Ciemiernik Helleborus cz. II

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Ponawiam pytanie, czy ciemierniki lubią ściółkę z liści?
Moje rosną pierwszy sezon. Chciałabym, żeby się rozsiały i zadarniły miejsce pod drzewami. Obecnie nasypało się na nie liści dębowych. Część usunęłam, żeby liście ciemierników miały dostęp do światła. Nie wiem, czy pozostałe liście dębowe usunąć, czy zostawić tak jak jest?
Pozdrawiam Lucyna
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Co prawda ciemierniki lubią nieco wilgotną glebę i ściółka z kompostu lub liści drzew liściastych mogłaby być dobrym rozwiązaniem ale wydaje mi się, że stanowisko pod dębami nie jest zbyt dobre. Pewności nie mam ale dęby preferują raczej gleby lekko kwaśne podczas gdy ciemierniki wolą glebę o odczynie obojętnym a nawet lekko zasadowym. Zupełnie nie mam pojęcia jak garbniki zawarte w liściach dębu będą wpływać na ciemierniki. Ja bym je wolał jednak zgrabić. Dzisiaj u mnie spadł śnieg ale w najbliższych dniach zamierzam podsypać swoje ciemierniki dolomitem.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

pH gleby jest do ogarnięcia. Tu gdzie obecnie jest mój ogród, było kiedyś pole uprawne. Rolnik wapnował i doprowadził glebę do pH obojętnego, miejscami nawet jest lekko zasadowo. Dęby rosną tuż za płotem, ale już w lesie, gleba widocznie im odpowiada, bo rosną sobie już jakieś 150-400 lat :D
Bardziej chodziło mi o to, czy lepsza dla nich jest ściółka, jak np. dla czosnku niedźwiedziego, który wysiewa się w ściółkowanej glebie, czy wręcz przeciwnie :?:
Pozdrawiam Lucyna
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Jest bardzo mało poważnych opracowań nt. ciemierników (albo nie potrafię ich znaleźć). Ja ciągle jeszcze ponoszę porażki w uprawie tych roślin. Od zeszłego roku wycinam wszystkie porażone liście bo opryski chemiczne są mało skuteczne. Rośliny te nie lubią przesadzania bo korzenią się bardzo głęboko, posadzone zbyt głęboko mogą nie wytwarzać pąków kwiatowych. Teoretycznie lubią gliniaste gleby ale przewiewne/przepuszczalne ;:oj co wymusza raczej samodzielne przygotowanie podłoża. Ja na wierzchu rozsypywałem sproszkowaną glinę ale chyba nie jest to najlepsze rozwiązanie. Ponieważ zamierzam się pobawić w rozmnażanie tych roślin z nasion będę próbował różnych podłoży a na części rabaty na spód dam sporo keramzytu. W nielicznych opracowaniach dotyczących uprawy tych roślin pojawiają się wzmianki o ściółkowaniu. Ściółka ma utrzymywać wilgoć w wierzchniej warstwie gleby. Ze względu na zakwaszające właściwości nie jest jednak zalecana kora drzew iglastych. Pewnie dobrym rozwiązaniem byłyby przekompostowane zrębki z drzew liściastych. Ja przygotowuję sobie kompost z liśći. Od sezonu 2024 zacznę też nawozić swoje rośliny.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

U mnie sieją się mocno. Siewek jest pełno po całej rabacie. Są ściółkowane korą z olchy i posadzone w ziemi z dodatkiem gruzu po budowie. Podłoże takie same jak do figi.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

O gruzie na drenaż nie pomyślałem ale i tak go nie mam. Może przez zimę zgromadzę trochę skorupek od jaj to dodam je do ściółki z kompostu z liści.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Ja gruz po remontach w domu przesiewam przez sito do żwiru. Drobną frakcję pakuję w worki i do piwnicy. Wykorzystuję w miarę potrzeb przez wiele lat.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Ciemierniki już rosną, więc najwyżej podsypię im nieco dolomitu lub sproszkowanych skorupek jaj. Wczoraj rozgarnęłam te opadłe liście i okazało się, że pod nimi są pąki kwiatowe :D
Pozdrawiam Lucyna
Koloman
200p
200p
Posty: 436
Od: 15 kwie 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Dzisiaj sprawdziłem; z naszych dwóch krzaczków jeden ma pięć pąków, drugi póki co niestety żadnego.

Obrazek
Awatar użytkownika
anna_w
50p
50p
Posty: 69
Od: 18 sie 2010, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Obrazek
Obrazek
Witam, czy to mogą być siewki ciemiernika?
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Tak, to są siewki ciemiernika ;:333
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”