Bambusy w gruncie

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1150
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Bambusy w gruncie

Post »

Dobre, dobre! :;230

Niestety, w moim przypadku użycie brutalnej siły nie wchodzi w grę...

Poza tym jest jeszcze stalowa beczka, której kołnierz jeszcze nie uległ korozji. Jest tam takie kłębowisko kłączy, że bez totalnej roz....yyy demolki by się nie obyło, a szkoda, póki nie mam następcy. :wink:

Bardziej myślałam o czymś subtelniejszym... może jakoś po kobiecemu?
Może sadzonki pędowe, albo odkład? Może powietrzny? Tylko kiedy i jak? :D

P.S. Jak beczka już przerdzewieje, to wtedy będę ganiała z siekierą za tym bambusem po całej działce :;230
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1150
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Bambusy w gruncie

Post »

No i co?
Nikt i nic?

Pierwsza tak kombinuję?

Może zasadzę doniczkę z ziemią na jakiś startujący pęd...
Awatar użytkownika
Miki
50p
50p
Posty: 99
Od: 6 sty 2011, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Bambusy w gruncie

Post »

W tamtym roku robiłem sadzonki z rizomów (kłączy). Ciąłem na odcinki szerokości doniczki (10-20 cm). Większość wypuściła cienkie pędy. Sadzonki przezimowałem w tunelu. Teraz rozpoczynają drugi sezon w doniczkach. Niektóre już wypuściły nowe pędy. Próbowałem też ciąć pędy nadziemne i sadzonkować podobnie jak tu, ale nic z tego nie wyszło. Rozmnażałem bisseti. Proponuję youtube i hasło bamboo propagation. Jest sporo różnych metod rozmnażania, ale niektóre działają chyba tylko na określonych gatunkach i nie są uniwersalne. Rizomy mi się sprawdziły, trzeba się "tylko" do nich dokopać :). Przerabiałem. Życzę powodzenia.
PS.
Zobacz to: How to Dig Up and Plant Running Bamboo Rhizomes for Propagation
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1150
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Bambusy w gruncie

Post »

Dzięki serdeczne :)

Odgarnęłam liście z podłoża, żeby obejrzeć kłącza. Może znajdzie się jakieś próbujące uciec przez barierę. Niestety, pojawił się problem - czerwone mrówki.
Na razie ręki tam nie wsadzę. Najpierw muszę wytruć mrówki, bo się zagnieździły w beczce.

...a myślałam, że z powodu suszy mój bambus żółknie...
Geo
50p
50p
Posty: 78
Od: 15 lut 2008, o 14:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bambusy w gruncie

Post »

rozosia pisze:producenci zawsze mogą podać jakiś duży przedział ale czy ktoś faktycznie ma bambusa w ogrodzie i wytrzymał mu mrozy po -20?
Ja mam dwie odmiany phyllostachysa od 2007 roku. Przez ten czas zdarzały się spadki temperatury poniżej minus 20 st. Oba wychodzą zawsze bez szwanku. Jedynie mogą zrzucić liście po zimie i wypuścić nowe. Jeśli zima jest lekka liście zostają, najwyżej lekko przyschną im końcówki.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1150
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Bambusy w gruncie

Post »

Mrówek nie udało mi się wytępić. :( Żaden nowy pęd nie wybił mi w zeszłym roku. :(
W tym roku poczęstuję lokatorów większą dawką środka przeciw mrówkom i spróbuję dobrać się do kłączy.
Awatar użytkownika
Miki
50p
50p
Posty: 99
Od: 6 sty 2011, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Bambusy w gruncie

Post »

Mam pytanie do uprawiających bambusy "Phyllostachys". Czy przerzedzacie swoje kępy, a jeśli tak to jak radykalnie i kiedy? Moje Bisseti się już dosyć zagęściło, skolonizowało cały przeznaczony dla nich teren i mam wrażenie że jest coraz mniej nowych pędów. Czy prześwietlenie spowoduje, że pojawi się ich więcej? Macie jakieś doświadczenia?
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
krabik
200p
200p
Posty: 292
Od: 28 gru 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Bambusy w gruncie

Post »

Od dawna podobały mi się bambusy, w końcu kupiłam bambus Bisseta, taki dla początkującej. Ma 3 urocze kiełki wystające z ziemi :) Ponieważ zimy u nas naprawdę surowe, zastanawiam się, czy lepiej posadzić go do donicy, czy jednak od razu do ziemi?
I jak szybko on rośnie, czy mogę nie wstawiać ograniczników?
Anna
Awatar użytkownika
Miki
50p
50p
Posty: 99
Od: 6 sty 2011, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Bambusy w gruncie

Post »

krabik pisze: 31 maja 2023, o 10:00 ...czy lepiej posadzić go do donicy, czy jednak od razu do ziemi?
I jak szybko on rośnie, czy mogę nie wstawiać ograniczników?
Moim zdaniem lepiej do ziemi. Bisseti jest bardzo ekspansywny a jeśli chodzi o zimę to raczej bezproblemowo zimuje. Jeśli masz dużo miejsca i nie zależy Ci gdzie bambus wyrośnie, to wtedy bariery nie są potrzebne. Stare chińskie przysłowie mówi - w pierwszym roku bambus stoi, w drugim idzie, w trzecim biegnie. :D
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
krabik
200p
200p
Posty: 292
Od: 28 gru 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Bambusy w gruncie

Post »

Bardzo dziękuję! Jeszcze przeczekam przymrozki i posadzę. Już korzenie zaczęły wyłazić z doniczki, a u mnie jest dopiero kilka dni :)
Anna
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1150
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Bambusy w gruncie

Post »

A jednak pojawił się młody pęd w 2023r.
Nasadziłam na niego doniczkę z ziemią, a dzisiaj postanowiłam sprawdzić i odciąć pęd.

Tatadam! :heja ;:138 :tan
Obrazek
Są korzenie. :heja ;:138 :tan
Tyczkę obcięłam i z reszty zrobiłam sadzonki pędowe. Zobaczymy, co z tego będzie. :D
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2086
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Bambusy w gruncie

Post »

U mnie Fargesia Rufa przetrwała bez szwanku mróz -17 C (nieokrywana). Pierwsza zima Phyllostachys Aurea (okryty agrowłókniną ) też wygląda na to, że mróz mu nie zaszkodził. Czy ma Ktoś fargesię Red Dragon? Jak ten bambus znosi nasze warunki?
Pozdrawiam Lucyna
5piotrek7
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 6 lip 2023, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bambusy w gruncie

Post »

Moja Fargesia Rufa przezimowała na balkonie w donicy. Niczym jej nie zabezpieczałem bo temperatura nie spadała poniżej 15 stopni a to i tak może przez 2-3 dni w ciągu całej zimy. Fakt, że donica o pojemności 60 litrów z terakoty sama w sobie zabezpieczyła korzenie rośliny przed mrozem
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”