Dosiewanie trawy

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
defstara
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 kwie 2020, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nawóz i dosiewka na istniejącym trawniku

Post »

Witam.
Mój trawnik zaczyna wlasnie 4 rok ;:3 . Z racji tego, ze w zeszlym roku nie nawozilam go, zaczął wyglądac dosyć kiepsko. W tym roku postanowiłam wiec przeprowadzic wertykulacje ponad tydzien temu. Został zdrowo przeorany (zabieg usunął spore ilosci mchu) i teraz trawa zaczyna odbijac (jedyny problem to brak deszczu, a na podlewanie nie jestem w stanie sobie pozwolic, gdyz jest to dziłałka i woda pompowana recznie ze studni - a trawnika jest prawie 300 m2 ;:145 ;:124 ). Czekam więc na opady , ktore ponoc maja sie pojawic w przyszlym tygodniu. Pytanie brzmi: Czy mogę posypać nawóz (Fructus do trawnika-10 kg) razem z trawą na dosiewkę (Geolia - na miejsca nasłonecznione), czy raczej taki mix zaszkodzi nasionom trawy ? Czy moze najpierw zasilic trawnik nawozem, a gdy zacznie swoj wzrost przeprowadzic pierwsze koszenie i dopiero wtedy zrobic np. aeracje butami z kolcami i jedoczesnie dosypac trawy ? ;:138 ;:138 ;:138. Z góry dziękuję za pomoc ;:196 ;:167

link: https://imageshack.com/i/pni9HU0Oj
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Dosiewanie trawy

Post »

Bez wody nawóz i słońce mogą spalić trawnik. Po nawożeniu dobrze podlewamy trawnik by się rozpuściły granulki nawozu - zawsze.
samda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 wrz 2019, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dosiewanie trawy

Post »

Witam. Mam trawnik ktory byl zasiany w ubiegłym roku. Tydzien temu dosiałam trawę ponieważ było sporo prześwitów i trawa miejscami miała puste przestrzenie. I teraz mam pytanie koedy mogę skosić trawnik ponieważ trawnik nadaje się już do kolejnego koszenia ale nie wiem czy to nie zazkodzi nowoposianej trawce.
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Dosiewanie trawy

Post »

Jeżeli nasiona nie kierłkują a są przykryte ziemią to skoś, ale pomijaj te miejsca, nie przejeżdżaj nad nimi.
rustin
100p
100p
Posty: 101
Od: 19 mar 2014, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Odchwaszczanie trawnika

Post »

Mieszkamy już 2 lata, trawa koszona systematycznie z koszem i nawożona ale jest kupa chwastow, komiczyny, mleczy. Miarka się przebrała i dzisiaj opryskalem całą działkę chwastox complex 260 ew, ten mi doradzono bo najlepiej się nadaje na podwórka. Rozumiem, że wypali wszystko oprócz trawy i będzie kupa placków tam gdzie były wszystkie dwuliścienne? Czy potem się dosiewa trawę jakoś bez z ruszania ziemi? Czy ona się zakrzewi sama? Czy po tym oprysku zastosować jakiś inny wzmacnajajcy trawę? Dawałem 100ml na 10l wody
Regulamin Forum
pawellud
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 mar 2021, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Saletra amonowa vs wysiew uzupełniający

Post »

Jak co roku planuję wczesną wiosną zasilić trawnik saletrą amonową. W tym roku jednak mam po zimie kilka ?łysych placków? które muszę uzupełnić dosiewką. I nie bardzo wiem czy dosiewkę mogę również potraktować saletrą? Czy powinienem z saletrą poczekać aż dosiewka wykiełkuje? A może potraktować obecny trawnik saletrą i po kilku dniach (gdy się wchłonie w ziemię) dosiać trawnik (i czy w takim przypadku mogę łyse placki również potraktować saletrą)?

Z góry dziękuję za odpowiedzi!
Jegomosc
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 30 maja 2019, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

pH ziemi, jak odkwasić miejscowo

Post »

Hej,

Jeśli gdzieś temat się już pojawił i można go podpiąć do już istniejącego, to poproszę bez krzyczenia o podpięcie.

Do rzeczy.

Założony trawnik w tym roku. Na rodzimej ziemi rozrzucona wywrotka xxziemi "z jeziora". Kwaśna ziemia o niskim pH. Na to zarzucone 2,5 wywrotki czarnoziemu owłaściwym pH. Zasiane, nawozem sypnięte, lane woda.

Trawa wzeszła, ale z pustymi plackami. Dosiane, lane, czekane. Trawa na tych plackach albo w ogóle nie chciała wykiełkować, albo jak już to żółtła, albo na niektórych pojawiła czerwona nitkowatość. Dziwna sprawa, bo na reszcie miejsca całkiem ładnie trawa rośnie.

Po przeprowadzonym dochodzeniu okazuje się, że tam gdzie trawa nie rośnie ziemia ma kwaśny odczyn. Gdzie trawa zielona prawidłowe pH. Możliwe, że ta ziemia że spodu daje o sobie znać. No jest na to sposób, wapno, dolomit no i git ale...

Jak sypnąć to na jesień skoro na części działki pH jest dobre. Boję się, że zbyt zasadowy odczyn będzie w miejscach gdzie trawa rośnie już, ale z drugiej str nie wiadomo, czy ta ziemia co jest na spodzie nie da też o sobie znać.

Pytanie do Was jak to ogarnąć v sypnąć dolomitem tylko w miejsca gdzie nie rośnie trawa, sypnąć oo całości, zmniejszyć dawkę?

Kończąc mój elaborat z góry dziękuję za odpowiedzi.

Poniżej zdjęcia, jak to wygląda


Obrazek

Obrazek


Obrazek
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 205
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Dosiewanie trawy

Post »

Nie miałabym cierpliwości czekać do jesieni z takim trawnikiem. Przekopałabym to wszystko, wyrównała, zwałowała, obficie podlała i od nowa wysiała trawę przykrywając ją niegrubą warstwą ziemi do trawników, no i oczywiście przynajmniej co drugi dzień podlewałabym. Spróbuj tak zrobić na kawałku ziemi, a później już zdecydujesz czy w ten sposób potraktować cały teren.
Pozdrawiam, Jelizawieta
Jegomosc
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 30 maja 2019, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dosiewanie trawy

Post »

Dzięki za odp.. Tylko problem jaki opisałem jest z goła inny. Jak przekopie to kwaśna ziemia wymiesza mi się definitywnie na całej działce i efekt może być taki sam. Dodam, że teoretycznie powinienem mieć te 7-10 cm dobrej ziemi, ale najwidoczniej gdzieś kwaśna ziemia przebija.

Przekopanie i wymiana ziemi jest rozwiązaniem, ale gdyby to było jedyne wyjście to forum nie miało by sensu, prawda?

Podbijamy jeszcze raz: jak podnieść pH na nierównomiernie kwaśnym ogródku z rosnącym już trawnikiem.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Dosiewanie trawy

Post »

Zajrzyj do watku - odkwaszanie ziemi viewtopic.php?f=7&t=41168
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”