Łąka kwietna,nasiona,przygotowanie,pielęgnacja

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Poległam z moją łąką kwietną, pewnie dlatego, że wybrałam złe miejsce i nieudolnie komponowałam mieszanki. Facelia plątała się z ogórecznikiem, i przegniatała nagietki. Rumianek w ogóle nie wzszedł. Najlepiej rodziła sobie gryka i gorczyca z czosnkiem chińskim, ale ogólnie ładne to nie było.
W tym roku zagonek (przed płotem, przy bramie wjazdowej) został wykopany i wyrzucony do wyrównania rozjeżdżonego pobocza. Może coś z tego przetrwa.

W tym miejscu posadziłam, w nowej ziemi z kompostownika wszelkiego rodzaju fiołki, pierwiosnki, marzankę wonną, zawilce, oregano, tymianek, czyśćca itp. niskie i sprawdzone - często w charakterze chwastów. Chodziłam z łopatką po ogrodzie i wybierałam, co może się nadać i jest duże prawdopodobieństwo, że przeżyje.

No i jeszcze jest chyba jeden pożytek ... w sadziku obok trawy, pod drzewami i agrestami pełno białej koniczyny, kurdybanka i głowienki, a na mniszki wczesną wiosną nakładam kawałki rur, które zostały po budowie, żeby je wybielić. Czasem zbieram pąki kwiatowe na "kapary". Reszta kwitnie. Kosić zaczynamy dopiero jak przekwitnie rzeżucha łąkowa.

Jakiś pożytek dla natury chyba z tego wyniknął. Chyba.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Według mnie najlepsze łąki kwietne zakłada sama natura.Wczoraj zachwycałam się jadąc samochodem nad łanami firletki poszarpanej zmieszanej z jaskrem i trawami.Jeszcze coś fioletowego, czy niebieskiego było, nie miałam możliwości się zatrzymać, ale to niedaleko, może podjadę sprawdzić :wink:
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Polska łąka kwietna

Post »

15 lat zmagałam się ze skrawkiem, które praży słońce, ale i zalega woda. od 3 lat rośnie tam cykoria. Cudo po prostu. Wiosną kwitną tam przebiśniegi, jesienią szczypiorek chiński. Polecam.
Obrazek
Aneks
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 kwie 2019, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Dzień dobry, widzę że wątek chyba stary, ale właśnie stałam się szczęśliwą posiadaczką nasion takiej łąki kwiatowej, sponsorowanej przez jedną z większych firm z branży chemicznej. Mam 1000m2 działki i nie chcę mieć pięknej, równiutkiej trawki, marzy mi się właśnie taka łąka. Zaczął się kwiecień, czy to nie jest za późno na wysianie łąki? Jak czytałam w poście, ktoś napisał, że pod koniec kwietnia należy skosić łąkę po raz pierwszy...

Proszę starać się pisać używając wszystkich polskich liter i znaków diakrytycznych, niechlujnie napisane posty usuwamy. szarotka66
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Aneks, trzeba próbować.
grodnik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 12 sty 2019, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Chętnie się pochwalę moją łąką kwiatową na działce, zobaczcie ostatnie ujęcia filmiku, czegoś takiego nigdy na mojej działce nie widziałem :)

youtu.be/929nmpmPpdE
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Polska łąka kwietna

Post »

To chyba nie łąka kwiatowa a zwyczajnie trawnik poprzerastany chwastem jak na średnio co drugiej działce.

Chyba, że ja mam jakieś wygórowane wyobrażenia jeśli o łąki chodzi, ale wychowana wśród wiejskich pagórków nie zadowalam się stokrotką. Łąka kwiatowa to dla mnie niesamowity klimat , trochę dzikawy, puszczony nieco poza kontrolą, z mnóstwem roślin nie pojawiających się normalnie w ogródkach, a wręcz odwrotnie. To coś co trzeba oddać naturze w jej ręce i wtrącać się możliwie jak najmniej. A już z pewnością nie kosić. Coś za coś ;)

U mnie na wiejskiej działce trochę taki klimat jest. Nie mam zdjęcia całości, ale w sezonie letnim potrafi zarosnąć, są miejsca gdzie pozostawiamy tak jak jest- o np tu taki zakamarek.

Obrazek
Z mniejszych i kwitnących jest mnóstwo kolorowej koniczyny, jaskrów, chabrów, żywokostów,złocienia/margarytrek, macierzanki,bodziszków łąkowych, mniszka, poziomki, krwawnika, dziurawca, dosianej nasturcji która teraz już idzie jak chce, różowych firletek, fioletowych dzwonków rozpierzchłych, , rdzenia białego i fioletowego, dzikiej marchwi i sporej ilości ziół, mięty,melisy, do tego traw przeróżnych,które też jak zaczną kwitnąć to robią efekt.
Z większych się wybija ponad to stały zestaw - dziewanna, malwa i naparstnica. U nas to są skarpy na zboczu lasu, więc pasują w ten klimat.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2580
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Polska łąka kwietna

Post »

U mnie w tej chwili na łące dominuje żółty tj.mniszek oczywiście i blado-różowa rzeżucha łąkowa a jest jej wyjątkowo dużo w tym roku.
Obrazek

Dla mnie łąka to dzika łąka z tym co się na niej wysieje samo. Kiedys próbowałam tam zasiać maki i stokrotki i inne ze sklepu ale nic się nie przebiło, nie mają szans. Natura i jej dzikość silniejsza niż te hodowlane.
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Polska łąka kwietna

Post »

grodnik, może nie łąka, a murawa ('zbiorowisko roślinne z dominacją niskich traw, w odróżnieniu od nieskoszonej łąki, której ruń jest wysoka'), ważne że różnorodna i wabi owady.
Aneks
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 kwie 2019, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Polska łąka kwietna

Post »

akl62 pisze:Aneks, trzeba próbować.
Przepraszam za poprzednie błędy w tekście.
Łąka jeszcze nie wysiana...Mąż marudzi, że sąsiedzi będą się śmiać z naszej łąki. Nie dostrzegą w niej walorów przyrodniczych tylko raczej odbiorą to jako skrajne lenistwo. Niestety nasza działka jest akurat przy drodze po której dużo ludzi spaceruje i biega. Mi się takie klimaty podobają. Taki naturalistyczny ogród.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Rrobisz łąkę dla siebie, czy dla sąsiadów?
Ale że w krainie podziemnej pomarańczy lubicie porządek, to wbij w łąkę tabliczkę z napisem "łąka" :heja
Awatar użytkownika
Jaga92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 mar 2019, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Ja uwielbiam takie klimaty.
Sama chce stworzyć coś jakby "tajemniczy ogród" z łąką w tle ;:oj co prawda z mojej mieszanki kwiatów polnych na razie nic nie chce wschodzić, ale może to dlatego, że kosztowały złotówkę za torebkę :;230
W każdym razie nie przejmuj się sąsiadami! To tobie ma się podobać i twoje oczy cieszyć :)
Dla mnie skrajnym lenistwem jest symetryczny, uporządkowany ogród od linijki... zero polotu i kreatywności
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Z moich 2 sąsiadów jedna miała na niezabudowanej działce naturalną łąkę. Nowa sąsiadka po wybudowaniu domu i założeniu ogrodu z trawnikiem donosiła do Urzędu Miasta na tę pierwsza, że nie dba o swoje i jej się wsiewają mniszki w trawnik. ale Urząd ją pognał, że nie ma takiego obowiązku. Jednak teraz przyjeżdżają i 1-2 razy koszą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”