Wszewłoga górska

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
WacekJ
200p
200p
Posty: 291
Od: 22 maja 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Wszewłoga górska

Post »

Witam
Zamówiłem sadzonkę Wszewłogi górskiej , czy ktoś już ma tą roślinkę w swoim ogródku ?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Wszewłoga górska

Post »

Ja mam ale nie w swoim. Nadaje się bardziej do ogródków wiejskich i naturalistycznych.
Awatar użytkownika
WacekJ
200p
200p
Posty: 291
Od: 22 maja 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Wszewłoga górska

Post »

W przyszłości jak będę miał własne nasiona mam zamiar zasiać grządkę i uprawiać celem pozyskania korzeni - jak pietruszkę . :wink: Czy nasiona wymagają stratyfikacji , kiedy wysiewać - jesienią czy wiosną ?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Wszewłoga górska

Post »

Znajoma po zebraniu nasion wysiewa je prosto do gruntu i o niej zapomina. Dopytam dokładnie to Ci napisze. Sam jej nigdy nie miałem.
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Wszewłoga górska

Post »

Nie jestem do końca pewna ale ta roślina chyba rośnie wszędzie, po rowach, pastwiskach, łąkach.
Awatar użytkownika
WacekJ
200p
200p
Posty: 291
Od: 22 maja 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Wszewłoga górska

Post »

"Wszewłoga górska (niem. Barenwurz, fr. Fenouil des Alpes, ital. Finocchiello) ? Meum athamanticum Jacquin należy do rodziny baldaszkowatych ? Umbelliferae (Apiaceae). W Polsce jest bardzo rzadką rośliną, występującą w Sudetach. "
"Zbiór i suszenie: Korzeń ziela należy zbierać w dni bezdeszczowe i słoneczne. Suszenie w miejscu suchym przewiewnym. Nie zaleca się samodzielnego zbierania wszewłogi górskiej z powodu możliwości pomylenia jej z trującymi gatunkami roślin baldaszkowatych." :shock:
Korzeń jest niedostępny w znanych mi sklepach .
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Wszewłoga górska

Post »

Na wiosnę zobaczę po liściach, czy to taka sama roślina. Rośnie coś takiego na pastwisku...zwierzęta omijają to z daleka, chyba ktoś mieszankę traw wlepił M z czymś podobnym. Kwiaty też są w kolorze białym.
Awatar użytkownika
magry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5356
Od: 15 wrz 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wszewłoga górska

Post »

Obrazek

Specjalnie o nią nie dbam.Rośnie w glebie piaszczystej i w pobliżu skalniaka raczej tak często nie nawadnianego.Wiosną
dostaje trochę obornika granulowanego jak wszystkie rośliny tam rosnące.I tyle.
Pozdrawiam,Janek
Górki,pagórki i reszta.
Awatar użytkownika
WacekJ
200p
200p
Posty: 291
Od: 22 maja 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Wszewłoga górska

Post »

Anna11 pisze:Na wiosnę zobaczę po liściach, czy to taka sama roślina. Rośnie coś takiego na pastwisku...zwierzęta omijają to z daleka, chyba ktoś mieszankę traw wlepił M z czymś podobnym. Kwiaty też są w kolorze białym.
Możliwe gdyż :
"Była to też cenna roślina pastwiskowa, bowiem wzbudzała wytwarzanie mleka u kóz, krów i owiec, wreszcie pobudzała apetyt u zwierząt i zapobiegała niestrawności oraz wzdęciom. W nadmiernych dawkach, szczególnie w stanie świeżym powodowała zatrucia u zwierząt, dlatego stosowano ją jako dodatek do pasz w niewielkiej ilości, a w runi pastwiska stosowano ją jako wsiewki (zioło pastwiskowe)."
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Wszewłoga górska

Post »

Dobrze wiedzieć że coś takiego kiedyś było dodawane do mieszanki traw. Teraz się nie dziwię że kawałek pastwiska był zostawiany prawie nie naruszony.
Awatar użytkownika
WacekJ
200p
200p
Posty: 291
Od: 22 maja 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Wszewłoga górska

Post »

Nasionka przyleciały , jeszcze tylko wiosna i sieję ! ;:138
Obrazek
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Wszewłoga górska

Post »

No to życzę sukcesów w wysiewie nasion. Ja tam taka cierpliwa nie jestem i zamówiłam sobie gotowa sadzonkę. Po świętach czekam na dostawę. Bardzo jestem ciekawa tej rośliny. Podobnie jak innej zamówionej- Ferula orientalis.
Awatar użytkownika
WacekJ
200p
200p
Posty: 291
Od: 22 maja 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Wszewłoga górska

Post »

Też zamówiłem sadzonkę (ostatnią na Allegro ) ale potrzebuję korzonków na nalewkę . 2 lata to nic, na pachnący korzeń fiołkowy (Iris Florentina ) czekam już 4 lata i pewnie jeszcze ze 2 poczekam bo po roku suszenia korzonki jeszcze nie pachną fiołkami . :D

ps. a może wiesz czy nasionka czasem nie wymagają stratyfikacji - jeszcze mógłbym je ulokować w zaspie śniegu
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”