Byliny wysokie, bardzo efektowne.

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
karol
200p
200p
Posty: 401
Od: 28 lis 2011, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom

Re: Byliny wysokie

Post »

Słonecznik wierzbolistny nie ma żadnych wymagań,kwitnie jesienią no i jest bardzo wysoką rośliną.
knock
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 kwie 2018, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wysokie byliny lub trawy na żywopłot?

Post »

Chciałbym uzyskać nieco więcej prywatności od sąsiadów. 4 lata temu posadziłem wzdłuż płotu rododendrony jednak ich wzrost jest tak wolny, że przesłonę z nich pewnie będzie miało dopiero kolejne pokolenie. Chciałbym posadzić coś pomiędzy płotem a rododendronami. Przestrzeń jaką dysponuję to około 50cm głębokość oraz 10m długość żywopłotu.
Zależy mi na roślinach dorastających na wysokość 180cm w górę. Z góry dziękuję za wszelaką pomoc!
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Wysokie byliny lub trawy na żywopłot?

Post »

Wysokie trawy np. miskanty odpadają, silnie się korzenią, jest za mało miejsca.W zaledwie kilka lat rozrosną wszerz i zabiorą rododendronom wodę.Rododendrony od miskantów trzeba by posadzić w odległości co najmniej 1,50m.
knock
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 kwie 2018, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysokie byliny lub trawy na żywopłot?

Post »

A co powiecie na sadziec lub słonecznik drobnogłówkowy?
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Wysokie byliny lub trawy na żywopłot?

Post »

Sadziec potrzebuje dużo miejsca i sporo się rozrasta. Może ten słonecznik. A może warto ustawić kratki i dać jakieś pnącza?
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
knock
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 kwie 2018, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysokie byliny lub trawy na żywopłot?

Post »

Kratki i pnącza niestety odpadają. Na końcu płota miałem bluszcz to sąsiadka stwierdziła, że od ciężaru wygnie jej się płot... (płot jest jej) nie chcę mieć niczego co w przyszłości może wejść na ich płot. Ludzie są różni z niektórymi ciężko się dogadać...
mirela
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 5 cze 2011, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysokie byliny lub trawy na żywopłot?

Post »

Gracilismus ? Piękne są z niego żywopłoty, nie jest ekspansywny.
Miałam 7 lat żywopłot z gigantusa. W tym roku poległam i go likwiduję. Całe 25 metrów. Ale za nim kilka lat temu zasadziłam buki które formuję na żywopłot. I przy nim zostanę.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Wysokie byliny lub trawy na żywopłot?

Post »

Przetacznikowiec syberyjski, przegorzan pospolity, rudbekia lśniąca i naga.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
knock
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 kwie 2018, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysokie byliny lub trawy na żywopłot?

Post »

Zdecydowałem się na miskant chiński Gracillimus. Kupiłem 10 doniczek w rozmiarze p9. Bardzo proszę o poradę w jakich odległościach sadzić te miskanty od siebie?
Awatar użytkownika
mw21
50p
50p
Posty: 84
Od: 8 wrz 2011, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Rabata bylinowa, preriowa

Post »

Witam. Z góry przepraszam za założenie nowego tematu, ale nie znalazłem podobnego (jeśli taki jest proszę moderatora o przeniesienie).
Mam miejsce w ogrodzie między iglakami, na którym słabo rośnie trawnik. O ile teraz gleba jest wilgotna. o tyle latem potrafi być wypalona na wiór (mimo podlewania). Wygląda tak:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać trawy prawie nie ma. Obszar to około 8 metrów na długość i 2,5 m w najszerszym miejscu do około metra w najwęższym. Miejsce jest bardzo nasłonecznione, gleba raczej średnia, bo zapewne wyjałowiona przez dwa 20-letnie srebrne świerki rosnące obok, a także tuje. Uschnięty jałowiec jest do usunięcia. Szukam wysokich roślin, głównie bylin o wysokości 50 cm i więcej tak by były widoczne i zasłaniały składowaną kostkę oraz by stworzyły kwietny parawan osłaniający od sąsiadów. Najlepiej gdyby kwitły od czerwca/lipca do jesieni, były również pachnące. Myślałem o: sadźcu purpurowym, dzielżanach, ostróżce ogrodowej, liliowcach, kłosowcach, malwach, makach, dziewannach, dla urozmaicenia czosnki olbrzymie, a z traw jakiś trzcinnik i rozplenica japońska. Macie jakieś pomysły co sprawdzi się w takim miejscu, w pobliżu takich drzew i krzewów? Własne propozycje, zdjęcia będą pomocne. :) Zastanawiam się nad tym, czy w tym miejscu poradziłyby sobie lilie.

Mam jeszcze drugie miejsce przy podjeździe... długość około 20 metrów na pół metra. Rabata wzdłuż południowego ogrodzenia działki, jednak zacieniona przez bardzo duże tuje sąsiadów. Rosną na niej głównie świerki Conica, jeden bukszpan, po siatce pnie się jeden powojnik oraz dwa wiciokrzewy. Ziemia jest ciężka, zbita, przerośnięta korzeniami świerków i tuj. Długo jest wilgotna i chłodna, a latem bardzo sucha i zbita. Zimą często rzuca się pomiędzy świerki śnieg z podjazdu. Do tej pory radę dawały pierwiosnki, omieg wschodni, malwy.. jednak od 2 lat nie chcą rosnąć tutaj nawet rośliny jednoroczne typu aksamitka. Chciałbym uprościć nasadzenia na tej rabacie... Świerki Conica plus może jakieś niskie trawy albo kwiaty. Macie jakieś pomysły? Na chwilę obecną wygląda to tak...
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Dawid
https://www.instagram.com/eko.gardener/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Byliny wysokie, bardzo efektowne.

Post »

Dzielżany, malwy i ostróżka nie nadają się na jałowe podłoże :? Kłosowiec, mak, czosnek olbrzymi, trzcinnik no i ewentualnie liliowce tak, poza tym w suchej ziemi, jednak czasem podlewanej zwłaszcza w czasie suszy poradzą sobie ożanka właściwa, przegorzan, posłonek, rogownica, trojeść krwista, hosty, ułudka wiosenna, miodunka, stokrotki, barwinek, konwalie, niezapominajki, kocimiętki, rozchodniki, fiołek, irysy bródkowe no i oczywiście wiosenne cebulowe typu przebiśnieg, krokus. Lilie raczej słabo by rosły w suchej, niezbyt bogatej ziemi. Sadziec chyba też jest raczej wymagającą byliną - tyle z mojego doświadczenia z powyższymi roślinami. Kompost mile widziany przy sadzeniu :)
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Awatar użytkownika
mw21
50p
50p
Posty: 84
Od: 8 wrz 2011, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Byliny wysokie, bardzo efektowne.

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź. Oczywiście przed założeniem rabaty ziemia będzie przekopana z kompostem, by ją użyźnić, później mam zamiar ściółkować rabatę skoszoną trawą. Z poprawą struktury gleby nie powinno być problemu. Szukam roślin dosyć wysokich, które będą wystawały ponad świerki pospolite Nidiformis, a te mają wysokość około pół metra. Wszystko co niskie odpada, bo nie będzie widoczne... krokusy mam w 3 innych miejscach, moje ukochane fiołki wonne mam w całym ogrodzie pod wieloma krzewami, podobnie konwalie, niezapominajki, miodunki czy bergenie sercolistne. Przebiśniegi nie lubią mojego ogrodu. Mam jedną małą kępkę, która nie kwitnie tylko przyrasta. Zapomniałem jeszcze o floksach wiechowatych i rudbekiach. A czy są jakieś żurawki, które mają wysokie kwiatostany? Przegorzan mam już w 2 miejscach, a tu wolałbym, posadzić coś czego jeszcze nie mam :D ;:173 a czy w pełnym słońcu dałaby radę rutewka Delavaya?
Pozdrawiam
Dawid
https://www.instagram.com/eko.gardener/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Byliny wysokie, bardzo efektowne.

Post »

Trojeść krwista jest wysoka. Przy moim Nidiformisie rośnie kilkanaście niezapominajek i dzięki temu są widoczne bo jest ich dużo. A może zamiast kwiatów zainteresujesz się krzewami typu tamaryszek, smagliczka, irga - wszystkie są bardzo fajne i nie wymagające, śnieguliczki mają kilka odmian, irgi są też różne. Korzenią sie głębiej więc mają mniejsze wymagania wodne niż kwiaty. Wspomniana na końcu rutewka wymaga półcienia. Z wyższych bylin może jeżówka (nazywana kiedyś rudbekią)? Innych rudbekii nie mam to się nie wypowiem. Nie kwitnące przebiśniegi :shock: ? Może coś im przeszkadza pod cebulkami, a może są za głęboko posadzone, a może rosną w cieniu? Poza tym zioła typu oregano i tymianek, ruta mogły by się sprawdzić - nie są zbyt wymagające. A można wiedzieć z jakiego rejonu Polski piszesz? U mnie mam fragmenty suchej ziemi również przy drzewach poza trojeścią krwistą (jest biała i czerwona) mam tam orliki, tylko ta ziemia jest przepuszczalna, ziemia sucha i zbita to jednak duża skrajność (dla mnie :lol: )
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”