Koleus Blumego cz.2

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Foxowa,
przepiękne! I masz te odmiany, które niby ja kupiłam w nasionach, a wyrosły prawie wszystkie te same - aż mam ochotę reklamować :(
Jednak najlepiej kupować sadzonki, a nie nasionka.
No nic, te które mi wyrosły też są słodziachne - spróbuję je utrzymać w dobrej kondycji do jesieni i pobrać sadzonki :)
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Nasionka są fajne, ale może być tak że się zdarzy nie to co chcemy. Prawdę mówiąc dalej nie znam tajników zapylania się koleusów,bo jakoś ten temat nie istnieje. Sama próbowałam kiedyś namieszać tęczowego z combatem i nie wiem czy to tak działa.

Moja kolekcja to jest kilka lat łażenia po straganach i szukania, setki wymian szczepek, a przede wszystkim prób przetrzymania tego po sezonie. A jak już się uda to odżywienia tego tak żeby jakoś to wyglądało,non stop odświeżania sadzonek i zabawy w stanowiska żeby je wybarwić a nie spalić... Całość daje niełatwy obraz ale jestem w te rośliny tak wkręcona że każda nowa powoduje u mnie euforię. Niestety każda nowa odmiana powoduje też to że zaczynam przeglądać czego mi jeszcze brakuje :;230 a w koleusach różnorodność jest taka że zawsze będzie coś czego się nie na w kolekcji.

Mnie na ten monent jeszcze brakuje czegoś w tonacji jasnej np zielonego z białym srodkiem. Miałam takiego ale mi wyginął, a szkoda bo takie kolorystyczne odcięcie wygląda bardzo fajnie i ciekawie. No i mam bzika na punkcie Waszych kameleonów czy innych dropiatków. ;:224
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Moje sieweczki :
Obrazek
Z braku laku ( a raczej ziemi) puściłam je w dużej ilości włókna kokosowego. Jestem ciekawa co mi z tego wyjdzie. Na razie rosną i coś tam się zaczyna dziać. Ale za mało chyba wysiałam ;:224

Za to mnie zastanowiły moje stare sadzonki. Miałam je za to samo a one jakoś różnią się. Zerknijcie i oceńcie
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Foxowa witam i pozdrawiam :)
Po raz kolejny odradzasz swą kolekcję mimo strat i wielu niepowodzeń.
Bardzo lubię takie podejście :)

Ja też lubię mieć kilka koleusów w spokojnych kolorach aby "podbijały" te z ciemnymi liśćmi.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W tym sezonie szukałam par do połączenia w jednej doniczce
Dla przykładu jedna z par już rosnąca na działce
- Big Blonde - docelowo zieleń limonkowa
- Ruby Sliper - docelowo czerwień żelazowa
Obrazek
Obrazek
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

I własnie to jest ładne jak dwie skrajnie róznie rosną obok siebie i l dają kontrast jak ta zielona z czerwoną albo coś z dużymi i małymi listkami :)

A co do mnie to myślę że czas jest najlepszym nauczycielem. Nie tak dawno panicznie bałam się urywać koleusom czubki i zawsze były za duże i za wysokie. Teraz już wiem, że trzeba je opanowywać i odświeżać co jakiś czas jak się chce mieć ładną ozdobną roślinę.

Patrze na tego Dappled Dawn i chyba to jest to samo co ja man.
W tyk roku ledwo go odratowałam,bo mi już tak zmarniał. To jest 'zabytkowy". Rozsadzam go od bardzo dawna, u mnie jest około 5 lat ,a sama roslina jedt duuuuużo starsza , myslę że z 15 lat h nas w domy jest,bo miałam ją jeszcze w domu rodzinnym. Kiedyś próbowałam ją poprowadzić na drzewko ale w pewnym momencie za krotko obcięłam i z pnia już nic nie wyrosło.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Witaj Majko

Trochę kolorów na powitanie
Z serii Rainbow nabyłam odmianę w intensywnych kolorach aby przy każdym spojrzeniu wywoływała uśmiech na twarzy. Bardzo mi się podoba ale nie jestem pewna zgodności odmiany bo bardziej mi pasuje do Rainbow Salmon Lace ... zobaczymy co pokaże w sezonie :)
Obrazek

Obrazek

Finger Paint 10 ni później ze spora dawką słońca wygląda tak.
W tej odmianie dominujące kolory to : jasnoczerwony, fioletowy, zielony i żółty.
Obrazek

Koleusy odnawiam prawie każdego roku, najczęściej wiosną ale czasem te o drobnych liściach juz latem bo gorzej się przechowują przez zimowy okres. Obserwując je zauważyłam, że trochę większe (ciut rozrośnięte) okazy lepiej znoszą ten okres.
Ubiegły tydzień minął mi pod znakiem sadzenia ostatnich koleusów do doniczek.
W planach była rabata ale ... przez plagę ślimaków zdecydowałam się na doniczki.

To mała część z mojej kolekcji ... uff w tym sezonie znów mam za dużo doniczek a to znaczy więcej podlewania czyli ... więcej dźwigania i biegania .
Obrazek

W międzyczasie podskubuję sadzonki i ukorzeniam pod wymiany
Obrazek
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

christinkrysia - bajkowe, po prostu bajkowe te koleusy, które pokazujesz. Podobnie jak Foxowa jestem zauroczona tymi roślinami. Miłość na lata.
To moje tegoroczne - z nasionek. Teraz już ukorzeniam uszczykiwane czuby.


Obrazek

Obrazek
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Trudno ich nie uwielbiać. Mega mnie to cieszy że nas jest coraz więcej. Niedawno jeszcze sporo ludzi nie znało koleusów, a teraz prawie każdy ma je na balkonie. Znajduję coraz więcej pasjonatów wariatów, którzy tak jak ja gromadzą odmiany i rozmnażąją, a odmiany które się pojawiają są coraz ciekawsze. Ogromnie mnie to cieszy.
Pamiętam czasy jak Combaty były nie do zdobycia, teraz na byle bazarku można je złapać.

U mnie w tym roku jest dość spokojnie. Z sianych nie wyszło mi nic czego bym nie miała.
Mam też donicę z przypadku, bo jeden z rainbowów zakwitł pod moją nieobecność i się wysiał do doniczki obok. Zostawiłam je na dziko i rosną sobie, a ja tak zerkam jakie kolory się pojawiają. Ale tylko jeden mnie interesuje - zielony z białym środkiem i jak na złośc on po uszczyknięciu milczy i nie chce puścić nowego rozgałęzionego czuba.


Już powoli ograniczam (no no... :roll: ) ilość jak o sztuki chodzi. Planowo chcę na zimę zostawić do przechowania po jednej sztuce z odmiany. Zostawiłam sobie też jednego zdrewniałego starocia na drzewko, ale póki co jedzą go patyczaki :D
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Foxowa, może jednak na wszelki wypadek zostaw na zimowanie po 2 sztuki z odmiany - gdyby jedna roślina padła, będzie zapasowa.
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Mój podłoże ;:224
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Mam niektóre składniki tego podłoże :tan
Mam nadzieję, że przymrozki nie nadejdą za szybko i jeszcze się nimi nacieszymy.
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
washi
200p
200p
Posty: 207
Od: 5 lut 2012, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Wiosną dostałam sadzonki czterech różnych koleusów na rozmnożenie. Teraz, w sierpniu, najbardziej podoba mi się ten:
Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Twoja odmiana to chyba GAYS DELIGHT .
Też ją mam, ale u mnie mega zmarniała. Miałam gigantyczny krzak, ścięłam go i teraz nie mogę odzyskać sadzonek. On jest dość ciekawy, bo tak to jest zielony "przyszroniony" , ale jak się go da na słońce to tak właśnie żółknie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”