Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Jak wyrosną liście do góry i zaczynają się rozchylać wtedy na czubku widoczny jest pączek kwiatu. Druga sprawa że, choć widoczny będzie pączek to roślina może mieć kaprys i pączek zasuszyć :wink:
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Moje pierwsze w życiu peonie kiełkują. W różnym tempie. Już myślałam, że te kupione w Lid.lu straciłam, ale coś się ruszyło. Z 4 aż 3 fatalnie sobie radzą a tylko jedna bardzo dobrze. Ciekawe, czy odmiany będą zgodne i kiedy się o tym przekonam.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Pamiętaj,że piwonie lubią nawożenie i do końca czerwca trzeba je karmić żeby dobrze rosły i nabierały oczek.Jak dobrze pójdzie to może nawet na drugi rok pojawi sie kwiatuszek.
Halina
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Czym karmić? Bo na razie, prócz jesiennego podania jajka i kromki chleba nie dałam im nic a nic.

Mam zapas azofoski uniwersalnej i obornik granulowany kurzy.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
majka111
100p
100p
Posty: 156
Od: 28 mar 2014, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Dołączam do pytania :) Czym i jak często nawozić? Z góry dziękuję za podpowiedź :)
Awatar użytkownika
Carmelka00
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 25 lut 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Serio zasuszą paczek?? :shock: kurcze i ja się podpinam do pytania powyżej, jak często i czym nawozić ??
Pozdrawiam
Lenka

Leśny zakatek...
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Nie jestem znawcą piwoni ale z moich obserwacji wynika że one potrzebują nawożenia. Pisze się że one są bezproblemowe i mogą rosnąć w jednym miejscu nawet kilkanaście lat. Jeśli nie będziemy je wspomagać nawozami to one ,,drobnieją" niejednokrotnie zasuszając pączek. Ja stosuję to co mam czyli wiosną podsypie jakimś nawozem, w sezonie chlupnę jakimś wyciągiem z chwastów, gnojówką nie zwracając uwagi na terminy nawożenia.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Ja mam dwie obok siebie, jedna (niższa) systematycznie zasusza pączek, ale zasadniczo dzieje się to po jakichś paskudnych wiosennych przymrozkach, które niszczą też i znaczną część liści. (w każdym razie tych niżej położonych)...

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Własnie trzeba pamiętać by przed Ogrodnikami i Zośką osłonić pąki Piwonii ...tak robi sąsiadka i zawsze ma piękne po 15 maja ;-)
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Przypomnę z innej części watku:
chatte pisze:Ponieważ wywiązała się ostatnio drobna dyskusja na temat piwonii, pomyślałam, ze może dobrze będzie przytoczyć kilka informacji
z książeczki Władysława Czarneckiego pt. "Piwonie", co niniejszym czynię :D


"Piwonie mogą rosnąć właściwie na każdej dobrej, strukturalnej glebie ogrodowej. Najbardziej korzystna jest jednak gleba gliniasto
-piaszczysta, głęboko uprawiona, o dużej zawartości próchnicy i dostatecznie wilgotna.(...) Odczyn podłoża powinien wahać się od pH 6
do 7.(...) Najlepszą porą do sadzenia piwonii jest druga połowa sierpnia i początek września.Jeżeli w tym okresie jest bardzo ciepło, upalnie, mozna termin sadzenia przesunąć, a takim jednak wyliczeniem, aby je ukończyć nie później niż 20 września. (...)

Bardzo ważnym czynnikiem, wpływającym na wczesność i obfitość kwitnienia piwonii, jest głębokość sadzenia.
Pąki posadzonych roślin powinny się znajdować dokładnie na głębokości 5cm poniżej powierzchni terenu na glebach lekkich, a o 1-2 cm płycej na glebach cięższych. (...)

Piwonie wymagają stosunkowo dużych ilości wody.
Dlatego tez podczas upalnej i suchej pogody konieczne jest podlewanie tych roślin
co 7-10 dni z takim wyliczeniem,
aby przy jednorazowym podlaniu na jedną roslinę przypadło do 20 litrów wody, przy czym mozna wtedy
podlewać częściowo "po liściach".
Gdy jest sucho i chłodno, częstotliwość podlewania zmniejsza się, a podlewać należy tylko "na ziemię" między roślinami. (...)

Jeżeli teren pod piwonie został odpowiednio przygotowany (czyt. nawieziony), w ciągu dalszych kilku lat nie powinna występować prawie wcale potrzeba dodatkowego nawożenia pogłównego.
Oczywiście po kilku latach gleba traci swoją żyzność. (...)
Zaobserwowanie słabszego rozrastania się roślin, mniej obfitego kwitnienia oraz nie rozwijania się części pąków z powodów innych niż choroby grzybowe - to wystarczające sygnały do rozpoczęcia nawożenia pogłównego.

Wiosną wprowadza się pod każdą roślinę 50-70 g pełnej mieszanki nawozowej.
Nawóz rozrzuca się równomiernie w odległości 15-20 cm dookoła rośliny i starannie miesza z glebą. (...)

Drugie, identyczne nawożenie, wykonuje się tuż przed zawiązywaniem pąków kwiatowych i trzecie zaraz po przekwitnięciu roślin.

Te dwa nawożenia mogą być zastąpione przez zastosowanie nawozów płynnych.
Nawozić należy po deszczu lub obfitym podlaniu roślin.

Nawożenie pogłówne nie powinno być zbyt obfite, gdyż rośliny przenawożone będą dawały dużą ilość masy zielonej, a ilość kwiatów wyraźnie się zmniejszy.

Późną jesienią, już po ścięciu pędów, a więc w połowie października, pod piwonie wnosi się dobrze rozłożony
obornik lub kompost w ilości co najmniej 10kg na 1m kwadratowy. "


Tyle pan Czarnecki.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

No i trza czymś prysnąć po pąkach aby mrówkom nie smakowało :roll:
Obrazek
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2333
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Jeszcze o przesadzaniu piwonii.

W zeszłym roku, na początku października, przesadziłem 20 karp piwonii, takich dwudziestoletnich - samodzielnie.
Niektóre okazy miały blisko metr średnicy.
Najgorszemu wrogowi nie życzę. Albo niech ma za swoje.
Wszystkie karpy przyjęły się i wszystkie pędy mają pąki.
Oprócz rygorystycznego wymogu co do głębokości sadzenia, trzeba pamiętać o solidnym podlaniu karp.

Obrazek
Awatar użytkownika
roots23
500p
500p
Posty: 798
Od: 23 sie 2010, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa/Myślenic

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Witam, podpowie mi ktoś, co się dzieje z moimi piwoniami? Czym popryskać? Pomijając to, że dzisiaj popryskałam je na mszyce, bo miały mrówki na sobie, to jeszcze zauważyłam, że zwijają się im liście. Podpowie ktoś?


Obrazek


Obrazek
Pozdrawiam wszystkich ogrodników Renata :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”