Łąka kwietna,nasiona,przygotowanie,pielęgnacja

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Polska łąka kwietnanasiona,przygotowanie,pielęgnacja

Post »

Obrazek
A tak się ma. Wyrosło tam dużo różnego czegoś. Jak na taką małą saszetkę to serio zaskakująca iliść, jest koniczyna, lebioda, jakieś mini kwiatuszki i nawet chaber. Pszczoły są dość zadowolone ze składu.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Polska łąka kwietnanasiona,przygotowanie,pielęgnacja

Post »

Na wiejskiej działce mam też takie pseudo- łączki. Tu przyroda w większosci działa sama i eliminuje większość moich wysiewów a zostawia to co jej pasuje. Mam więc takie fragmenty kwiatowe tam gdzie była pustka. Nie jest jakoś cudownie zachwycająco ale pszczoły się z tego cieszą.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
To firletki. Chyba są nie do dobicia. W dodatku bardzo ładnie wyglądają. Marzeniem by było je z czymś zmieszać, np z czymś wcześniejszym żeby zaczynały jedne a kończyły drugie.


Obrazek

Samosiejki groszków stworzyły piękny płat przy wjeździe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie wyszły mi maki, chabry i czarnuszki, ale no cóz. Za to sprowadziłam do ogrodu 3 nowe kwiaty - żywokost, coś żółtego dzikiego jak lwie paszcze ( nie znam nazwy) i ...oset.

Obrazek
Byłam przekonana że hoduję ostropest plamisty. Podlewałam go, celebrowałam, a on tak rósł aż wyrósł na 2 metry :shock: i teraz mi go szkoda,więc rośnie dalej.


A to są te rośliny które sprowadziłam sobie z dzikich terenów
Nie mam pojęcia co to ale zakochałam się w nich. Mam nadzieję że się rozsieją nieprzyzwoicie. Też pasują pszczołom.
Obrazek
Zna ktoś może nazwę?
Awatar użytkownika
Rosacare
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 23 mar 2021, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Polska łąka kwietnanasiona,przygotowanie,pielęgnacja

Post »

To Lnica pospolita - tak mi pokazała Wikipedia :wink:
"? Widzę to co widzę i w ogóle się nie wstydzę
Niech się wstydzi ten co robi, nie ten co widzi..."
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Polska łąka kwietnanasiona,przygotowanie,pielęgnacja

Post »

Dzięki. Ooo i to roślina lecznicza. Miło wiedzieć, lubię takie. Mam nadzieję że mi się rozsieje sama i zostanie.
DorotaNik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 wrz 2022, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Łąka kwietna

Post »

Dzień dobry Państwu,
Chciałabym założyć w przyszłym roku łąkę kwietną.
W tym celu zbieram nasiona z osiedlowej łąki kwietnej na moim osiedlu.
Zidentyfikowałam cześć roślin, ale mam wątpliwości.
Czy nasiona roślin takich jak lepnica, złocień , rumain, mak polny, len przed wysianiem wymagają stratyfikacji?
Czyli czy przed wysianiem wiosną przechłodzić je w lodówce?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dotota
mar_ko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 16 cze 2020, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Łąka kwietna "własnej produkcji"

Post »

Dzień dobry.
Pozbierałem w tym roku dość sporo nasion i planuję samodzielnie przygotować własną łąkę kwietną w składzie:
- kosmos
- chaber
- mak polny i syberyjski
- ostróżka (ta jednoroczna)
- nagietek
- goździk brodaty
Pytanie brzmi: siać to teraz (jesienią), czy poczekać do wiosny?
Oprócz nagietków i chabrów zaobserwowałem, że pozostałe rośliny same już się posiały i wzeszły w okolicy swoich dotychczasowych stanowisk.
To sugerowałoby, że śmiało mogę siać mieszankę teraz, ale wolę się upewnić - może już ktoś przeprowadzał podobne eksperymenty.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Łąka kwietna,nasiona,przygotowanie,pielęgnacja

Post »

DorotaNik Ja nie poddawałam ich żadnej stratyfikacji. Ale ja siałam kolorami;niebieski,żółty,czerwony, różowy plus jakies dodatkowe jak np.orlaya, szarłat itd. i wszystko jednoroczne.
Wprawdzie niektórzy uważają że stratyfikację nasion można stosować również do tych roślin które jej teoretycznie nie potrzebują, jeżeli należą do roślin bardzo nierówno wschodzących. Uważa się że to poprawia równomierność wschodów.
Generalnie nasion roślin rocznych nie należy stratyfikować, chyba że są to nasiona które trudno lub nierówno wschodzą lub są przesuszone. Ale ja w to sie nie bawię poniewaz mamy tak nagłe zmiany temperatury od kilku stopni do upałów w ciągu kilku godzin.
mar_ko wszystko zależy od temperatury zimą i wiosną, ilosci wody, rodzaju ziemi, nasłonecznienia itd. U mnie wysiewanie jesienią nie zdaje egzaminu, nawet jak sie same wysieją...
nic nie wschodzi wiosną.
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Łąka kwietna,nasiona,przygotowanie,pielęgnacja

Post »

Może się mylę, ale wydaje mi się, że jeśli mamy do czynienia z nasionami roślin rodzimych to najlepiej je wysiać do gleby w tym czasie, w którym same by się dziko wysiały. Wtedy "stratyfikacja" nastąpi naturalnie. Niektóre nasiona mają krótką żywotność i przechowywanie ich przez zimę spowoduje słabsze wschody.
Pozdrawiam Lucyna
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Polska łąka kwietnanasiona,przygotowanie,pielęgnacja

Post »

kluska pisze: 6 maja 2020, o 09:41 A poszukuję rośliny: szelężnik mniejszy. Na stronie Sarah Raven przeczytałam że jego się dosiewa do mieszanek łąkowych aby ograniczyć rozrost traw. Jeżeli ktoś w czasie wycieczek łąkowych zobaczy tę roślinę to dajcie znać!
Witam. Też jakiś czas szukałem nasion szelężnika - teraz widzę, że pojawiła się oferta na pewnym serwisie. Zastanawiam się nad zakupem.
Proszę o informację jeżeli ktoś ma doświadczenie z tą rośliną.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Łąka kwietna,nasiona,przygotowanie,pielęgnacja

Post »

Kiedyś zbierałam ziele szelężnika, jako że stanowi surowiec zielarski. Rośnie u mnie w okolicy na suchej, dzikiej łące na peryferiach miasta. Nie zauważyłam, żeby się jakoś mocno rozprzestrzeniał na sąsiadujące tereny. Sama nie próbowałam uprawy, ale z tego co czytałam nasiona powinny być wysiane późną jesienią, tak aby mogły przejść przez proces naturalnej zimnej stratyfikacji. Jeśli więc planujesz siew to musisz się pośpieszyć z zakupem nasion. Mamy chwilową odwilż, więc można jeszcze pokusić się o wysiew. Optymalna gęstość siewu to 100-200 nasiona na metr kwadratowy. Tylko doczytaj, czy nasiona wymagają przykrycia ziemią, czy siejemy je rzutowo na powierzchni gleby, bo to ma istotne znaczenie. Kiedyś nie doczytałam, że nasiona facelii wymagają przykrycia glebą i prawie nic mi nie wykiełkowało. I odwrotnie nasiona lnicy marokańskiej do kiełkowania potrzebują światła i siejemy je zawsze powierzchniowo.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
kwiatek_kw
50p
50p
Posty: 80
Od: 13 wrz 2020, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: płd. Wlkp.

Re: Łąka kwietna,nasiona,przygotowanie,pielęgnacja

Post »

W nowo założonym sadzie chciałbym wysiać cos w stylu łąki kwietnej. Rozgałęzienia drzewek zaczynają się na wysokości 50- 60 cm więc rośliny powinny być niskie. Proszę o poradę jakich roślin szukać. Dodatkowe założenie to rośliny wieloletnie.
Dziękuje za pomoc
Pozdrawiam Piotr
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Łąka kwietna,nasiona,przygotowanie,pielęgnacja

Post »

Ja kupiłam gotowa mieszankę;
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Łąka kwietna,nasiona,przygotowanie,pielęgnacja

Post »

Piotrze, nie Patrz na to, że w chwili obecnej drzewka rozgałęziają się tak nisko, bo te gałązki z czasem i tak Podetniesz. Nie ma sensu wyprowadzać tak nisko korony, bo po pierwsze, nie da się pod drzewem nic zrobić, po drugie, gałęzie pod ciężarem jabłek będą leżały na ziemi i z jabłek nici, bo zjedzą je np. mrówki. Siej więc co chcesz na łączce :D . Ja polecam koniczyny biała i różową, krwawniki, chabry, firletki itp, wszystko, co będzie dobrze rosło w Twoich warunkach glebowych.
Ja mam małą (jakieś 25 m2) łączkę. Same wysiały się szczawie szeroko i wąskolistny, dzika marchew, krwawnik pospolity. W tym roku dosadziłam Kosaćca syberyjskiego, Floksy wiechowate, Przegorzan i Werbenę patagońską :wink:
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”