w oku patrzącego.
serdeczności - Julia
lukas80
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 15 mar 2022, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Post »

Wertykulacje, aeracje i pierwsze nawożenie zawszę robię na przełomie marzec - kwiecień i tak też było w tym roku. Z dosiewką czekam na przełom kwietnia-maja.
Przy takiej suszy pierwsze koszenie wykonasz w maju ;:oj a co za tym idzie twój trawnik będzie miał bardzo powolny strat.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Post »

Zgadzam się z przedmówcą, ale jeśli chodzi o pierwsze koszenie to nie wiem jak u Was, ale ja będę kosił już w tym tygodniu (okolice Wrocławia).
pixie7
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 15 maja 2012, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Post »

Dzień dobry,

Chciałbym zadać kilka pytań nt. pielęgnacji trawnika, planuje zrobić wertykulacje, skaryfikacje i możliwe że również aeracje z dosiewem i nawożeniem na koniec. Ogólnie to mój trawnik nigdy nie był wertykulowany, jedynie trawa co roku na wiosnę była ręcznie grabiona, trawnik był zawsze koszony na bieżąco ale ma już kilkanaście lat.

Jaka jest prawidłowa kolejność procesów pielęgnacji trawnika i czy wszystkie można robić na wiosnę? Czy kolejność jak poniżej jest poprawna?
- skaryfikacja (grabienie martwej trawy, grabie elektryczne) > wertykulacja > aeracja > dosiew > nawożenie i koszenie

Kilka innych pytań,
- czy wertykulacje i skaryfikacje należy wykonywać tylko wtedy kiedy trawnik jest suchy?
- czy zabieg skaryfikacji należy wykonać w dwóch kierunkach czy wystarczy w jednym?
- jak głęboko zrobić wertykulacje biorąc pod uwagę że mamy już kwiecień i trawnik nie był nigdy wertukulowany i ma kilkanaście lat?
- co do aeracji, czy popularne w sklepach ogrodniczych "sandały z kolcami" są czegoś warte czy lepiej szukać czegoś innego?
glodnyrules
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 5 maja 2022, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

torfowanie

Post »

witam,
chce po zasianiu trawy rozsypać po powierzchni cienką warstwę torfu. i tu pytania:
- jakiegoś konkretnego? odkwaszony?
- ile potrzebuje torfu na 140m2?
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 204
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: torfowanie

Post »

Dzień dobry.
Sadzę, że lepsza byłaby ziemia ogrodowa, ponieważ przesychając nie tworzy skorupy. Na taką powierzchnie powinny wystarczyć cztery worki osiemdziesięciokilowe, ponieważ nasiona traw przykrywa się cienką warstwą. Wysianych nasion nie grabiłam z ziemią, a posypywałam garstkami. Co drugi dzień zraszałam i po tygodniu widać było wschodzące źdźbła trawy.
Jelizawieta.
Pozdrawiam, Jelizawieta
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”