Liliowce Stefana Franczak

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Ismena
500p
500p
Posty: 706
Od: 5 sty 2008, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

elakuznicom pisze:Od dłuższego czasu śledzę wątek o liliowcach jestem wdzięczna za wiedzę ,którą uzyskałam , liliowce Stefana Franczaka są piękne w swojej prostocie ,chociaż też zauroczyły mnie formy z falbankami to dochodzę do wniosku ,że te mają w sobie dużo wytworności i elegancji , dodatkowo są bardziej wytrzymałe na nasze warunki klimatyczne.
Szkoda , że jest duży kłopot z ich identyfikacją , w tym roku mam zamiar dokupić kilka liliowców Brata Franczaka no i też problem bo gdzie szukać ? Uśmiechnę się do Snieżki i
do Grażynki -Kogry i Wszystkich inny posiadaczy- może mnie poratują, urzekło mnie kilka, piszę kilka bo zdjęcia Snieżki nie otwierają się ??

serdecznie pozdrawiam Wszystkich liliowcowo zakręconych Ela z Łodzi

Ja mam jeszcze sporą kolekcję Stefana Franczaka, tylko sroki tabliczki powyrywały i brak jest nazw.
Kto chcialby to proszę o kontakt.
Pozdrawiam
Ismena
elakuznicom
500p
500p
Posty: 663
Od: 13 cze 2012, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź - pozdrawiam -Ela
pozdrawiam Ela
MirekAW
50p
50p
Posty: 75
Od: 28 wrz 2007, o 08:26
Lokalizacja: Bielawa

Re: Brat Stefan Franczak odznaczony

Post »

Brat Stefan Franczak znany nam wszystkim jako wybitny twórca wielu odmian powojników ale mało kto wie że był twórcą wielu odmian liliowców, dowiedziałem się tego odwiedzając w lipcu ubiegłego roku arboretum w Wojsławicach koło Niemczy http://arboretumwojslawice.pl/ Znajduje się tam między innymi narodowa kolekcja liliowców w której znaczący udział mają liliowce wyhodowane przez Brata Franczaka.
Pozdrowienia Mirek

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Violalpina
100p
100p
Posty: 176
Od: 18 sie 2012, o 00:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Kłodzka

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Ze specjalną dedykacją dla Grażynki - śnieżki - mój pierwszy liliowiec franczakowy:

Sowa
Obrazek

Immienniczka Olga zakwitła dzień po moich imieninach:

Obrazek
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re:

Post »

śnieżka pisze: .........
A wątek zapoczątkowany przez Graszka 2 miał zupełnie co innego na celu. Graszka 2 dzięki Ci za podjęcie tego karkołomnego zadania i obawiam się, że niestety nie mającego pomyślnego zakończenia. Na niektórych fotkach są rozbieżności między opisem i wyglądem i chyba już nie dojdziemy jak wyglądała prawdziwa odmiana i czy ktoś ma oryginał?

Witam po bardzo długiej przerwie.

Cytowany wpis zamieściłam 14 października 2008 r. Minęło prawie 7 lat ciężkich zmagań z tematyką liliowców Stefana Franczaka i jedyne co mogę w tej kwestii powiedzieć to to, że problem nadal istnieje i nadal nie mam 100% pewności w odniesieniu do wielu jego odmian, a właściwie im bardziej w to wnikam, tym wątpliwości jest więcej. Nie mam nawet pewności, czy niektóre jego odmiany są faktycznie jego autorstwa?



Violalpina- dziękuję za dedykację. Mam nadzieję że Franczakowe odmiany sprawują się tak jak należy.
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Kleksik pisze:Grażynko Śnieżko :wit
Jeszcze raz w sprawie liliowca, który przedstawiłam z hodowli Stefana Franczaka jako Warszawską Nike. Otrzymałam wyjaśnienie od p. Woźniaka, że kupił go od Stefana Franczaka pod taką nazwą. Być może SF nie zdążył zarejestrować tej odmiany lub że mogła to być pomyłka w ogrodzie SF. Zgodnie z zapowiedzią Pan Woźniak ma ją usunąć ze swojej kolekcji jako Warszawską Nike.
Więc przybył nam nowy liliowiec Stefana Franczaka tylko NN. Szkoda bo liliowiec jest bardzo ładny ma ciekawy kolor, nie jest wysoki a ma bardzo duże kwiaty.
Pozdrawiam :D
Katarzyna
Kasiu, dzięki za wyjaśnienie kwestii tego liliowca. Jest całkiem możliwe, że Franczak tak właśnie nazwał swojego liliowca, ale go nie zarejestrował pod taką nazwą, a nazwa nie istnieje jeśli się jej nie zastrzeże lub nie zarejestruje jako nazwę odmiany, więc P.Bodalski miał pełne prawo jej użyć.

No cóż, choć jest to kolejny NN Franczaka, to jednak nie przestaje być liliowcem jego autorstwa i ma takie same prawo istnieć w kolekcjach jak te nazwane i zarejestrowane. Problemem jest tu wiarygodność, czy on faktycznie jest hodowli Franczaka, czy kupiony od Franczaka?

Kasiu, a masz może zdjęcia jego w pełnym rozkwicie i mogłabyś tu wkleić?
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Grażynko Śnieżko :wit
Pan Woźniak napisał mi, że kupił tego liliowca (czyli Warszawską Nike) z hodowli Franczaka od niego bezpośrednio.
Zdjęcia "Warszawskiej Nike" z hodowli Stefana Franczaka

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Średnica kwiatów ok. 20 cm, wysokość ok. 60 cm, chyba pachnie i chyba diploid. U mnie zaczyna kwitnąć w połowie lipca. Chyba szybko się rozrasta. Jeśli chcesz sadzonkę, to mogę już podzielić, ma kilka przyrostów
Pozdrawiam
Katarzyna
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Kasiu, dzięki za odpowiedź i zdjęcia .
W Wojsławicach mają kilka liliowców Franczaka, jako NN, ale takiego tam nie widziałam. Jasne, że chciałabym sadzonkę jeśli chcesz się nią podzielić. Chętnie wymienię ją na jakiegoś Franczaka do wyboru.
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Witam po paroletniej przerwie. Odświeżając sobie ten wątek trafiłam na prośbę Grażynki - Śnieżki o zamieszczenie innych zdjęć liliowców brata SF. Była tam m.in. wymieniona Katarzyna. W lecie zakwitła mi po raz pierwszy

Obrazek Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Katarzyna
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Kasia-Kleksik- dzięki za zdjęcia. Też się wreszcie doczekałam tej odmiany i jeszcze kilku innych. Moja Katarzyna też zakwitła w tym sezonie i jakoś mnie nie przekonała, bo wyglądem bardzo przypomina odm. Chopin i nie zgadza się to z opisem w AHS, brak mi głównie tej różowej pręgi. Chopin w AHS jest złoto żółty, a Katarzyna powinna być pomarańczowa. Moja jest bardziej złoto żółta jak Chopin. Jeśli na zdjęciach mają zbliżone kolory, to chyba ten, co je opisywał miał kłopoty z określaniem koloru, albo to są zupełnie inne odmiany? Sama nie wiem już co my mamy? Podobnie miałam z odmianą Syrena, którą nabywałam kilka razy i zawsze zakwitała jako Aten.

A przy okazji to jak się teraz tu zdjęcia wstawia, bo Fotosik już u mnie dawno odpadł?
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Witaj Grażynko :wit
masz rację to może nie być Katarzyna. Rzeczywiście jest bardzo podobna do Chopina. Porównałam ze starymi zdjęciami, bo mój Chopin nie wiem dlaczego 3 lata strajkuje i nie kwitnie, wiec jakoś nie zwróciłam uwagi na jego podobieństwo do mojej imienniczki. Zrobiłam duże powiększenie (na szczęście mam ostre zdjęcia) i tzw. Katarzyna ma wyraźniejsze żyłki niż Chopin ale różowego czy zbliżonego do różu i całego zbliżonego do pomarańczowego nie widzę.
I tak to właściwie nie wiem jak powinna wyglądać Katarzyna. Znalazłam nie przekierowujemy na konkurencyjne fora, szarotka66 ale to też mnie nie przekonuje chociaż tam Hiacynta pisze o różowych żyłkach. I kolor też nie zbliżony do pomarańczowego a właściwie złoto żółty.
Tak więc jedynym kryterium jest opis w AHS ale też czy on jest właściwy?

I druga sprawa. U mnie jeszcze fotosik działa bo nie wstawiałam dużo zdjęć. To może spróbuj przez ten drugi program
Pozdrawiam
Katarzyna
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Kasiu, widziałam te inne zdjęcia odmiany i przypomniało mi się, że robiłam porównawcze zdjęcia kwiatów Katarzyny z Chopinem i z Słowikiem. Nie mogę na szybko ich odszukać, ale pamiętam, że nasza Katarzyna wyglądem najbardziej pasowała do Słowika, ale była chyba z 1 -1,5 cm większa. Pręgę niby ma ale raczej żółtą, na pewno nie różową. Dziś przeglądałam zdjęcia wszystkich swoich polskich odmian, nawet tych pomylonych i znalazłam coś,co by mi pasowało na Katarzynę, ale muszę się upewnić.
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Witam nowym sezonie 2019, wszystkich posiadaczy i miłośników liliowców Franczaka.
Dyskusja zeszłoroczna zakończyła się na rozważaniach różnic między odmianą Katarzyna i Słowik lub Chopin. Teraz widać je wyraźniej, bo oba właśnie kwitną. Chopin nawet jeszcze nie ma w planach kwitnienia. Otóż moja Katarzyna ma węższe petale niż Słowik i jest od niego sporo wyższa. Ma tak na oko między 80-90 cm, a Słowik jest malutki , sięga ledwo u mnie do 40 cm.

Kto pochwali się nowymi nabytkami odmian Franczaka, komuś coś przybyło z jego odmian?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”