Rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Rogownica kutnerowata

Post »

Ja u siebie na skalniaku rogownicę dosłownie wyszarpuję, zrywam ją do gołej ziemi a ona nadal nic sobie z tego nie robi... rośnie jak szalona, "przechodzi" rozłogami pod kamieniami i gwizda na wszystko. :twisted:
Naprawdę trzeba ją pilnować, gdyby nie moje "coroczne" zabiegi "pielęgnacyjne" wobec niej, miałabym już ją na całym skalniaku, a tak... a tak siedzi sobie tam gdzie jej jeszcze pozwalam, ale stłamsiła mi pierwiosnki, które muszę przenieść w inne miejsce, bo są mocno stłamszone przez nią :( ...mimo to lubię srebrzyste liście rogownicy

pozdrawiam
Basia
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Awatar użytkownika
Laryssa11
500p
500p
Posty: 607
Od: 9 lut 2014, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Rogownica kutnerowata

Post »

Ja kupiłam zeszłej wiosny sadzoneczkę w małej doniczce, kępka liści była wielkości jaja kurzego. Pod koniec roku zajmowała już powierzchnię ok 50x50cm. Zakryła macierzanki, które zresztą też się bardzo rozrosły.
Awatar użytkownika
minia821
500p
500p
Posty: 660
Od: 20 wrz 2010, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Rogownica kutnerowata

Post »

Moja rogownica też rozrasta się w szybkim tempie.
Jakoś nie dbam o nią szczególnie, rośnie u mnie w pełnym słońcu i chyba jej tak dobrze.
Co roku rozdaję mnóstwo sadzonek znajomym. A i tak ubytki szybko zostają zapełnione przez nowe odrosty.
Pozdrawiam Kaśka
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Rogownica kutnerowata

Post »

Dziewczyny, moja też rośnie jak wściekła, ale pod warunkiem, że jej nie przycinam. Chciałam przyciąć, bo łysieje w środku kępy, wyciąga się i wylega. Tak mniej więcej jak u Bożenki (dziękuję za radę ;:196 przytnę ją ewentualnie jesienią, a nie późnym latem, tak jak to zrobiłam ostatnio).
Pozdrawiam, Ilona
kate0876
50p
50p
Posty: 71
Od: 5 sty 2012, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gościcino

Re: Rogownica kutnerowata

Post »

A do mnie właśnie przyszły sadzonki . I zastanawiam się czy dobrze zrobiłam , bo zasadziłam je do plastikowych doniczek i wsadziłam między skały .Tylko dlatego ,że na razie tworzę swój skalniak i nie mam pomysłu ,żeby wsadzić nieco ziemi , bo u mnie jest wiecej kamlotów niż ziemi .
Czy wyrośnie tak czy inaczej? Teraz jest mała ale co kiedy jej się podrośnie ?
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Re: Rogownica kutnerowata

Post »

Bez obaw urośnie na pewno,ona nawet w szparze z kamieni rośnie ;:108
Pozdrawia cynia
kate0876
50p
50p
Posty: 71
Od: 5 sty 2012, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gościcino

Re: Rogownica kutnerowata

Post »

No to się cieszę :D Aż się nie mogę doczekać aż urośnie i bedzie miała kwiaty :-)
Awatar użytkownika
Agrestowa
500p
500p
Posty: 643
Od: 13 cze 2012, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Rogownica kutnerowata

Post »

Czy ktoś z Was wysiewał rogownicę i może się podzielić doświadczeniami?
kate0876
50p
50p
Posty: 71
Od: 5 sty 2012, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gościcino

Re: Rogownica kutnerowata

Post »

Słuchajcie kupiłam rogownicę , wszystko pięknie ładnie ale zaczęła mi usychać , mimo podlewania . I teraz nie wiem jak ją odratować i czy w ogóle jest taka możliwość .:(
Zostały jeszcze jakieś zdrowe pędy ale nie wiele , czy dało by radę przez te pędy ją jakoś rozmnożyć ?
;:180
Awatar użytkownika
kefas g
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 maja 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rogownica kutnerowata

Post »

Chyba najlepszy sposób to wysiew. Ja swoją tak rozmnażam, a właściwie to ona sama po prostu się wysiewa, dosiewa i rozrasta. Oczywiście z pędów jak najbardziej można, ale wydaje mi się że siew jest lepszą metodą. Najpierw szczypta nasion w doniczuszkę, a później jak wyrośnie to kępkę do ziemi. Pozdrawiam. Obrazek
Awatar użytkownika
Agrestowa
500p
500p
Posty: 643
Od: 13 cze 2012, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Rogownica kutnerowata

Post »

Sama nie mam doświadczenia, ale GERTRUDA pisała, że rogownica bardzo łatwo się ukorzenia po przycięciu.
Ewao4
500p
500p
Posty: 839
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rogownica kutnerowata

Post »

Moja rogownica kilka dni temu
Obrazek

a teraz
Obrazek
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Rogownica kutnerowata

Post »

Świnka pisze:Dziewczyny, moja też rośnie jak wściekła, ale pod warunkiem, że jej nie przycinam. Chciałam przyciąć, bo łysieje w środku kępy, wyciąga się i wylega. Tak mniej więcej jak u Bożenki (dziękuję za radę ;:196 przytnę ją ewentualnie jesienią, a nie późnym latem, tak jak to zrobiłam ostatnio).
Wiesz co ja robię...? Zrywam ją garściami, jak trawę, a ona sobie i tak odrasta, nie ma łysych placków po tych moich "zabiegach pielęgnacyjnych" :roll: Owszem, przez jakieś dwa tygodnie nie wygląda zbyt atrakcyjnie, ale i tak odrasta. Nie mam skrupułów wobec rogownicy :D

pozdrawiam
Basia
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”