Sadziec purpurowy Eupatorium purpureum

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

Moje sadźce rosną za niewielkimi krzewami i zawsze ich szukam na wiosnę:) Wyłażą późno, ja od jakiegoś czasu zostawiam zaschnięte pędy aż do momentu jak roślina nie pokaże pąków.
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3733
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

W tym roku posadziłam Sadźca - na stanowisku słonecznym. Poradzi sobie?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Poradzi sobie jak masz gliniastą ziemię.U mnie jest w miejscu dość wilgotnym, 'nogi' ma schowane przed słońcem dodatkowo w cieniu płożącego jałowca.Jednak w słoneczne dni liście są trochę klapnięte, wiec pod wieczór robię mu prysznic i wlewam co kilka dni ze dwa wiadra wody.W tym wilgotnym roku osiągnął prawie 2,5 metra wysokości, choć nic na wiosnę tego nie zapowiadało :)
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3733
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Ziemia jest piaszczysto-gliniasta. Moj Sadziec też ma nóżki schowane w cieniu derenia. Kupiłam go, ma około 2 cm. Jakie wymiary ma szanse osiągnąć w pezyszłym sezonie? Oj będę dbać o Sadzusia :)
Viga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 31 maja 2009, o 18:01

Post »

Witaj!
Czy nie pomyliłaś się co do wysokości Twojego sadźca? 2 cm? Wiosną przygotowałam dla koleżanki sadzonkę sadźca w doniczce. Odabrała tę roślinę dopiero pod koniec lipca. Sadziec miał wówczas około 140 cm, choć rósł w doniczce.
A oto mój sadziec. Rośnie w tym samym miejscu, w pełnym słońcu od kilku lat. W czasie suszy podlewam go, bo lubi wilgoć. Pozdrawiam. Viga.
Obrazek
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3733
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Oj pomyliłam się:ma on 20 cm. Zero mi sie nie wcisnęło - sorki :) Ojojoj - Viga rzeczywiście masz fajnego olbrzyma w ogrodzie. Piękna roślina. Uwielbiam takie duże byliny. Jeśli też lubisz to polecam wątek: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... sc&start=0
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3733
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Sadziec purpurowy

Post »

Jak zimuje sadziec? Dziś byłam w ogrodzie, w porównaniu z innymi bylinami wygląda jakoś nieciekawie ... liście mu wiszą, są ciemne, suche, zważone przez mróz ... czy powinnam go okryć?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Sadziec purpurowy

Post »

Obok mojego rośnie perukowiec, więc trochę liści tam zgrabiając z trawnika trafia. Nie obcinam, liście wkrótce opadną i zimują bardzo urodziwe suche badyle z kwiatostanami.
Awatar użytkownika
magry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5356
Od: 15 wrz 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Sadziec purpurowy

Post »

U mnie sadziec purpurowy rosnie w pelnym sloncu i ma za zadanie oslaniac wrazliwe na upal rosliny.Ma powzej 2 m ,nie tworzy zwartej kepy ale tez nie wyleguje i ma sztywne pedy.Nie okrywam na zime a scinam dopiero na wiosne.Czy nie jest tak,ze ten
nasz ,dziki to sadziec konopiasty?.
Pozdrawiam,Janek
Górki,pagórki i reszta.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Sadziec purpurowy

Post »

Dziko rośnie sadziec konopiasty o jasnoróżowych kwiatach, grubych , zielonych łodygach i liściach dłoniastych.Ja wykopałam w rowie 2 lata temu małą , 50 cm sadzonkę w czasie kwitnienia, a na mojej glinie w przyszłym sezonie osiągnął prawie 2m, a w tym roku zrobiła się szeroka kępa :roll: Ścinam wcześnie kwiatostany, bo obawiam się samosiewów :?

Sadziec purpurowy, ozdobny ma ciemnoróżowe kwiaty, ciemne łodygi, lancetowate liście, które w upalne dni bywają klapnięte.Nadaje się raczej tylko na wilgotne gleby, trzeba go sadzić w wilgotnych miejscach i podlewać, wtedy dłużej kwitnie i jest bardziej ozdobny.
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3733
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Sadziec purpurowy

Post »

... czyli te suche badyle powinnam ściąć wiosną ...?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Sadziec purpurowy

Post »

Tak, ale dopiero wtedy, kiedy zobaczysz, że roślina już "ruszyła". Inaczej możesz sobie wykopać niechcący jakieś korzenie, czy kłącze, bo akurat będziesz chciała posadzić tam coś innego :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3733
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Sadziec purpurowy

Post »

Nalewko, czy podobnie postepować z resztą bylin zimujących w gruncie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”