Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  
Autor Wiadomość
dominikams
 Tytuł:
PostNapisane: 21 sie 2009, o 21:03 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
A trawnik w ogóle był nawożony? Jeśli tak, to kiedy?

dstasiu
 Tytuł:
PostNapisane: 21 sie 2009, o 21:52 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
nawieziony byl po pierwszym koszeniu tj w czerwcu nawozem SUBSTRAL 100 dni. i to wszystko. Jak zbadac czy sa pedraki w tych suchych miejscach po uniesieniu darni nic nie znalazłem. Dodam tylko ze trawka jest poszarpana po koszeniu.
Pod orzechem to w ogóle coraz wiecej placy i wypadająca trawa
Prosze o pomoc czym go potraktowac zeby odżył i przeżył przez zimę.
Dziekuje

dominikams
 Tytuł:
PostNapisane: 21 sie 2009, o 22:34 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Jedyną metodą zdiagnozowania, czy to pędraki są sprawcą tych problemów, jest wydłubanie ziemi z tego miejsca (nie wiem dokładnie na jakiej głębokości siedzą, ale pewnie dość blisko powierzchni. Jeśli więc twierdzisz, że larw nie ma, to nie wiem :roll: Nigdy nie borykałam się z tym problemem.

Co do nawożenia - to powiem ci tyle, że mój trawnik w niektórych miejscach musiałam nawozić kilkukrotnie - trawa zółkła i przestawała rosnąć. To jest również młody trawnik, ma z 1,5 mies. Nawoziłam mniejszymi dawkami, ale dziś sypnęłam więcej, bo mnie to wkurza :evil: Być może tam się więcej podlewa (nieumyslnie), i nawóz wypłukiwany jest wgłąb gleby. Ja nawoziłam zwykłym florovitem do trawników (nie długodziałającym).

dstasiu
 Tytuł:
PostNapisane: 22 sie 2009, o 09:09 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Czyli co sprawdzic jeszcze w jednym miejscu jakims lekko zółtawym i jeśli nie ma robali to posiac nawóz jesienny na wrzesień i dosiac regenaratorem , czy moge juz go ponakłówac czy dopiero w przyszłym roku

Załączam kilka zdjec
Pierwsze ogólne usychajace zdzbła trawy
Drugie placki łyse na trawniku
Trzecie placki pod orzechem

Obrazek Obrazek Obrazek

Nalewka
 Tytuł:
PostNapisane: 22 sie 2009, o 09:47 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Stasiu,
- używaj, proszę, polskich znaków, chyba masz je na klawiaturze, prawda?
- użyj naszej wyszukiwarki, jest choćby taki oto wątek:
- Trawnik - spis linków, opisy problemów a w nim podane wątki o pielęgnacji, problemach, czy o nawożeniu trawnika

Z góry dziękuję :)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

extragarden
 Tytuł: Re: Żółknący trawnik
PostNapisane: 11 cze 2012, o 13:56 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Jeśli widać mech to znaczy że trzeba go usunąć wygrabiając lub przy użyciu wertykulatora, ponadto należy co jakiś czas wykonać areację żeby napowietrzyć trawnik i umożliwić wchłanianie wody i składników odżywczych do gleby.

bobczan23
 Tytuł:
PostNapisane: 9 cze 2015, o 11:07 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam!!!

Pomóżcie jeśli ktoś ma pojęcie co mogło tak zmasakrować trawnik - w ciągu 3 dni część trawnika wypalona została jak po tygodniach suszy. Podlewane było regularnie, a nawóz wysypany ok 1,5 miesiąca temu.

Obrazek

Obrazek

Pozostała część trawnika wygląda normalnie:

Obrazek

gemciu83
 Tytuł: Re: Wypalony trawnik!!!
PostNapisane: 9 cze 2015, o 22:26 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Słabsza gleba.
Może słońce silniej operuje lub odblask z okna operuje w tym miejscu albo ściana odbija i oddaje więcej ciepła.
Drzewa sąsiednie wypijają wodę i trawa tak wygląda. Jeżeli korzenie są ok to odbije wszystko z czasem.
Ewentualnie coś w tym miejscu robiliście i stąd takie barwy: auto myte, szampon, chemia, grill, koc, folia jakaś itp.

Colin84
 Tytuł: Prośba o identyfikację i receptę co dalej - coś popsułem. Trawnik.
PostNapisane: 29 mar 2016, o 19:24 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
2014
Wiosna - RoundUp, glebogryzarka, oczyszczenie terenu z resztek budowlanych, dość głęboko przekopane, nawiezienie ziemi, walec, sianie - rośnie jak ta lala, trawnik przez cały dzień nasłoneczniony - jeśli chodzi o rodzaj trawy - Trawy z Iławy Sahara.
2015
Regularne koszenie (z koszem), podlewanie w godzinach porannych, trawnik ładnie rośnie, wyczesywany grabiami 2 razy w sezonie, ze względu na to że jest to młody trawnik brak wertykulacji, brak aeracji.
Pouczony przez "kolegę eksperta" zakupiłem nawóz Yara Milo NPK 16-16-16 i prawdopodobnie w tym momencie stworzyłem problem - choć nie jestem pewien. Trawa zaczyna żółknąć, przerzedza się, poniżej efekt.
2016 - efekt obecny na poniższym zdjęciu. Na zdjęciu w miejscu podkreślonym czarną linią - prawdopodobnie miejsce gdzie nie podsypałem nawozu.

Obrazek

Pytanie 1. Jakie działania podjąć (czy aeracja, wertykulacja pomogą?) i w jakim terminie, aby trawa odzyskała kolor?
Pytanie 2. Jakiego nawozu użyć - bądź jakie badania gleby przeprowadzić aby dobrać odpowiedni nawóz?

PS. Darujcie proszę sobie kpiny z tui ;) jak ktoś sobie z trawnikiem nie potrafi poradzić to szkoda krzywdzić inne roślinki..

Obrazek

selli7
 Tytuł: Re: Prośba o identyfikację i receptę co dalej - coś popsułem. Trawnik.
PostNapisane: 31 mar 2016, o 13:06 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Trudno stwierdzić co może być nie tak nie wiedząc jak jest gleba.Żółknięcie po zimie może wskazywać na zlewną i mało przepuszczalną.Nie znam się zbytnio na drenażu, ale najgorzej chyba wygląda na środku, tak jakby tam gromadził się nadmiar wody i zalewał korzenie.

kizol
 Tytuł: przenawożenie trawnika, zła wertykulacja?
PostNapisane: 26 kwi 2016, o 21:25 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Witam,

proszę o poradę w poniższej sprawie.
Na mój roczny trawnik z rolki zastosowałem w marcu nawóz wieloskładnikowy 2kg. Compol.
Następnie w kwietniu pierwsze koszenie przy najniższym ustawieniu + wertykulacja wałkiem ze sprężynami i nawóz saletra amonowa (32%N).
I tutaj mam dylemat czy żółte place (miejscami czarne) spowodowane są przenawożeniem czy złą wertykulacją (ziemia nie była zupełnie sucha). Dodam, że saletry na mój "potężny" 50m2 trawnik dałem w ilości ok 3-4kg, trawa była sucha i zlana obficie wodą po nawożeniu. Spadek mam niewielki więc spłynięcie nawozu w zagłębienia nie wchodzi w grę.

Prośba o poradę co z tym fantem teraz zrobić, lać wodę żeby nawóz dalej nie siał spustoszenia czy może czekać?
Ps. obecnie nad ranem jest ok 0stopni więc nie wiem czy więcej nie zaszkodzę trawie lejąc zimną wodę niż jej pomogę.
Może coś na żółknięcie trawy? Pomóżcie ponieważ na forum mnóstwo informacji i już sam nie wiem co robić.
Z góry dziękuję

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

nibyalicja
 Tytuł: Re: przenawożenie trawnika, zła wertykulacja?
PostNapisane: 26 kwi 2016, o 21:55 
200p
200p

1 szt.
Specem od trawników nie jestem ,ale jedno wiem na pewno,rocznego trawnika NIE WERTYKULUJE SIĘ!
Poza tym twój trawnik nosi wszelkie znamiona przenawożenia ,4kg nawozu na 50m2 to zdecydowanie za dużo:)Masz problem.Teraz wygrabić puste place dosypać ziemi ,dosiać i lać, wodę.Dużo wody.Powodzenia:)

kizol
 Tytuł: Re: przenawożenie trawnika, zła wertykulacja?
PostNapisane: 27 kwi 2016, o 17:23 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Sąsiedzi na roczynych, dwuletnich trawnikach stosowali wertykulacje więc się zgodzę ale dziękuję za pomoc.

mleno
 Tytuł: Schnące "placki" na trawniku
PostNapisane: 19 maja 2016, o 08:58 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Witam
Mam problem z trawnikiem, a mianowicie pojawiły się "placki" suchej trawy. Jak co roku przeprowadziłem na początku kwietnia wertykulację, następnie nawożenie. Co roku robię to tak samo i nigdy takich problemów nie miałem. Psa nie posiadam, więc problem po stronie psiego moczu nie leży. Wczoraj podkopywałem trawę na głębokość około połowy szpadla w poszukiwaniu pędraków. Nic nie zauważyłem, a przecież nie są one małe żeby je przeoczyć. Darń pod sucha trawą jest raczej mocna i zwarta, nie odchodzi łatwo od podłoża. Więcej już pomysłów nie mam. W miejscach schnięcia podlewałem również nieco obficiej, ale bez przesady. Też nic nie pomogło. Może ktoś podsunie mi jakiś pomysł co można jeszcze zrobić, co mogłem pominąć.
Poniżej zdjęcia.
Pozdrawiam forumowiczów.

Obrazek

Obrazek

beata021
 Tytuł:
PostNapisane: 28 maja 2016, o 14:54 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam,
Uprzejmie proszę Państwa o pomoc. Co roku mamy ten sam problem z trawnikiem. Wychodzą na nim plamy jak na zdjęciu. W tych samych miejscach co roku. Z zabiegów pielęgnujących nawozimy siewnikiem nawozem complex wiosną innym jesienią innym. Mamy nawodnienie które załączamy rano i wieczorem. Z tego co obserwujemy pojawiają się ciemnozielone miejsca które dość szybko robią się zółtawe. Na trawniku siadają ptaszki i coś notorycznie po deszczu wydziobują. Jakie mogą być tego przyczyny ? Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam wszystkich
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Proszę korzystać z wyszukiwarki, a nie zakładać ciągle nowych wątków na ten sam temat. szrotka66

selli7
 Tytuł: Re: Żółknący,usychający trawnik, PLACKI
PostNapisane: 28 maja 2016, o 20:37 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Jeżeli jest tam nawadnianie możliwe, że zbyt mokro w niektórych miejscach i trawa podgniwa.W takim miejscu jest więcej dżdżownic, którymi żywią się ptaki.Dżdżownice unikają suchych i słonecznych miejsc, najlepiej im w wilgotnych glebach, gdzie śluzówka nie wyschnie.Nawóz i woda na wiosnę powodują szybki wzrost, ciemnozielone zabarwienie, ale szybko wyczerpują się składniki pokarmowe.Potem nadmiar wody w okresie słabszego wzrostu powoduje gnicie trawy w tym miejscu.

Ann_85
 Tytuł: Re: Żółknący,usychający trawnik, PLACKI
PostNapisane: 27 wrz 2016, o 13:43 
1000p
1000p

1 szt.
Witam :wit Podepnę swój trawnikowy problem pod ten temat. Otóż, nasz trawnik ma 3 lata, w tym roku z przodu domu zaczął się przerzedzać, żółknąć i straszyć prześwitami. Jest okropny. Na początku myslałam, że to kwestia płytkiej ziemi przy rancie (podmurówka kostki), bo tam było brzydko od początku. Ale ten szpecący pas się rozrasta i nie wiem za bardzo co robić. Wiosną cały trawnik został posypany nawozem wolnodziałającym. Wygląda to kiepsko, ale nie chciałabym ściagac tej części trawnika i robić nowego, mamy małe dziecko, które wszystko "zwiedza" i nie wiem jak mielibyśmy ocalić świeżo założony trawnik... ;:131

Nie wydaje mi się też, aby była to kwestia przesuszenia, bo sierpień w tym roku był bardzo mokry, a juz wtedy trawnik zaczął tak wyglądać. Chociaż prawdą jest, że to najbardziej słoneczna strona działki, praktyczni pełne słońce cały dzień... ;:218 Czy to wygląda na zwykłe przesuszenie?

Mało miejsc, dużo chciejstw - kwintesencja mojego ogrodu ;)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 118 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  

Strefa czasowa: UTC + 2

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości