Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3
Autor Wiadomość
acer
 Tytuł: Re: Trawnik żółknie - pomocy!
PostNapisane: 6 lip 2016, o 01:41 
50p
50p

1 szt.
Można wydłużyć czas podlewania, nadmiar wody przy tej pogodzie nie zaszkodzi, a przyspieszy wypłukanie ewentualnego nawozu. Przyczyną plam może być też mocz zwierząt (psy, koty itd jeśli mają dostęp do trawnika). W tym przypadku woda również pomoże.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

severum
 Tytuł: Gdzie niegdzie suche źdźbła trawy
PostNapisane: 8 lip 2016, o 10:40 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam. Prosiłbym forumowiczów o pomoc. Trawa posiana w zeszłym roku ma wiosne, rosła cudownie, nawożona, podlewana. W tym roku również. Jednak dwa tygodnie temu pojawiły się pomiędzy zielonymi, suche źdźbła trawy które strasznie szpecą cały trawnik. Jaka może być przyczyna.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

kaLo
 Tytuł: Re: Gdzie niegdzie suche źdźbła trawy
PostNapisane: 8 lip 2016, o 11:46 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Odkrój wokół szpadlem taki placek i zajrzyj . Może pędraki, może turkucie? Może też być choroba grzybowa.

zielona+
PostNapisane: 8 lip 2016, o 16:21 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

1 szt.
multihunter - nie martw się, jeśli rzeczywiście przenawoziłeś, to początkowo będzie sucha trawa, ale po jakimś czasie odbuduje się i będzie super zielona kępka :)

severum
PostNapisane: 8 lip 2016, o 17:46 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Dzięki, tak właśnie podejrzewałem że po przenawożeniu, w jednym miejscu troche mi się wysypało i wypaliło na amen :(. Ale powoli się człowiek uczy.

bald
PostNapisane: 12 lip 2019, o 13:35 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
Mój trawnik ma 1.5 miesiąca. Wszystko było ok aż do pierwszego koszenia. Po tym zauważyłem żółte źdźbła. Czy to może być spowodowane zbyt częstym podlewaniem? System automatycznego nawadniania miałem ustawione na 2x dziennie (tu gdzie mieszkam od czasu zasiania, deszcz padał tylko 3 razy i to niezbyt dużo), teraz raz dziennie, o 5:00 rano. Sekcje statyczne na 5 min, a sekcje ze zraszaczami obrotowymi na 15 min.

Załączam zdjęcie jak to obecnie wygląda: https://imgur.com/a/4kJrKkD

Proszę o radę, co powinienem w tej chwili zrobić aby trawnik odzyskał kolor?

asprokol
PostNapisane: 12 lip 2019, o 14:35 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Przyjmij że wydajność zraszaczy to około 1 m3 na godzinę przy 5 minutowej pracy to 125 litrów wody którą dozujesz. Teraz wiedząc jaką masz powierzchnię wylicz sobie ile dozujesz wody na metr kwadratowy. Przy opadach które mamy w tym roku z pewnością trawa nie ma za mokro a wręcz przeciwnie. Moje pracują po godzinie i ledwie utrzymują trawniki w kolorze zieleni

bald
PostNapisane: 13 lip 2019, o 07:34 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
Hmm, po 5 min pracują tylko zraszacze statyczne. Akurat w tej części ogrodu nie mam problemu z żółtą trawą, ale tam też słońce nie świeci już po południu. Może rzeczywiście problem jest z niedoborem wody...

Żółta trawa jest tylko w tej bardziej nasłonecznionej części gdzie pracują obrotowe zraszacze.

bald
PostNapisane: 19 lip 2019, o 07:32 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
Hmm, jeżeli dobrze patrze, to kwadratura opadu jednego zraszacza przy mojej dyszy to 6 mm/h, czyli 6 litrów. Czyli rzeczywiście wychodzi że aby podlać trawnik intensywnie to zraszacz rotacyjny musiałby pracować ponad godzinę. Pytanie, czy ten parametr oznaczający kwadraturę opadu jest wiarygodny? Bo na moje rozumowanie, to im bliżej zraszacza tym więcej wody.

asprokol
PostNapisane: 19 lip 2019, o 10:14 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Najłatwiej uruchomić sekcję na godzinę później odczytać wskazania wodomierza i podzielić przez ilość zraszaczy. Duże znaczenie ma ciśnienie wody więc teoretyczne wyliczenia nie zawsze są dokładne.

bald
PostNapisane: 8 lis 2019, o 13:58 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
Zrobiłem tak, że porozkładałem w różnych miejscach trawnika szklanki. Po podlaniu sprawdziłem ile mm wody w nich się znajduje. Okazało się że aby uzbierać 10 mm zraszacze obrotowe powinny pracować po 20 - 25 min każdy. Naturalnie w niektórych miejscach jest więcej wody, w niektórych mniej.

Niemniej jednak trawnik nadal w niektórych miejscach pozostaje żółty. W innych natomiast na ładną zieloną barwę. Załączam zdjęcia: https://imgur.com/a/GuF76NG

Doszedłem do wniosku że spowodowane jest to tym, że w miejscach gdzie jest on żółty, ziemia jest po prostu zbyt zbita. Przed założeniem trawnika często w tych miejscach wykupywałem jakiś gruz czy inne kamienie. Teraz moje pytanie jest następujące: czy można teraz coś z tym zrobić? Jakieś nawożenie, wertykulacja?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 39 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości