Łąka kwietna,nasiona,przygotowanie,pielęgnacja

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Chociaż ranisz nie raz , krople płyną z mych powiek, jedno wiem Polsko kocham się w Tobie


Obrazek


Obrazek
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Tak się zachwycamy naturalnymi łąkami i sami je zakładami, a znam przypadek, że sąsiad, który założył przy nowym domu ogród z trawnikiem, donosił do urzędu na sąsiada, że ten nie kosi swojej parceli i jemu wesiewają się mniszki itp. I choć rozmumiem złość o wsianego mniszka, to jednak ta niekoszona parcela była cudną mieszaną łąką. Teraz właściciel tego odłogu przyjeżdża i kosi ją raz w roku, akurat w pełni kwitnienia, żeby uniknąć niesnasek sąsiedzkich.
Sypnęłam mu na skszone trochę facelii i ogórecznika. Mimo upalnego sierpnia zdążyły zakwitnąć. :heja Ciekawe czy się wysiały ?
Oczywiście cicho sza, nie powiem komu to zrobiłam.
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Czy ktoś wie, czy Głowienka pospolita jest jednoroczna, tj. czy jak wysieję, to mi zakwitnie w tym roku ?
W ramach akcji zachowania energii ... na lepsze czasy, trawę przed płotem chcę zastąpić murawą. Żeby nie mieć kłopotów z koszeniem. Ma tam być między innymi kostrzewa, białą koniczyną (nasiona już mam), głowienkę (nasiona zebrałam w sadzie), ale nie wiem, czy siew głowienki ma sens, czy muszę ją mozolnie poprzesadzać ?
Awatar użytkownika
minohiki
50p
50p
Posty: 71
Od: 26 lis 2012, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Europa

Re: Polska łąka kwietna

Post »

W temacie "Rośliny miododajne " opisana jest mieszanka "Dar dla pszczół" - może jej skład nie do końca składa się tylko z "polskich" gatunków, to myślę że warto się nad nią zastanowić.
Sam ją stosowałem i jestem zadowolony. Świetnie się sprawdza na polu jak i w doniczkach / pojemnikach.
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Polska łąka kwietna

Post »

minohiki, niestety Dar dla pszczół to łąka. Piękna, ale wysoka. Ale w inne miejsce może się skuszę.
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Głowienka to bylina, ale nie widzę problemu - z nasion też się rozmnoży, tyle, że zakwitnie pewnie dopiero w przyszłym roku :) Ja miałam trawnik od strony południowej, wiecznie wysychał, chociaż wodę pił jak smok. Machnęłam na niego ręką i postanowiłam pozwolić tam rosnąć temu, co się samo wysieje. I po paru latach mam mieszany, niski kobierzec, a w nim głownie pięciornik, rozchodnik ostry, macierzankę, babkę lancetowatą, koniczynę, jastrzębiec, fiołek trójbarwny. Ostatnio przyplątał się, nie wiem skąd, rdest ptasi. Są też i wyższe - wiesiołek, krwawnik, dziewanna, wrotycz, ale te koszę, zostawiając tylko po jednej kępce, dla urozmaicenia. I tak sobie wszystko rośnie, bez kontroli, rzadko koszone.

Głowienkę mam w innym miejscu, na zielniku, gdyż potrzebuje więcej wody.
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Rubia, pokaż kiedyś zdjęcia.
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Nie robiłam temu nigdy zdjęć, bo to taka część najzwyklejsza, do deptania, ale w tym sezonie zacznę robić :)
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Głowienka wysiana 13 II wykiełkowała. Na razie są 4 niteczki z liścieniami. Ciekawe ile ich będzie ostatecznie i czy uda mi się zrobić sadzonki ?
Basia_1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 12 maja 2010, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wyspa Wolin

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Bardzo się cieszę, że jest tu na forum taki wątek, bo przymierzam się do założenia łąki kwietnej albo czegoś w tym rodzaju, zamiast klasycznego trawnika. Pisząc o czymś w rodzaju łąki kwietnej mam na myśli zmieszanie nasion traw z koniczyną, stokrotką i jeszcze jakimiś trwałymi roślinami, które sobie radzą na łąkach i nie są szybko wypierane. Wiem, że są szkoły, aby łąkę zakładać z samych tylko kwietnych roślin, bez domieszki trawy, ale u mnie ma to być na trasie komunikacji i chciałabym mieć koszony jak trawnik pas do chodzenia a reszta, jak łąka kwietna 2x w roku.
Czy ktoś bardziej obeznany w temacie mógłby mi podpowiedzieć, jaką trawę można dodac do takiej łąkowej mieszanki, żeby nie zdominowała momentalnie wszystkich innych roślin i żeby nie kwitła ledwo od ziemi od rośnie.

Pozdrawiam:-)
Awatar użytkownika
Mariolcia1962
1000p
1000p
Posty: 1091
Od: 25 wrz 2013, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Ja także chcę posiać w ogrodzie w miejscu mojego ścierniska - tak wyglądał mój trawnik w czasie lata , naokoło 50 m
trawę z kwiatami polnymi , czy ktoś zakładał taki trawnik - łąkę ?
Może fotki są ? :D
Mój ogród na wsi
Pozdrawiam Mariola
Awatar użytkownika
Shyva
100p
100p
Posty: 116
Od: 26 mar 2015, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubawska

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Ja zamiast mieszanek łąki kwietnej zamierzam sama dosiewać określone gatunki na mój trawnik - zaczynam od 3 opakowań stokrotki :) na etykiecie podają, że wystarczy wysiane nasiona delikatnie przegrabić i dobrze podlewać, zanim kwiatki się nie zadomowią i rozplenią wśród trawy

zależy mi na niskiej, użytkowej łące, a koszenie 2 x do roku nie wchodzi w rachubę
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polska łąka kwietna

Post »

Shyva, uważaj ze stokrotkami, są bardzo ekspansywne. Po paru latach nie będziesz mieć w ogóle trawy tylko same stokrotki. U mnie zupełnie wyparły trawę, nie mogłam się ich pozbyć z trawnika. Nawet przy pomocy herbicydow było ciężko.
Pozdrawiam
Agneska
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”