Tawułka Arendsa( Astilbe arendsii)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Tawułka - Astilbe

Post »

Tawułka jest bardzo żywotna. Nawet jak będzie przymrozek w maju to może uszkodzić tylko listki, które szybko odrosną a na pędy kwiatowe początek maja to zbyt wczesny termin.
Pozdrawiam
Katarzyna
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1855
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tawułka - Astilbe

Post »

Czy tawułka głęboko się korzeni?, czy tworzą się takie podziemne rozłogi jak np. u perzu? - pytam, bo posadziłam przy siatce oddzielającej mnie od sąsiada a nie chciałabym by mu przerastała (nie lubię wchodzić w konflikty a to nowy sąsiad i nie wiem jak się zapatruje na rośliny - bo na razie żadnych nie ma) i myślałam by odgrodzić ją pod ziemią takim obrzeżem z pcv - tylko na jaką głębokość? - na razie wkopałam takie 15 cm - czy nie za niskie?
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Tawułka - Astilbe

Post »

Ninko, :wit
Tawułka nie ma rozłożystych korzeni. Jest raczej zbitą bryłą (tak jak u mnie). Z pewnością "dołem" nie przejdzie do sąsiada. A również się nie wysiewa jak zostawisz suche kwiaty do suchych bukietów.

Obrzeże o wys. 15 cm to tylko zabezpiecza ziemię żeby np brzegi grządki się nie obsuwały. Z pewnością nie zabezpieczy przed korzeniami inwazyjnych roślin. Ja mam wkopane na 40 cm w głąb ziemi płyty z tworzywa jako zabezpieczenie przed dereniem i właśnie perzem, które przechodzą od sąsiadki.
Pozdrawiam
Katarzyna
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1855
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tawułka - Astilbe

Post »

Dziękuję. Bardziej mi chodziło o to, by tawułka nie przerastała do sąsiada, na razie nic inwazyjnego w pobliżu tego miejsca, gdzie posadziłam nie rośnie (i mam nadzieję, że nie zacznie rosnąć), a jakby co to będę kopać głębiej i dam coś wyższego w ziemię. Jeszcze raz ogromne dzięki.
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tawułka Arendsa( Astilbe arendsii)

Post »

Jedna z moich
Na zdjęciu kolor różowy w realu taki niespotykany wchodzący w pomarańcz to taka jedna z nowości niestety jak to u mnie NN :roll:
Obrazek

Inna której zdjęcie gdzieś mam ;:24 kwiat niepozorny różowy za to liście bardzo ciemne do tego w słońcu pięknie lśnią /srebrzą się . Jak znajdę , wkleję ;:65
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 237
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tawułka Arendsa( Astilbe arendsii)

Post »

Witam czy ktoś może wie w jaki sposób rozmnaża się tawułki w szkółkarstwie? Przez podział? To chyba nie jest efektywne? Z nasion domyślam się, że nie - jest potem problem z kolorem kwiatów.
Pozdrawiam
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Tawułka Arendsa( Astilbe arendsii)

Post »

Nie wiem jak w szkółkarstwie-chociaż kupujemy kawałek uciętego kłącza,ale u mnie tawułka tak się rozrasta,ze można obsadzać!!! na pewno szkółkarze też tak mają-przez podział.
Halina
joanna51
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 13 maja 2009, o 19:53
Lokalizacja: podlaskie

Tawułki arendsa

Post »

nie wiem co się dzieje z tawułkami arendsa, może ktoś podpowie co z tym fantem zrobić?
Obrazek

Obrazek
Mmagdalena
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 19 sie 2018, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tawułka Arendsa( Astilbe arendsii)

Post »

Urzekła mnie tawułka i kupiłam na taras, teraz mam pytania :D

Kwiaty straciły już swój piękny, intensywny czerwony kolor - czy powinnam je obciąć?
Jak przygotować ją do zimowania? Mam ją teraz posadzoną w jednej donicy z trawą, czy jeśli ją rozdzielę na wiosnę, to jest szansa, że się rozrośnie?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tawułki arendsa

Post »

joanna51 albo ma zbyt sucho, albo, co wydaje mi się bardziej prawdopodobne - nieodpowiednia gleba, mało przepuszczalna, trzymająca długo wilgoć i podgniwa karpa, oraz drobniejsze korzenie.Tawułka lubi wilgoć, ale jednocześnie wymaga gleby zdrenowanej, odprowadzającej nadmiar, szczególnie w zimie.

Można obciąć, ale przekwitłe też ładnie wyglądają. Ja w ogrodzie nie obcinałam, bo są ozdobne zimą.W zimie w donicy trzeba zabezpieczać całą donicę, są jakieś sposoby, poczytaj o zabezpieczaniu roślin na balkonach, styropian, włóknina itp. Nie dzielić młodej rośliny.
Mmagdalena
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 19 sie 2018, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tawułka Arendsa( Astilbe arendsii)

Post »

Dzięki wielkie! Właśnie ładnie wyglądają, jedyne co to utraciły moc koloru, ale będzie się pięknie potem komponować z wrzosami!
joanna51
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 13 maja 2009, o 19:53
Lokalizacja: podlaskie

Re: Tawułka Arendsa( Astilbe arendsii)

Post »

selli7 dziękuję za podpowiedź, myślę że masz rację, akurat te tawułki rosną pod świerkami i jest im pewnie za sucho. Dziękuję za dobrą radę ;:14
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 237
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tawułka Arendsa( Astilbe arendsii)

Post »

Kupiłem w listopadzie sporo tawułek za złotego z groszem z przeceny i patrząc na to jak pada zastanawiam się co z nich będzie na wiosnę. Ziemia nie jest zbyt zwarta, trochę piasku dosypałem ale czy przetrwają?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”