Kolor trawy.dobre krzewienie itp.Jak uzyskać ładny trawnik?

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Do nawożenia trawników działkowcy bardzo często używają saletry amonowej,
która powoduje szybki wzrost. :D
Nierówno rozsiany nawóz już daje plamy na trawniku. :D
do tego dochodzi jeszcze mieszanka traw o różnym odcieniu zieleni
i mamy "łaciatą" trawę :D :D :D
trzmiel
100p
100p
Posty: 123
Od: 9 gru 2005, o 21:12
Lokalizacja: Warszawa /a w zasadzie samochód/
Kontakt:

Kolor trawy

Post »

Jest jeszcze jeden sposób na przepiękny kolor trawy: farby wodne do trawników /nie szkodzą ani trawie ani ludziom, ani innym żyjacym w trawniku zwierzętom/ już mozna nabyć w Polsce mają trwałość 4-6 tygodni, dostepne w kilkudziesięciu odcieniach zieleni, i wszystkich innych kolorów /ze srebrnym włącznie/ . Moze zwariowane ale na zachodzie ludzie czesto maluja trawę aby przyćmić sasiadów.
Pozdrawiam Maciek
Maciek
Awatar użytkownika
Admiiin
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 467
Od: 6 wrz 2006, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie
Kontakt:

Post »

Poważnie ? :shock:
I nie uschnie z powodu chemi ???
Dla mnie niesamowite :!:
---...== Admin ==...---
Przyjazne Forum.... dla Kochających Rośliny...
www.FORUMOGRODNICZE.info :arrow:
trzmiel
100p
100p
Posty: 123
Od: 9 gru 2005, o 21:12
Lokalizacja: Warszawa /a w zasadzie samochód/
Kontakt:

Kolor trawy

Post »

Bez obaw barwniki są naturalne a efekt sam sprawdziłem od 4 lat w ogródku /czysty piach/ a trawa jak ,,pomalowana" niky takiej nie ma w okolicy.
Pozdrawiam Maciek
Maciek
IS-ki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 14 maja 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Jak dbać o trawnik - porady

Post »

Siedząc na leżaku w ogródku zauważyłem że mój trawnik miejscami zrobił się żółty. Dlaczego tak się dzieje? Co ma wpływ wygląd mojej trawy w ogrodzie?

Po pierwsze, dobrze utrzymany trawnik potrzebuje od 2-5 litrów wody na metr kwadratowy tygodniowo. Najlepiej podlewać wieczorem aby uniknąć strat spowodowanych odparowaniem wody. Można stosować nawozy, ale pamiętajmy nie mogą to być tylko nawozy azotowe. Specjalne składniki pozwalają zabezpieczyć trawnik przed mchem lub chwastami.

Teren trawnika najlepiej jest odgrodzić od roślin aby łatwiej pielęgnować trawnik. W miejscach zacienionych, pod jałowcami, zwisającymi drzewami lepiej nie siać trawy gdyż trudniej będzie w te miejsca dojechać kosiarką. Brak słońca będzie miał wpływ na jakość takiej trawy. Okolice drzew i krzewów ozdobnych lepiej zabezpieczyć korą dekoracyjną.
Zabezpieczenie trawnika daje wiele korzyści. Zwierzęce odchody, w których znajdują się duże dawki azotu mogą spalić trawę, lub drzewka ozdobne. Efektem takiego działania jest właśnie żółknięcie trawnika.

Ponadto można na brzegu trawnika położyć listwę plastikową po której koła kosiarki przejadą podczas koszenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu trawnik będzie dokładnie skoszony przy brzegach a na chodniku nie będą rosły trawy. Do takiej długiej i prostej sztachety plastikowej można przymocować pół metrową siatkę zabezpieczającą przed kretami. Dzięki temu w ogródku nie znajdziemy wykopanej ziemi przez gryzonie. Taka balaska plastikowa nie gnije w ziemi, nie trzeba jej malować, jest estetyczna i tania. Wzdłuż niej można postawić mały płotek farmerski który zabezpieczy przed pieskami ? na wysokości 50 cm, lub większymi psami ? płotki wykonujemy nawet do 110 cm wysokości.
Piotrek T
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 526
Od: 10 kwie 2010, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Jak dbać o trawnik - garść porad

Post »

Ciekaw jestem twojego trawnika, podobnie jak innych części balaskowego ogrodu. Masz może jakieś zdjęcia?Może coś poradzimy na te żółte placki . Pokaż nam swój problem , postaramy się coś doradzić. Nie bądź sam ze swoimi wątpliwościami.Nawet tanie jednostkowo rozwiązania mogą stanowić istotny koszt przy wiekszej powierzchni trawnika. koszt ten niejednokrotnie stanowi znaczną pozycję w budżecie niejednego pasjonata ogrodnictwa.Po co ładować się w koszty? Po co zaśmiecać ogródek plastikiem? Piotr.
Pół hektara perzu , w końcu mam stałą pracę :-)
Mój poligon doświadczalny Popieram : http://www.zanimnapiszesz.info/" onclick="window.open(this.href);return false;
IS-ki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 14 maja 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jak dbać o trawnik - garść porad

Post »

Oto kilka zdjęć:)
Obrazek
Obrazek

Ale rozumiem że to forma ironii:)
kajpej
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1179
Od: 24 lis 2009, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak dbać o trawnik - garść porad

Post »

Żółte placki w ogrodzie mogą być spowodowane przez owady żerujące na korzeniach traw. Przed tymi plackami ochroni nas kret.
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Jak dbać o trawnik - porady

Post »

Aeracja ma zagęścić docelowo trawnik poprzez wprowadzenie powietrza w głębszą partię gleby. Rozciąć kłącza, korzenie trawy i zmusić je do rozrostu.
Nacięcia to także lepiej wprowadzony nawóz mineralny lub kompost.

Gęsty trawnik i regularnie koszony może ograniczyć występowanie chwastów.
Utrzymanie właściwego pH gleby szybciej pomoże.
Kwaśna gleba masa chwastów, które szybko o pH powiedzą.
Zbiggi86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 maja 2018, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co dalej z tym trawnikiem

Post »

Niedawno zakupiłem działeczkę, która niestety była (jest) zaniedbana przez poprzednich właścicieli i w związku z tym mam pytanie odnośnie trawnika (o ile tak go można nazwać), otóż skosiliśmy trawę i wygląda to tak jak na zdjęciu (trawa w ogóle nie była podlewana). Jak kroki najlepiej podjąć aby doprowadzić trawę do wyglądu? Czy skupić się tylko na koszeniu i częstym podlewaniu czy też dosiać lub zastosować nawóz? Możemy również użyć wertykulatora i aeratora jeśli to jest wskazane.
Z góry dziękuję za pomoc.

Obrazek
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co dalej z tym trawnikiem

Post »

Koś i podlewaj.
Pobierz próbki i daj do zbadania rolniczego do Stacji Chemiczno-Rolniczej.
Poproś o zalecenia i zgodnie z nimi wykonaj nawożenie korekcyjne.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Kolor trawy.Jak go uzyskać ?

Post »

Po prostu oddarnij cały ten teren i zagospodaruj sensownie - albo rabaty bylinowe albo jakieś drzewka i krzewy owocowe. Przynajmniej będzie z twojej pracy jakiś pożytek - piękny ogród albo własne owoce. Bo czy jest sens mordować się z sianiem, podlewaniem, pracami pielęgnacyjnymi, tylko po to, by mieć kawałek trawnika...dla trawy się tyle męczyć...?
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
rowekkk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 cze 2018, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

CIEMNO ZIELONE i ŻÓŁTE PLAMY NA TRAWIE

Post »

Witam wszystkich forumowiczów
Na wstępie przepraszam jeśli nie w tym miejscu, jeśli tak proszę o przeniesienie.
Piszę w sprawie nieładnego trawnika (jak większość ? )
Trawnik zakładany 2 lata temu w maju z plantacji Czarnociny. Podłoże chyba dobrze przygotowane-rodzima ziemia gliniasta przekopana na 20 cm pózniej walcowana nawiezione z pól rolniczych ziemia około 10-15 cm pózniej czarnoziem (podobno) 5 cm wszystko wyrównane i walcowane następnie siatka na krety i jakiś nawóz sypki na chwasty i rolka. Rozkładali 2 dni. Na początku lekko żółtawa później coraz ładniejsza aż w końcu ideał koło połowy czerwca. Oprócz widocznych miejsc łączenia rolki wszystko spoko. Okres letni w miarę dużo podlewana. Na jesień trochę zmarniała podobna do zamieszczonych zdjęć plus pojedyncze grzybki stożkowe lekko żółte. (na razie bez niepokoju) Nawieziona nawozem jesiennym z niską zawartości azotu ( tak doradzono) Po zimie cały trawnik żółty dosłownie równiutko. Zadzwoniłem do plantacji i pytam co jest Pan że u nich to samo posypać Rokafert lub jakiś inny mi podał 5 Kg na 1m2 i będzie spoko. Posypałem w marcu i trochę było lepiej ale grzybów więcej. Przeżółknięcie coraz większe i więcej. Oczywiście regularnie podlewana tylko rano(4/5) 20 min na sekcję plus deszcz. Koszona nieregularnie ponieważ różnie rosła i nierówno ale tak co 2 tygodnie na 5 cm. Kosiarka naostrzona. Psa brak. Czujnikiem sprawdzone wilgotności w normie pH 6,5-7.
Z moich obserwacji do teraz
Trawa bardzo słabo rośnie i nie równo, sąsiad kosi raz na tydzień ja jw. Dodatkowo te żółte plamy które kolorystycznie nie dają żadnych odcieni bieli, niebieskiego czy czerwonego tylko przypalony brąz ciemna żółć. Zaobserwowałem że zwiększone podlewanie nie skutkuje szybszym wzrostem trawy czy zazielenianiem się tych placów tylko pojawieniem się większej ilości grzybków. Grzyby są jednego rodzaju, żadnego innego. Jak na próbę sypnąłem w miejsca przeżółknięte to w niektórych piękna szybko rosnąca trawa a w niektórych bez wpływu. Co zauważyłem ostatnio w dwóch miejscach rano biały glutowaty nalot widoczny na zdjęciach. Ten ciemno zielony pas na jednym zdjęciu to moje uporczywe wygrabianie Z chwastów to widzę na pewno trochę skrzypu polnego, kończynę i pojawił mi się pojedynczy mniszek. Trawnik do estetycznych nie należy szczególnie że nie rośnie w żółtych placach tak równo jak obok nich. Zauważyłem że w cieniu lepiej się ma bez przebarwień ale pojedyncze grzybki są. Proszę zatem o poradę czy zastosować preparat przeciwgrzybiczny i dorzucić nawozu jeszcze raz.

Pozdrawiam i dziekuje za rady


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”