Ostrogowiec (Centranthus )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kentrantus, Ostrogowiec ?

Post »

Też miałam taką myśl, ze to kanna! Ale dlaczego renomowana firma sprzedaje taką lipę??!! Żadne inne nasionko z paczki nie wykiełkowało! Dodam, ze wcale nie tanie były te nasiona. ;:222
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
orlik z lasu
100p
100p
Posty: 167
Od: 21 sty 2015, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Kentrantus, Ostrogowiec ?

Post »

Ja nasiona ostrogowca zakupiłam rok temu. Wysiałam wprost do gruntu (ziemia przeciętna) już pod koniec kwietnia, bo pogoda na to już pozwalała. Przykryłam agrowłókniną. Też od sprzedawcy miałam informację, że wzrost nieregularny i trzeba czekać minimum miesiąc. Więc się nastawiłam na to, że sobie poczekam. Siew podlewałam, a raczej zraszałam, tak aby ziemi była wilgotna, a nie mokra. I ku mojemu zaskoczeniu wykiełkowały mi już po tygodniu. Z wysiewu miałam 9 sadzonek. Rozsadę na miejsce stałe zrobiłam już lipiec/ sierpień. I nawet mi zakwitła tego samego roku. Niestety miała być czerwona, a zakwitła na biało. A zapach kwiatów jest ohydny, przypomina raczej zużyte skarpetki. Ale najważniejsze, że owady wszelkiej maści uwielbiają te kwiaty. Na dziś ostrogowiec daje sobie radę, ale powiedzmy sobie szczerze, że tegoroczna zima nie jest zbyt wielkim wyzwaniem dla ogrodu. Ja ostrogowca zakupiłam ze względu przede wszystkim na korzeń, który ma być duży i mięsisty. Ma to być dodatkowym zabezpieczeniem skarpy, ciekawa jestem czy to zda egzamin.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kentrantus, Ostrogowiec ?

Post »

Chyba masz jakąś inną roślinę, bo biały ostrogowiec rozwija się ogólnie wolniej niż czerwony.Ostrogowce miałam sporo czasu obydwa kolory i nie przypominam sobie by miały jakikolwiek zapach.
Nie kiełkują też tak szybko przynajmniej w gruncie.U mnie różowy sam się wysiewał, ale siewki pojawiały po przemrożeniu wiosną następnego roku od letniego samosiewu.Biały natomiast nie wysiewał się.
Bardzo możliwe, że masz często myloną z ostrogowcem lepnicę baldaszkową Silene armeria.Ma kwiaty różowe i białe w baldachach i sieje się jak szalona, szybko tez wschodzi, więc by się zgadzało z tym co piszesz http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/209333/#b
Ona zdaje się też pachnie tak nieciekawie :roll:
Awatar użytkownika
orlik z lasu
100p
100p
Posty: 167
Od: 21 sty 2015, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Ostrogowiec (Centranthus )

Post »

To zdecydowanie nie jest lepnica, tylko ostrogowiec. Tysiąc razy sprawdzałam, czy dostałam właściwą roślinę, jak tylko mi zakwitła. Tysiąc zdjęć dostępnych w internecie obejrzałam pod każdym kątem i to jest ostrogowiec. Poza tym otrzymałam nasiona w oryginalnym opakowaniu znanej, renomowanej firmy. A co do kiełkowania, no cóż po prostu mam rękę do roślin. A poza tym uważam, że skoro ostrogowiec jest uznawany za roślinę ekspansywną - sam się rozsiewa bez niczyjej pomocy, to po co mam stosować specjalne zabiegi, aby nasiona wykiełkowały? Właśnie sprawdziłam opakowanie po nasionach i prawdopodobnie był to mix kolorów (brak takiej informacji, ale zdjęcie na opakowaniu sugeruje, że powinny być białe i czerwone) i mnie się trafiły w większości białe.
Spotkałam się z tym, że przysyłano mi roślinę o innym kolorze kwiatów, ale nigdy - zwłaszcza od renomowanych firm - aby wysłali mi inny gatunek niż zamawiałam. A trochę tych roślin w swoim życiu zakupiłam.
To zdecydowanie jest ostrogowiec!
abelia
100p
100p
Posty: 130
Od: 8 sty 2011, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ostrogowiec (Centranthus )

Post »

Mam ostrogowca czerwonego, miałam białego, ale bez zapachu.
pozdrawiam Joasia
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Ostrogowiec (Centranthus )

Post »

Wysiałam dziś ostrogowca pierwszy raz,spodobał mi się na opakowaniu nasion i go kupiłam.Zobaczymy czy tak długo wschodzi jak pisali?
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ostrogowiec (Centranthus )

Post »

Orlik, na poprzedniej stronie pisałam o wysianiu nasion ostrogowca i co wyrosło. Nasiona były renomowanej firmy. Nic innego nie wzeszło.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
orlik z lasu
100p
100p
Posty: 167
Od: 21 sty 2015, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Ostrogowiec (Centranthus )

Post »

To co Tobie wyrosła wygląda na paciorecznik, a nasiona paciorecznika są inne (większe) niż ostrogowca.
Nadal się upieram, bo jestem pewna na 150%, że mam ostrogowca. To też nie jest lepnica, bo lepnica ma większy kwiat od ostrogowca i inaczej uformowany jest ten kwiatostan, nie sposób pomylić.
Znalazłam też informację, na jednej ze stron sklepu internetowego z nasionami, że nasiona mogą kiełkować do 10 dni od wysiania. Więc nie jestem wyjątkiem z tym wysiewem, zdarzają się odstępstwa.
A moje sadzonki mam opisane od korzenia aż po czubek kwiatostanu, więc wydaje mi się, że dość dobrze zweryfikowałam, tym bardziej, że połowę internetu przeszukałam po te informację.
A co do wysiewu i przemrożenia nasion, jeśli sprzedawca nie zaleca przemrożenia, to się tego nie robi.
Awatar użytkownika
Elwi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2114
Od: 1 lis 2013, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Ostrogowiec (Centranthus )

Post »

Zwracam się z wielką prośbą do posiadaczy ostrogowca - zamówiłam na necie sadzonki ostrogowca czerwonego odmiana coccineus i pukam się w głowę czy zamówiłam dobry kolor ;:223 Ma być posadzony na rabacie w kolorach bordo - krem, tzn. pąsowe i kremowe róże, jarzmianka ruby cloud, żurawki purple palace, kremowe jeżówki secret pride. Nie widziałam ostrogowca na żywo i nie wiem czy jego kolor jest żarówiasto-czerwony, krwisto-czerwony czy bordowy? Do kolorystyki na mojej rabacie bardziej będzie pasował ostrogowiec różowy czy coccineus? Mam jeszcze możliwość zmiany zamówienia, więc błagam - pomóżcie :oops:
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ostrogowiec (Centranthus )

Post »

Odmiana Cocinneus nie ma nic z tonów ani jasnej, ani ciemnej czerwieni. To taki ciemny różowy, nieco jaśniejszy niż biskupi.W czasie przekwitania nieco jaśnieje, ale niewiele, ale może to tylko złudzenie, bo kwiatostan robi się luźniejszy.
Awatar użytkownika
Elwi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2114
Od: 1 lis 2013, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Ostrogowiec (Centranthus )

Post »

Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź ;:196 To znaczy, że będzie pasował do tonacji rabaty :heja
Zmylił mnie opis w szkółce - kolor podany był jako "czerwony". Na necie są różne zdjęcia - niektóre ewidentnie podkolorowane :(
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ostrogowiec (Centranthus )

Post »

Czy wschodzą Wam już ostrogowce? U mnie ani widu ani słychu...
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
orlik z lasu
100p
100p
Posty: 167
Od: 21 sty 2015, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Ostrogowiec (Centranthus )

Post »

Oto mój centranthus/ ostrogowiec...

Obrazek

...i taki...
Obrazek

...i jeszcze taki...

Obrazek
:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”