Ostrogowiec (Centranthus )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
anu-la
200p
200p
Posty: 248
Od: 19 cze 2007, o 16:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Ostrogowiec (Centranthus )

Post »

Czy ktoś może posiadał taką bylinę? Zakupiłam nasionka, ale jestem ciekawa czy przezimuje w gruncie, czy trzeba ją okrywać? Jest na Allegro ja kupiłam w sklepie ogrodniczym (1,40) :D

Anu-La
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Anulko, mogę służyć tylko wiedzą książkową:

" Ostrogowiec centranthus

Roślina zielna, wieloletnia, kuzynka dziko rosnacego kozłka.

Zastosowanie. Gatunek doskonale nadający się do łączenia go z innymi roślinami wieloletnimi lub z krzewami. Jast wdzięczny za stanowisko nasłonecznione.
Gleba. Ostrogowiec lubi gleby przewiewne, nawet kamieniste, wapienne i raczej suche zimą.
Rozmnażanie. Przez siew w kwietniu lub przez sadzonki.

Centranthus ruber Ostrogowiec czerwony. Wysokość 60-80 cm, kwiaty czerwone, kwitnie od maja przez całe lato. Odmiana 'Coccineus' ma kwiaty barwy czerwonej, bardziej intensywnej niż kwity gatunku. 'Albiflorus' ma białe kwiaty, jest bardzo ładna i harmonizuje doskonale z roślinami wieloletnimi o żywych barwach; doskonale łączy się z odmianą 'Coccineus'".
Rob Herwig i Claude Riou "350 roślin ogrodowych".

Niewiele :( , ale zawsze coś :lol:
Pozdrawiam, Jagoda
wiewer
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 17 paź 2007, o 19:21
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Post »

Jesienią ścinam tuż nad ziemią. Do zimy pojawia się kilka listków. Zimuje bez problemów.
Młode samosiewki też zimują bez kłopotu. Bez okrycia. Po pierwszym kwitnięciu możesz przyciąć o połowę lub ściąć tuż nad ziemią, ponownie zakwitnie. Przy krótkim cięciu, dwa lata temu nie zdążył wytworzyć ponownie kwiatów. Bardzo łatwo rozmnaża się przez samowysiew. Równie dobrze przez podział kępy.
Pora dzielenia dowolna. Zawsze się przyjmował. Nie jest ekspansywny.
Sadzić rzadko, tworzy kępy o średnicy 1m. Warto podeprzeć, gdyż ma tendencje do pokładania się.
Wygląda wówczas mało efektownie. Już wczesną wiosną pojawiają się zielone listki. Nie sprawdzałem
wpływu nawożenia na wielkość kwiatostanów i obfitość kwitnienia (u mnie bez nawożenia).
Oprócz czerwonego i białego mam różowy. Widziałem też w necie fioletowy, a własciwie wrzosowy.
Zdjęcia często nieco przekłamują, opisywanie słowne koloru i odbiór koloru przez poszczególne osoby
jest sprawą bardzo indywidualną.
Wiesiek
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Przez podział kępy bym nie proponowała lepiej jest przez wysiew, zresztą rozsiewa się sam i to bardzo dorze, aż za dobrze. Mam go po takim samoistnym siewie wszędzie.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Niepilnowany opanowuje ogród.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kentrantus, Ostrogowiec ?

Post »

Czy on nie jest zbyt 'długowieczną' byliną? U mnie po tej zimie trzy spore kilkuletnie kępy nie odbijają.W tym jedna z przesadzonych w zeszłym roku i jeden biały.Tego białego bardzo mi szkoda, może znajda się jakieś siewki, ale nie jestem pewna czy białe sieją się tak 'chętnie' jak te różowe.
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 938
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re:

Post »

wiewer pisze:Jesienią ścinam tuż nad ziemią. Do zimy pojawia się kilka listków. Zimuje bez problemów.
Młode samosiewki też zimują bez kłopotu. Bez okrycia. Po pierwszym kwitnięciu możesz przyciąć o połowę lub ściąć tuż nad ziemią, ponownie zakwitnie. Przy krótkim cięciu, dwa lata temu nie zdążył wytworzyć ponownie kwiatów. Bardzo łatwo rozmnaża się przez samowysiew. Równie dobrze przez podział kępy.
Pora dzielenia dowolna. Zawsze się przyjmował. Nie jest ekspansywny.
Sadzić rzadko, tworzy kępy o średnicy 1m. Warto podeprzeć, gdyż ma tendencje do pokładania się.
Wygląda wówczas mało efektownie. Już wczesną wiosną pojawiają się zielone listki. Nie sprawdzałem
wpływu nawożenia na wielkość kwiatostanów i obfitość kwitnienia (u mnie bez nawożenia).
Oprócz czerwonego i białego mam różowy. Widziałem też w necie fioletowy, a własciwie wrzosowy.
Zdjęcia często nieco przekłamują, opisywanie słowne koloru i odbiór koloru przez poszczególne osoby
jest sprawą bardzo indywidualną.
Przed chwilą o to zapytałam w innym wątku. Dzięki serdeczne ;) Ponadto poradzono mi, żebym ścięła - dla ponownego kwitnięcia - tuż za przekwitłymi kwiatostanami.
Ostrogowiec może nie jest popularny ze względu na swój krzaczasty kształt. Ja zakupiłam trzy sadzonki, bo spróbowałam na niego spojrzeć z daleka - jako na kępę - i w tym wydaniu bardzo mi się podoba - i kolor i dłuuugi czas, w którym pokryty jest kwiatami.
teresaz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 4 wrz 2011, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kentrantus, Ostrogowiec ?

Post »

Dłuuugie kwitnienie to faktycznie spora zaleta tej niewymagającej rośliny. Niestety lepiej nie sadzić gdzieś blisko ,,pod nosem" gdyż kwiaty niezbyt ładnie pachną.
Awatar użytkownika
anym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5322
Od: 4 kwie 2013, o 19:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Grudziadza

Re: Kentrantus, Ostrogowiec ?

Post »

Czy ktoś ma doświadczenia z wysiewem ostrogowca? Kupiłam nasiona i nie długo będę wysiewać.
Wierzę, że są kwiaty, które się rodzą z spojrzeń ludzkich oczu. Anka
Moje wątki, Aktualny
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kentrantus, Ostrogowiec ?

Post »

Aniu gdzie kupiłaś nasiona? One są drobniutkie czy większe? Też chcę go posiać.
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
Awatar użytkownika
anym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5322
Od: 4 kwie 2013, o 19:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Grudziadza

Re: Kentrantus, Ostrogowiec ?

Post »

Aniu! Nasiona są dosyć spore, wczoraj wysiałam na paczce pisze że wschodzi długo i nie równomiernie nawet do miesiąca.Jak wzejdzie dam znać :lol:
Nasiona kupiłam u Leszka Seredyńskiego, wejdź na jego stronę
Pozdrawiam! :wit
Wierzę, że są kwiaty, które się rodzą z spojrzeń ludzkich oczu. Anka
Moje wątki, Aktualny
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kentrantus, Ostrogowiec ?

Post »

Właśnie dostałem nasiona tej rośliny? Rzeczywiście długo i słabo wschodzi?
Bonaa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 24 mar 2012, o 07:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kentrantus, Ostrogowiec ?

Post »

Kilka lat temu wysiałam nasiona ostrogowca , wzeszło parę roślinek, ale to wystarczyło, :) teraz co roku wokół rośliny pojawia się mnóstwo młodych sadzonek.
Pozdrawiam Bożena
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”