Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 32, 33, 34, 35, 36
Autor Wiadomość
posmak77
 Tytuł: Założenie nowego trawnika
PostNapisane: 15 wrz 2020, o 14:09 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Witam, jestem nowy na forum na początku chciałbym się przywitać.

Chciałbym jesienią założy nowy trawnik możliwie jak najlepiej.
Świeża działka, pól roku temu nawieziona została ziemia, humus i tak do tej pory rosło co wyrosło, w załączniku zdjęcia mniej więcej jak to do tej pory wygląda. Kosiłem podkaszarką.
Po okrawężnikowaniu placu chciałbym podsypać przesianej ziemi, mniej więcej od 5-20cm max bo tyle mi brakuje do góry krawężnika i założyć trawnik. Zastanawiam się jak to najlepiej zrobić, mam 3 koncepcje:
1. Opryskać wszystko, odczekać, rozplantować ziemię i siać trawę.
2. Rozplantować ziemie na świeżo skoszone chwasty i siać trawę..
3. Użyć ciężkiego sprzętu czyli talerzówki na te chwasty, rozplantować ziemie i siać.

Proszę o radę.
Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

mazzor
 Tytuł: Sianie trawnika - po raz pierwszy
PostNapisane: 26 mar 2021, o 23:26 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam serdecznie,
jestem nowym użytkownikiem na forum i pragnę nadmienić, iż zanim założyłem temat gruntownie przejrzałem możliwości posiewu trawy w moim wypadku i muszę skonfrontować swoją wiedzę z doświadczonymi ogrodnikami.

Otóż jestem właścicielem domu na 7 arowej działce, z czego ok 5 arów przypadnie do zagospodarowania na ogród. Z możliwych i najtańszych na ten moment opcji jest zasianie ładnego trawnika. Mój casus polega na tym, że działka jest "podeveloperska", a co za tym idzie, do granic możliwości przeorana i ubita przez maszyny.
Konkretnie: ziemia gliniasta, twardo-błotnista, po deszczu woda stoi w miejscu i gleba jej nie wpija, do tego zabrudzona odpadami (kamienie, żwiry, gruz). Gdzieniegdzie przebijają się kępy traw, chwasty, jednak w znacznej mierze sama glina mocno ubita i jałowa (nieporośnięta niczym).

Zastanawiałem się nad dwiema możliwościami odratowania parceli:

1/ gruntowne przeoranie glebogryzarką (nie jestem pewien czy maszyna sobie poradzi z tego typu glebą), wymieszanie z piachem, następnie nawiezienie żyznej ziemi i według procedury siania trawnika
2/ jw., tylko bez uprzedniego przygotowania podłoża i od razu nawiezienie ziemi, rozplantowanie i posiew

Jak szanowne grono się zapatruje na taki przypadek?
Pozdrawiam

poniżej zdjęcia
https://www.fotosik.pl/zdjecie/35c661fa650cb4cd
Obrazek
https://www.fotosik.pl/zdjecie/f436f0de5df3cdff
Obrazek
https://www.fotosik.pl/zdjecie/44282fde91586336
Obrazek
https://www.fotosik.pl/zdjecie/8ebdae76304080c5
Obrazek
https://www.fotosik.pl/zdjecie/e026fa810d2b9015
Obrazek

Karo
 Tytuł: Re: Sianie trawnika - po raz pierwszy
PostNapisane: 27 mar 2021, o 00:53 
-Administrator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Zanim będą jakieś propozycje :wink: sugeruję również zapoznanie się z tymi wątkami
Ziemia pod trawnik ,przygotowanie viewtopic.php?f=32&t=7277
Trawnik od zera,od czego zacząć zakładanie viewtopic.php?t=719

❤ KaRolinki

Misiekfu
 Tytuł: Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE
PostNapisane: 12 kwi 2021, o 15:13 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam.
Od tamtego roku zabieram się do założenia trawnika wokół domu ( ok 900m2.) Ziemia to słabej jakości piach, w tamtym roku przywiozłem kilka wywrotek humusu oraz ok 40m3 kompostu. Posiałem również łubin jako poplon oraz rozrzuciłem trochę obornika, następnie wszystko dokładnie wymieszałem glebogryzarką. Plan działania na chwilę obecną to:
- Wyrównanie oraz oczyszczenie ziemi
- Montaż systemu automatycznego nawadniania
- Ponownie równanie
Największy problem mam z doborem nasion - wszyscy polecają Barenbrug tylko ta cena :cry: Jest może jakaś mieszanka równie dobra ale trochę tańsza? Trawnik będzie mocno nasłoneczniony i nie będzie bardzo mocno użytkowany ( zależy mi bardziej na dekoracyjnym trawniku niż na boisku piłkarskim :wink: )
Przed siewem nasion rozsypać jeszcze jakiś nawóz?

mazzor
 Tytuł: Re: Sianie trawnika - po raz pierwszy
PostNapisane: 12 kwi 2021, o 20:05 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Pod powyższymi wątkami więcej pytań jak odpowiedzi...Czy założenie trawnika to naprawdę taki problem dla doświadczonych ogrodników? ;:218

leszeg
PostNapisane: 13 kwi 2021, o 12:54 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Odpowiedzi na zdecydowaną większość pytań dotyczącą zakładania trawnika już są tutaj w tym wątku, więc szkoda czasu na pisanie tego w kółko od nowa. Polecam przeczytać ten wątek od deski do deski i jestem pewien, że odpowiedzi się same znajdą.

klauduch
PostNapisane: 2 maja 2021, o 13:55 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Dzień dobry wszystkim :)
Potrzebuję porady w temacie trawnika. Nie widziałam na forum, żeby ktoś miał podobny problem- jeśli taki wątek się już pojawił to bardzo proszę o wyrozumiałość.

Mianowicie. We wtorek posialiśmy trawę. Teren przygotowany zgodnie ze sztuką.
Dzisiaj u nas ulewa. Teren ma spad, więc woda zaczęła wymywać ziemię i ziarenka, przez co ziemia nie jest równa, tylko pojawiły się pagórki. :(

Czy po ulewie powinnam spróbować poprawić co woda zepsuła? Tzn wyrównać teren i przegrabić ziarenka w miejsce gdzie zostały wymyte?
Dodam że trawa nie zaczęła jeszcze kiełkować.
https://imageshack.com/i/po2KUCcXj

leszeg
PostNapisane: 4 maja 2021, o 12:21 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Jeśli nasiona nie były przykryte piaskiem/ziemią to bez dodatkowej dosiewki się nie obędzie, bo pewnie ulewa zmyła część nasion. Ja bym poczekał by to trochę przeschło, przesiał wszystko jest raz (na krzyż) i przykrył nasiona piaskiem/ziemią wyrównując ewentualne dołki itp. Nie trzeba nic wałować tylko codziennie zraszać ziemię. Jeśli nie było nawozu azotowego przy siewie to też można dodać ten krok po przykryciu nasion piaskiem/ziemią. To będzie praktycznie gwarancja, że trawa równo wzejdzie.
P.s. nie przejmujemy się chwastami dwuliściennymi, które pewnie też wzejdą, bo one znikną po koszeniu i oprysku herbicydem.

klauduch
PostNapisane: 4 maja 2021, o 12:53 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
Ziarna nie były przysypywane, ale po sianiu zgrabilismy teren i zwałowaliśmy. Nasiona i ziemia zostały wymyte głównie w miejscu gdzie woda strumieniem spływała z rynny. Dzisiaj pójdę i wyrównam ten teren i faktycznie dosieję trawy tam gdzie wyszły łyse place.
Wydaje mi się jednak Że nie jest aż tak źle jak myślałam :)
Działka teraz wygląda tak:
https://imageshack.com/i/po2hUnBoj

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 604 ]  Idź do strony nr...        1 ... 32, 33, 34, 35, 36

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości