Tawułka Arendsa( Astilbe arendsii)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
joanna51
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 13 maja 2009, o 19:53
Lokalizacja: podlaskie

Tawułki arendsa

Post »

nie wiem co się dzieje z tawułkami arendsa, może ktoś podpowie co z tym fantem zrobić?
Obrazek

Obrazek
Mmagdalena
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 19 sie 2018, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tawułka Arendsa( Astilbe arendsii)

Post »

Urzekła mnie tawułka i kupiłam na taras, teraz mam pytania :D

Kwiaty straciły już swój piękny, intensywny czerwony kolor - czy powinnam je obciąć?
Jak przygotować ją do zimowania? Mam ją teraz posadzoną w jednej donicy z trawą, czy jeśli ją rozdzielę na wiosnę, to jest szansa, że się rozrośnie?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tawułki arendsa

Post »

joanna51 albo ma zbyt sucho, albo, co wydaje mi się bardziej prawdopodobne - nieodpowiednia gleba, mało przepuszczalna, trzymająca długo wilgoć i podgniwa karpa, oraz drobniejsze korzenie.Tawułka lubi wilgoć, ale jednocześnie wymaga gleby zdrenowanej, odprowadzającej nadmiar, szczególnie w zimie.

Można obciąć, ale przekwitłe też ładnie wyglądają. Ja w ogrodzie nie obcinałam, bo są ozdobne zimą.W zimie w donicy trzeba zabezpieczać całą donicę, są jakieś sposoby, poczytaj o zabezpieczaniu roślin na balkonach, styropian, włóknina itp. Nie dzielić młodej rośliny.
Mmagdalena
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 19 sie 2018, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tawułka Arendsa( Astilbe arendsii)

Post »

Dzięki wielkie! Właśnie ładnie wyglądają, jedyne co to utraciły moc koloru, ale będzie się pięknie potem komponować z wrzosami!
joanna51
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 13 maja 2009, o 19:53
Lokalizacja: podlaskie

Re: Tawułka Arendsa( Astilbe arendsii)

Post »

selli7 dziękuję za podpowiedź, myślę że masz rację, akurat te tawułki rosną pod świerkami i jest im pewnie za sucho. Dziękuję za dobrą radę ;:14
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 237
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tawułka Arendsa( Astilbe arendsii)

Post »

Kupiłem w listopadzie sporo tawułek za złotego z groszem z przeceny i patrząc na to jak pada zastanawiam się co z nich będzie na wiosnę. Ziemia nie jest zbyt zwarta, trochę piasku dosypałem ale czy przetrwają?
Lante
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 sty 2018, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Tawułka Arendsa( Astilbe arendsii)

Post »

kupiłem ostatnio kilka kłączy tawułek i nie wiem do jakiej ziemi posadzić, poczytałem trochę o nich i piszą że wymaga gleby kwaśnej, lekko kwaśnej albo zwykłej. więc jak jest z nimi ? gdzie najlepiej wam rosną?

Proszę o poprawną pisownię. szarotka66
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tawułka Arendsa( Astilbe arendsii)

Post »

Nieważny odczyn, ziemia musi być dość lekka torfowa, ale nie przesychająca zbyt mocno.Większość gotowych podłoży spełnia te warunki.Ważne też by nie sadzić od razu do dużych doniczek, bo od nadmiaru wilgoci nieukorzenione kłącza mogą zgnić.Sadzić do małej doniczki i po ukorzenieniu gdy wyrosną liście wkopać do gruntu.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1855
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tawułka Arendsa( Astilbe arendsii)

Post »

Kiedy najlepiej przesadzić tawułki? - chyba mają za mało słońca, bo rosną od 2 lat właściwie w cieniu (tylko do południa odrobina słońca) i słabo kwitną - chciałabym je przesadzić, ale czy mogę zrobić to teraz?
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Tawułka Arendsa( Astilbe arendsii)

Post »

Wiosna jest najlepsza porą na przesadzanie kwitnących latem,więc przesadzaj teraz,chociaż zdarzyło mi się tez w lecie.Jak kiedyś pisałam są to bardzo mocne roślinki jezeli chodzi o glebę tylko nie znoszą przesuszania.
Halina
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1855
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tawułka Arendsa( Astilbe arendsii)

Post »

Dziękuję, w czwartek ma być cieplej u mnie to je wtedy przesadzę.
sylwek0512
50p
50p
Posty: 79
Od: 25 maja 2013, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tawułka Arendsa( Astilbe arendsii)

Post »

Czy Wasze tawułki budzą się już do życia? Bo zasadziłam na jesieni pewnie ok 10 nowych sadzonek, zaglądam codziennie i nic. Te kilkuletnie zaczynają powoli się budzić, zaczynam się niepokoić, że nowe mogły nie przetrwać zimy...
Sylwia
lucek9
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 16 sty 2018, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tawułka Arendsa( Astilbe arendsii)

Post »

Moje tawułki posadzone w październiku i listopadzie mają tak na oko 1,5cm .Nie wiem jakie kolory będą miały ale to mój pierwszy rok na działce.Pozdrawiam miłośników ogródków i działek :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”