Sadziec purpurowy Eupatorium purpureum

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Sadziec purpurowy Eupatorium purpureum

Post »

Wiem, że to roślina niespecjalnie popularna, no ale jeśli ktoś ma to prosiłbym o poradę.

Jak uważacie, lepiej jest przycinać czy nie?
Baldachy kwiatowe są ładniejsze przy przycinaniu czy bez?
Wysokość jest podobno mniejsza ale czy pokrój jest ładniejszy?

No i pytanie najistotniejsze. . . jeżeli przycinać to KIEDY??? jest optymalny moment?

Czy ktoś z Was przycina?

W tamtym roku dwie łodygi u mojego sadźca zostały nadłamane zakwitły później ale niespecjalnie to wyglądało, jakieś te baldachy były takie rozlazłe. Z drugiej strony ponieważ zostały nadłamane niechcący to być może było to w nieodpowiednim momencie więc niekoniecznie musi to być reprezentatywne.

Jestem w kropce. :?

Żeby temat okrasić jakimś obrazkiem, fragment baldachu mojego giganta... :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

U nas nad jeziorem rośnie to-to dziko i co roku wczesną wiosną właściciel ziemi wycina wszystko do samej niemal ziemi. Potem rośnie to-to samo, aż do zaschnięcia późną jesienią, zimą sterczy na sucho i wiosną znowu jest koszone równo z trawą.

Nie wiem, czy ci to w czymkolwiek pomoże, ale t tyle, co wiem na temat sadźca :D
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Jak to możliwe, że nie zauważyłem Twojej odpowiedzi Nalewko? :roll: Ślepota ludzka nie zna granic! :(

To jedno a druga sprawa to czytam swój poprzedni tekst i uwierzyć nie mogę, że nie napisałem iż chodzi mi o przycinanie w trakcie sezonu wegetacyjnego bo jeśli chodzi o przycinanie na wiosnę tuż przy ziemi to sprawa jest jasna, ja to zresztą czynię już na jesieni. Natomiast nie wiem kiedy jest optymalny moment na uszczyknięcie końcówek w trakcie sezonu tak jak to się czyni na przykład w przypadku floksów.

Ponieważ nie mogłem nigdzie znaleźć precyzyjnej porady (a że mój sadziec nie ma wystarczającego słońca stąd się straszliwie wyciąga, osiągając prawie dokładnie 2,5 metra wysokośći i pokładając się niemożebnie i mój mały ogródek przydomowy nie jest w stanie zdzierżyć takiej bestii rozłożonej na 5 metrów wokół) dlatego musiałem poeksperymentować, zaryzykowałem i uszczyknąłem wszystkie końcówki 16 czerwca. Zobaczę co z tego wyjdzie. :)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21661
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Jestem straaaaaaasznie ciekawa co z tego będzie ,
ale także tego jak w domowym ogródku można uprawiać sadziec?
Pamiętam z dzieciństwa takie obrazki ...porośnięta kępa żwirowiska po budowie domu ..
dla mnie to był las ,knieje ,miejsce do zabawy ale nie je specjalnie ciekawy widok dla osoby już dorosłej.
Chwaściku pliss pokaż choćby tak z niedalekiej perspektywy jak to wygląda?
Czy to możliwe :D :D :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Można uprawiać sadźca w małym ogródku bo widziałem go u paru osób i były one o wiele mniejsze od mojego maksymalnie do 1,6-1,8m bardzo zwarte i piękne kępy być może właśnie dlatego, że rosły na pełnym słońcu, u mnie ma słońce od rana do godziny 13 a potem totalny cień, skutkiem czego straszliwie się wyciąga a po deszczu pokłada dlatego pod wzgledem pokroju nie jest zbyt ładny dlatego chwytam się sposobów żeby go zmniejszyć. Sądzę jednak że mimo wszystko za późno przeprowadziłem to uszczykiwanie końcówek, w przyszłym roku postaram się zrobić to ze 2 tygodnie wcześniej. Wciąż jest za duży. :(

Mimo tego niechlujengo pokroju bardzo lubię sadźca za zapach i owady. Ilość owadów, pszczół i podobnych na kwitnącym sadźcu jest naprawdę ogromna, niesamowity harmider, przepiękny szum bzyczenia. Taka mówiąca bylina :D

Tak wygląda na razie (na chwilę obecną około 1,7 ale już po przycięciu):
Obrazek
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Wspominasz o uszczykiwaniu floksów, możesz rozwinąć temat?

Czytałam gdzieś o uszczykiwaniu rudbekii nagiej na przełomie maja i czerwca, co skraca kępę i ją poszerza, ale opóźnia kwitnienie o jakieś dwa tygodnie. To samo chyba robi się z wysokimi daliami, słoneczniczkiem szorstkim itd. Dla mnie to nie jest dobre rozwiązanie, bo jeśli rośliny mają kwitnąć wtedy, kiedy już stąd wyjadę, to na co mi takie kwiatki :roll: U nas wegetacja jest opóźniona względem centralnej czy zachodniej Polski o dwa do czterech tygodni, więc i tak wszystko rozwija się i kwitnie później, krócej, czyli bliżej jesieni, kiedy się już wynoszę z działki :roll:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

No i właśnie dokładnie tak samo czyni się z floksami wiechowatymi, robiłem to parę razy ale niespecjalnie byłem zachwycony, ponieważ wiechy kwiatowe były mniejsze, a pokrój nieco rozlazły niezbyt mi się to podobało więc na razie zaprzestałem.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21661
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Bardzo ładna kępa ,ukształtowana , nie rozlazła .śliczna wręcz.
MÓwiąca bylina - to super określenie,chwaściku przeczytamy je niebawem na allegro u sprzedawców sadźca :;230 lub innych roślin przyciągających owady.
Ja poprzestaję na uszczykiwaniu złocieni ,już i to wymaga mojej koncentracji :roll: :lol: ,
reszta niech rośnie jak chce a ja czasem bez specjalnej kontroli czasu wpadnę z sekatorem i zrobię porządek na rabacie tam gdzie jest za ciasno... :D
Sadźca pewnie sprowadzę do siebie ...tylko gdzie ja go posadzę.... :roll: :wink:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Zolinka
100p
100p
Posty: 124
Od: 23 sty 2009, o 13:12
Lokalizacja: woj. pomorskie

Sadziec ( Eupatorium )

Post »

Sadziec plamisty ( Eupatorium maculatum)

Chcę w tym roku posadzić w swoim ogrodzie nowe byliny i wpadł mi w oko :D sadziec plamisty...w katalogu bylin wygląda super :D czy ktoś z Was ma może go w swoim ogrodzie?? jeśli "tak" napiszcie prosze o nim!
pozdrawiam gorąco
Awatar użytkownika
Karolcia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4926
Od: 17 paź 2007, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Zolinko,ja mam sadźca,tylko inną jego odmianę.
Mój wygląda tak:

Obrazek

Bardzo ładna bylina :D
ale ma mankamenty :(
wolno się rozrasta i atakują ją grzyby :(
Zamawiałam go przez neta,gdybym teraz to robiła,to zamówiłabym więcej sadzonek a nie jedną :(
Pozdrawiam Magda :)
Zolinka
100p
100p
Posty: 124
Od: 23 sty 2009, o 13:12
Lokalizacja: woj. pomorskie

Post »

Karolciu:D :D piękny!! czy Twój też wyrasta nawet do 2 metrów?? jakiego miejsca wymaga?? jak sobie radzisz z grzybami??
Awatar użytkownika
Karolcia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4926
Od: 17 paź 2007, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Mój jest niższy.
Ma wysokość około 1 m.
Rośnie w słońcu ale można też go sadzić w półcieniu :)
Jeśli chodzi o grzyba,to robię opryski preparatem SCORE gdy tylko zobaczę pierwsze objawy choroby :D
Pozdrawiam Magda :)
Zolinka
100p
100p
Posty: 124
Od: 23 sty 2009, o 13:12
Lokalizacja: woj. pomorskie

Post »

Karolciu a czy przycinasz go na jesień?? dziękuję za odpowiedzi - wygląda super- już wiem, że jednej sadzonki nie kupię :D :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”