Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 36, 37, 38, 39, 40
Autor Wiadomość
seedkris
 Tytuł: Re: Liliowce - uprawa z nasion
PostNapisane: 17 lut 2021, o 12:49 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Witam. Może macie doświadczenia z rozmnożeniem liliowca z keiki? Na jednej roślinie na pędzie kwiatowym wyrosły zaczątki rozetek liści. Późnym latem odciąłem ten pęd i wsadziłem do pojemnika. Wiosną zobaczę czy się ukorzenił.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

vikii
PostNapisane: 18 lut 2021, o 21:55 
200p
200p

1 szt.
seedkris - niestety nie pomogę - jestem początkująca.
Coś ostatnio temat liliowców zamarł. Szkoda, bo mi też przydałoby się kilka rad np. gdzie umieścić malukie siewki - czy do zimna czy do chłodu je dać?

Dziś obsadziłam ostatnią dziurkę skiełkowanym nasionkiem.

Pierwszy kiełek pojawił się 29.01 ostatni 11.02 (zostały jeszcze 2szt nie skiełkowane)
Z 15szt jakie dostałam 10szt wypuściło kiełki, 3szt wyrzuciłam (były miękkie) i 2szt jeszcze się zastanawiają czy wypuścić kiełka czy zgnić ;:173 ;:173
Obrazek

Z tego co zauważyłam rosną swoim tempem - ten z 29.01 wcale nie jest największy - największy jest z 7.02 - nie mam zielonego pojęcia dlaczego ;:218 ;:218

vimen
PostNapisane: 19 lut 2021, o 00:47 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Nigdy nie próbowałam rozmnażać z keiki - nawet mi to głowy nie przyszło. Nawet nie wiem czy jakieś u mnie były czy nie. Musisz poekperymentować - tylko potem zdaj nam relację :D

vikii do zimna to nie - delikatne jeszcze są. Jeśli będą mieć ciepło, to trzeba je też dobrze doświetlić. Najlepiej jakby miało nieco chłodniej na razie, żeby trochę spowolnić wzrost do wiosny. A co do różnic we wzroście - to się ciesz :wink: Nie będą wszystkie takie same.

vikii
PostNapisane: 21 lut 2021, o 21:42 
200p
200p

1 szt.
Kasiu - dziękuję ;:196
Piszesz, że różne będą - to już się cieszę.
Te liliowce to jajeczka niespodzianki - nic o nich nie wiem, bo nie wiem kto był darczyńcą i a tym samym nie mam zielonego pojęcia co z nich wyrośnie.
Mam tylko nadzieję że ich nie zamorduję , bo w tym roku morderstwa mi wyjątkowo dobrze wychodzą :;230 ;:224

vimen
PostNapisane: 22 lut 2021, o 00:52 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Ja poprzestałam na wysiewie dwóch partii nasion - może kiedyś do tego wrócę, jak znajdę ciekawych rodziców. To moje siewki z jednej partii - kwiaty są różne, ale także różnią się wysokością, czego tutaj nie widać. Niektóre dochodzą do 1 metra, a jedno maleństwo nie ma 40 cm - chociaż kwiat wcale nie jest miniaturowy. https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?p=6285588#p6285588
Druga partia zapowiada się pospolicie, ale to tylko 5 sztuk i pewnie w tym sezonie już wszystkie zakwitną.

śnieżka
PostNapisane: 26 lut 2021, o 15:20 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
seedkris napisał(a):
Witam. Może macie doświadczenia z rozmnożeniem liliowca z keiki? Na jednej roślinie na pędzie kwiatowym wyrosły zaczątki rozetek liści. Późnym latem odciąłem ten pęd i wsadziłem do pojemnika. Wiosną zobaczę czy się ukorzenił.

Witam gorąco wszystkich miłośników liliowców. Widzę, że temat liliowców powoli nabiera życia, widać, że wiosna zbliża się powoli :) W kwestii pytania seedkris. Keiki nie często występują na liliowcach. Tylko niektóre odmiany mają zdolność wytwarzania keików, a to zależy od tego jakie liliowce botaniczne brały udział w tworzeniu odmiany. Keiki liliowców dość łatwo ukorzeniają się pod warunkiem, że nie były ucięte, tylko odłamane z tzw. piętką. Taką sadzonkę można włożyć początkowo do wody i poczekać aż wypuści korzonki, następnie posadzić do gruntu lub doniczki. Można także od razu wsadzić do podłoża tylko to dłużej trwa i do czasu ukorzenienia sadzonka powinna być przetrzymana w dość ciepłych warunkach. Nie ma pewności, że sadzonka pozostawiona na zimę w warunkach polowych wytworzy korzenie.

callis
PostNapisane: 27 lut 2021, o 01:04 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Pozdrawiam wszystkich :wit
We wrześniu posadziłem do doniczki sadzonkę z keiki liliowca "TigerEye Spider", bez moczenia, tylko do ziemi i pod paprocie gdzie było dość widno, ciepło i wilgotno. Została tak na zimę, bez okrycia. Zobaczymy czy coś pokaże się wiosną.

Mam też ponad 1000 skatalogowanych nasion z popularnych odmian, które jeszcze czekają na zimnym strychu w kartonie. Myślałem o wysianiu wprost do gruntu, może na podwyższonej grządce. Widziałem rady na YouTube żeby siać je punktowo po kilka nasion, ponoć tak im dobrze. To w sumie mogłoby ułatwić późniejsze sprawdzenie ile nasion wzeszło. Na jesień mogłyby już być rozsadzone.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 670 ]  Idź do strony nr...        1 ... 36, 37, 38, 39, 40

Strefa czasowa: UTC + 2

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości