Malwa choroby i szkodniki.Rdza malw

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Giaur
50p
50p
Posty: 81
Od: 27 kwie 2013, o 07:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łużyce

Re: Rdza na malwach !

Post »

I co dalej ? :wit
Kupiłem nowe sadzonki, czym opryskać ? :idea:
Posadziłem na osobnej grządce z dala od jadalnych warzywek i owoców, powalczyłbym tylko doradźcie jak. ;:163
boefstrogonov
100p
100p
Posty: 110
Od: 8 maja 2014, o 08:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rdza malw-jak zapobiegać?

Post »

Dobry wieczór!

W tym roku po raz pierwszy miałam kwitnące malwy, czyli był to ich drugi rok u mnie. Wszystko byłoby super, gdyby nie rdza, która pojawiła się na nich bardzo szybko. Sukcesywnie usuwałam zaatakowane liście, jednak to nie pomogło. Malwy wyrosły wysokie (1,80m!), ale wyglądały szpetnie. W pewnym momencie już usunęłam im znakomitą większość liści i były "dość łyse", kwitły też marnie, w porównaniu z tym, na co się zapowiadały, no i nawet ich łodygi były zaatakowane przez szpecące plamy :(

Moje pytanie brzmi: czy jest jakiś sposób, aby zapobiegać rdzy na malwach? O ekologicznym sposobie pewnie nie mam co marzyć:(

Nie chciałabym musieć zrezygnować z uprawy tych pięknych kwiatów, może ktoś pomoże?

Dziękuję z góry!

;:196
Czytam regularnie. Piszę dużo rzadziej.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Rdza na malwach,czym leczyć

Post »

Podobno może pomóc oprysk
Amistar, Topsin lub Score.
Ale mamy w tym wątku również informację,że nie ma skutecznego środka na grzyba atakującego malwy
Puccinia malvacearum
W przypadku Malwy oraz innych roślin z rodziny Malvaceae nie ma skutecznego środku zwalczającego Puccinia malvacearum,
która jest gatunkiem jednodomowym niepełnocyklowym wytwarzająca zarodniki telialne, które są także zarodnikami przetrwalnikowymi.
Zarodniki kiełkują od razu przez cały sezon wegetacyjny tak więc palenie liści o przekwitnieniu nic nie da.
Ten gatunek rdzy występuje tylko i wyłącznie na Malvaceae !!!

W uprawę malw musimy mieć wkalkulowany nieciekawy wygląd ich liści lub pryskanie ich przez cały sezon chemią.
:wink:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Rdza na malwach,czym leczyć

Post »

W tym roku udało mi się znacznie ograniczyć rdzę na malwach. Pojawiła się bardzo wcześnie, ale opryski środkami grzybobójczymi powstrzymały rozprzestrzenianie się jej i mam wciąż kwitnące malwy. Liście na nich nie są wprawdzie najpiękniejsze, ale widać tak już musi być.
Tak jak pisze KaRo, stosowałem kilka różnych środków chemicznych, w tym również te o działaniu systemicznym. Co dwa, trzy tygodnie musiałem robić opryski gladioli i nie zapominałem wtedy też o malwach.
Bez oprysków w poprzednich sezonach, już w środku lata nadawały się tylko do wycięcia.

Pozdrawiam
Adam
boefstrogonov
100p
100p
Posty: 110
Od: 8 maja 2014, o 08:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rdza na malwach,czym leczyć

Post »

Dziękuję Wam, mimo że wiadomości nie są optymistyczne. Przepraszam, ale nie zauważyłam tego wątku wcześniej, choć trochę poczytałam. Miałam nadzieję, że znacie coś, co może zapobiec rdzy. jestem szalenie niepocieszona. ;:145

Cóż, nie będę miała malw więcej niż w tym sezonie.

Reasumując - popryskam na jesień moje malwy przyszłoroczne miedzianem, potem na wiosnę, a potem szaleć ze środkami nie będę, bo tego nie znoszę.

Pozdrawiam serdecznie.

boef
Czytam regularnie. Piszę dużo rzadziej.
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Rdza na malwach,czym leczyć

Post »

Mam jedną jedyną malwę , wiosną zauważyłam pierwsze podejrzane ciapki, spryskałam prewikurem bo akurat ten środek miałam rozrobiony , resztą środka dobrze podlałam roślinkę - może to przypadek, ale całe lato malwa miała zdrowe liście, kwitnie sobie w najlepsze - choć okazała się pusta a miała być pełna ;:124 jak będę na działce to jej zrobie fotkę
boefstrogonov
100p
100p
Posty: 110
Od: 8 maja 2014, o 08:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rdza na malwach,czym leczyć

Post »

O nadziejo...może będziesz kontynuować doświadczenia na większej ilości roślinek i je udokumentujesz? Jesteś jak światełko w tunelu...:) Po przeczytaniu tego wątku załamałam się, ponieważ dodatkowo trafiłam na artykuł w necie, w którym pisało, że, owszem, zdrowe malwy są możliwe, jednak wymagają one szczególnej troski i zarażone bezwzględnie trzeba wykopać i spalić. A ja mam w jednym miejscu tegoroczne i zeszłoroczne. Liczyłam na to, że jak te skończą kwitnąć, będą następne, w roku przyszłym. Artykuł ostatecznie zabił moją nadzieję, ponieważ parszywiec (czyt. grzyb ) już pewnie tej, co ma kwitnąć w roku przyszłym nie pomoże. A kupiłam specjalnie inną, wyjątkową... ma być czerwona ;:145

Pozdrawiam

boef
Czytam regularnie. Piszę dużo rzadziej.
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Rdza na malwach,czym leczyć

Post »

Obiecana fota malwy, według mnie liście ma zdrowe, a może się mylę ;:131

Obrazek
boefstrogonov
100p
100p
Posty: 110
Od: 8 maja 2014, o 08:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rdza na malwach,czym leczyć

Post »

Wyglądają dobrze...
Czytam regularnie. Piszę dużo rzadziej.
Uszaty
50p
50p
Posty: 70
Od: 26 gru 2015, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rdza na malwach,czym leczyć

Post »

Dostałam kilka sadzonek pełnych malw w październiku, wyglądały bardzo zdrowo tylko przez ok miesiąc, po czym pojawiły się na nich te paskudne, rdzawe plamy.
Przeczytałam gdzieś, że późną jesienią nie należy już robić oprysków, więc tego nie zrobiłam, kiedy według Was powinnam potraktować je środkiem grzybobójczym?
Trochę jestem zmartwiona po przeczytaniu Waszych wypowiedzi, czyżby nie było dla malw ratunku?
Ech, gdzie te czasy gdy w ogródkach naszych babć malwy rosły bezproblemowo i bezobsługowo.
Kasia
Awatar użytkownika
szamanicaaa
100p
100p
Posty: 141
Od: 2 mar 2013, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze

Re: Rdza na malwach,czym leczyć

Post »

Ja też marzyłam o ogródku z malwami.Niestety-problem rdzy występuje co roku.Już pilnuję-i przy pierwszych objawach stosuję opryski-ale zostało mi chyba dwie lub trzy malwy.
Awatar użytkownika
zulix
50p
50p
Posty: 57
Od: 26 paź 2013, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Rdza na malwach,czym leczyć

Post »

Czy to jest to? Rozumiem, że w tym roku już nic się nie da zrobić.

Pojawiły się nowe sposoby na zwalczanie paskudztwa?

Wysiałem na wiosnę i rosły pięknie. Od tygodnia liście wyglądają tak (od góry i od dołu):
Obrazek

Obrazek
aleksandras77
200p
200p
Posty: 244
Od: 9 maja 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Rdza na malwach,czym leczyć

Post »

Niestety w tym roku malwy mi nie zakwitły, a raczej wyginęły. W zeszłym roku w nasionach miałam czarne robaczki i chyba to one są powodem :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”