Zioła na działce cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Nie wiem czy mrówki będą uciekały od jakiś ziół.. raczej nie. U mnie zrobiły sobie gniazdo w zmarzniętej macierzance.

Moje ziółka pięknie poszły teraz po oborniku gołębim..

szałwia lekarska kwitnie
Obrazek

kocanka curry
Obrazek

mięta górska
Obrazek

Lubczyk cięłam już 2 razy. Mam piękne kępy różnego oregano, hyzop, estragon, tymianki (już kwitną!) mięty różne, melisę, cząber i inne jeszcze. super jest bylica o zapachu coli. A między sałata, czosnek, aksamitki. miszmasz :)
herkules
50p
50p
Posty: 89
Od: 8 lis 2015, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Shire pisze:Nie wiem czy mrówki będą uciekały od jakiś ziół.. raczej nie.
To już w sumie nie aktualne bo mi się do niedomkniętego ogrodzenia włamały sarny ( bo młody nie zamknął ) i prawie wszystkie drzewka owocowe zeżarły -znaczy po uszkadzały :) Będę miał sadzenie od nowa na jesień ,ale takie życie :) Najśmieszniejsze ,że te uszkodzone drzewka ( po mrozie ) to nie ruszyły oraz te na których mi nie bardzo zależało . Bestie wiedzą co jeść:)
Także jak nie mrówki , to sarny , jak nie sarny to opuchlaki ,a jak nie opuchlaki to zające :) ,a jak nic z tych rzeczy to mróz załatwi sprawę albo ryją krety pod korzeniami drzew :D

W tym roku jakiś totalny pech mam :)
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Herkules, to przykre...

Moje zioła za to szaleją...

Tu po prawej takie delikatne a'la koperek to bylica cola. Nic z nią nie robię tylko potrącam i wącham. Jest wspaniała, pachnie jak coca cola. Pięknie zimuje.
Wszystko mi po zimie ruszyło i pięknie rośnie, tylko szałwię variegatę i kocankę curry musiałam wsadzić od nowa, bo nie przezimowały.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
herkules
50p
50p
Posty: 89
Od: 8 lis 2015, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Shire
bardzo fajny ogródek ziołowy. Wykorzystujesz je na coś konkretnego ? Suszysz , robisz wyciągi z nich czy na bieżąco?
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Nic specjalnego nie robię, głównie suszę, skubię na bieżąco. Lubczyk suszyłam już dwa razy, mam pełen słoik rozdrobnionego w blenderze, teraz suszę oregano. Jutro tnę lubczyk do zmiksowania w blenderze z oliwą i odrobiną soli- zamrożę w pojemniku na kostki lodu. Zioła świeże dodaję też do sosów i przetworów słoikowych własnej produkcji- ajvarów, salsy, przecierów, dżemów (np stewię). Robię też mieszanki do mrożenia, które potem wykorzystuję do robienia mięsno- warzywnej pasty bulionowej z białym winem. Suszony lubczyk, seler, pietruszkę wykorzystuję do robienia domowej jarzynki.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Kiedy zbiera się mięte?
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Najlepiej zioła zbierać przed kwitnięciem
Bożena
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Niektóre zbiera się właśnie w pełni kwitnienia, bo wtedy mają najwięcej olejków eterycznych, np. tymianek, oregano, macierzanka, hyzop, cząber.
Miętę zbieramy przed kwitnieniem, najlepiej jak jest sucho i po południu (ze względu na najwyższą w tym czasie ilość olejków eterycznych).
Iza
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Poszłam za radą i cięłam wczoraj zioła- estragon, oregano, tymianek, szałwię, miętę, melisę i zerwałam koper, bo już zaczęła mszyca się pojawiać na kilku i trzeba było ją ubiec.

Obrazek

Obrazek

Część suszę (oregano, tymianek, szałwię), część mrożę- (koper, estragon). Mięty parzę i pijemy, dodaję też do wody mineralnej razem ze świeżymi owocami.
Z lubczyku zrobiłam ostatnio takie kostki smakowe:

Obrazek

Mam też nasuszony cały słoiczek cudownie zielonego, rozdrobnionego suszu. A ten dalej rośnie :lol:

To moja grządka ziołowa. Po wycięciu estragonu i wyrwaniu rzodkiewek zrobiło się ciut luzu. :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze chwila i po kwitnięciu wytnę szałwię bylinową. Jest bardzo ekspansywna. Jesienią wyrzuciłam 3 kępy, ale znowu się rozrosła.

Oprócz wymienionych ziół rosną tu sałaty, gladiole, cząber górski, rozmaryn, mięta górska, czosnek, bylica cola, szczypiorki, kocanka curry, macierzanka, kocimiętka, ogórecznik, może cos jeszcze, bo już nie pamiętam. Mięty inne, kozłek, czosnek niedźwiedzi, bazylię mam gdzie indziej.
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Monika,
z ciekawości. Do czego używasz estragonu? Mój rośnie bardzo ładny, ale pomysłu na wykorzystanie nie mam za bardzo. Jedyne co, to robiłam kiedyś ocet estragonowy wrzucając gałązki do octu owocowego.
Iza
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

A estragon to można dodawać do przyrządzania mięs, ja tam zawsze odrobinę z torebki sypnę , jak i do sosów , uwielbiam taki miszmasz ziołowy
Fajny zagonik ziołowy , uwielbiam takie zakątki w ogródkach
Bożena
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Estragon można dodawać do kiszenia warzyw, można także robić masło ziołowe do ziemniaków czy mięs.
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Wolusia - majeranek ma okrągłe liście. Tymianek - długie i proste "srebrne". Niestety zdjęć - nie mam.


Dostałam miętę egipską...nie mogę znaleźć informacji na jej temat. Ktoś Ma? Interesuje mnie to, czy jest ona zimująca w warunkach polskich, czy trzeba na zime wykopywać?
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”