Koleus Blumego cz.2

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Ładne te sadzonki. Szkoda, że ten czerwony padł. Może one wrażliwsze?
No i ciekawe co wyjdzie z tych sianych.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Witaj Karusia79 wśród koleusomaniaków :)

Foxowa Miałam kiedyś bardzo podobnego. To był mój pierwszy koleus. Daaawno temu. Pamiętam, że hodowałam go jako roślinę domową. Bardzo żywotny był.
Russski pisze:
I trochę roślin matecznych o których ciągle zapominam i przesuszam ;:14 Wszystkie z nasion polskich.

Obrazek
Russski jak na polskie nasiona całkiem ciekawe są Twoje koleusy. Zwłaszcza ten zielony z pomarańczowo-żółtym środkiem. Chyba nie widziałam jeszcze takiego "na żywo". A ten z różem idealny. To moje ulubione połączenie kolorów w koleusach.

Moje nadal stoją w miejscu - wciąż z jedną parą liści. Część z nich wybarwiła się na rudo. Zdjęcie z telefonu, więc ów rudy wygląda jak bury.. :?

Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Narine - ktoś gdzieś pisał,że to jakaś stara odmiana koleusa.
Możliwe, to szczepki z bardzo starego krzaka,kt?ry moi rodzice mieli już jak ja byłam dzieckiem.

Ja też moje mam parapetowo. Latem jest balkonwy,nadmiar idzie na działkę,ale właściwe sadzonki stoją cały rok. I dziwię się trochę jak ludzie piszą,że im koleus nie przetrwał zimy,bo ja rok w rok go trzymam na parapecie i nawet nie opada jakoś specjalnie.
Teraz wszystkie domagają się feyzjera,bo po zimie mają solidne czuprynki.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Narine - ktoś gdzieś pisał,że to jakaś stara odmiana koleusa.
Możliwe, to szczepki z bardzo starego krzaka, który moi rodzice mieli już jak ja byłam dzieckiem.

Ja też moje mam parapetowo. Latem jest balkonowy, nadmiar idzie na działkę,ale właściwe sadzonki stoją cały rok. I dziwię się trochę jak ludzie piszą, że im koleus nie przetrwał zimy,bo ja rok w rok go trzymam na parapecie i nawet nie opada jakoś specjalnie.
Teraz wszystkie domagają się fryzjera, bo po zimie mają solidne czuprynki.
Awatar użytkownika
Carmelka00
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 25 lut 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Moje aktualnie takie, mam pytanie kiedy wsadzacie je do doniczek??

Obrazek
Pozdrawiam
Lenka

Leśny zakatek...
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Carmelka00, no no, ładnie rosną ;)
Możesz przesadzać w dowolnym momencie.
No chyba że nie masz wiele miejsca to trochę się wstrzymaj :D
W większej doniczce będą szybciej rosły.

Ja nie wiele piszę, bo na razie nie ma się czym chwalić. Te z ciekawszych nasion dopiero po pikowane.
Te większe już widzieliście a te średnie nie pokazują jeszcze za bardzo kolorów. Jedynie kształt u niektórych może wróżyć coś ciekawego :P

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Foxowa pisze:Narine - ktoś gdzieś pisał,że to jakaś stara odmiana koleusa.
Możliwe, to szczepki z bardzo starego krzaka,kt?ry moi rodzice mieli już jak ja byłam dzieckiem.

Ja też moje mam parapetowo. Latem jest balkonwy,nadmiar idzie na działkę,ale właściwe sadzonki stoją cały rok. I dziwię się trochę jak ludzie piszą,że im koleus nie przetrwał zimy,bo ja rok w rok go trzymam na parapecie i nawet nie opada jakoś specjalnie.
Teraz wszystkie domagają się feyzjera,bo po zimie mają solidne czuprynki.
Foxowa wg mnie właśnie tu tkwi sedno. Jeśli od początku stoi tylko w domu, ładnie się trzyma. Jeśli jednak ukorzeniasz odnóżki jesienią i dopiero wtedy wstawiasz do domu, różnie to bywa z ich przetrwaniem. Najlepiej trzymają się te stare odmiany.
W tamtym roku, żeby się zabezpieczyć, ukorzeniłam odnóżki wiosną i zostawiłam w domu. Miały być matecznikami dla sadzonek na ten sezon. Dopóki było dużo światła ładnie rosły, ale zimą bardzo wyłysiały. Przetrwało mi tylko kilka najpopularniejszych. W moim przypadku ostatecznie dobiła je nawracająca mszyca.
Awatar użytkownika
Carmelka00
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 25 lut 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Russski te co po pikowałam szybciej rosną wolniej niż te w "kupie" :lol: i niestety nic ciekawego, pewnie dokupię inne odmiany na rynku :wink:
ale Ty naprawdę masz fajne kolorki i kształty ! :shock: ;:138
Pozdrawiam
Lenka

Leśny zakatek...
karusia79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 4 kwie 2018, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Russski Twoje sadzonki naprawde zapowiadają sie fajnie. Moje siewki na razie stoją :(
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Też to poduważyłam o czym piszesz,Narine.
Choć ja moje pierwsze szczepki wzięłam z koleusa działkowego przed samą zimą,ale on był zaprawiony w boju bo się poniewierał po balkonach i parapetach.

Ale teraz te trzymane w domu jako parapetowe są bardziej wydelikacone. Na wiosnę wystawiam je na balkon i bywa że podupadają. Bawię się więc z nimi jak z sieweczkami - hartuję,pomalutku otwieram im okna,przyzwyczajam do warunków.
Jednego wystawiłam ostatnio na balkon ale zabrałam do domu jak zobaczyłam jak go wiatr powyginał.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Moja teoria jest taka, że jeśli chcemy utrzymać jakiegoś ciekawego koleusa przez zimę, to najpóźniej jak możemy pobieramy szczepki, sadzimy od razu do ziemi i ukorzeniamy w domu. Przez jakiś czas będzie rósł, następnie jak widzimy że marnieje dajemy pod świetlówkę do pudełka lub pod led. Na kilka roślin wystarczy 18 watowa świetlówka, taki tydzień wakacji wzmocni je i przetrwają bez problemu. Przynajmniej w moim przypadku wszystkie które chciałem przetrwały.

A żeby nie spamować, wrzucam zdjęcia... koleusów :P

Obrazek.Obrazek

Obrazek
demeter1
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Wysadziłam dziś swoje koleusy do dużych donic i wystawiłam na zewnątrz. Od tygodnia nocowały już w nieogrzewanej folii. Nie wiem, czy nie będę płakać na swoją niecierpliwość, ale raz, że było im już ciasno w kubeczkach po jogurtach, a dwa, że mnie rączki świerzbiły :D Od dziś obserwuję prognozy pogody i w razie czego aneksja garażu. :lol:
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Ja też większość przeniosłem pod foliak, gorąco, światło i wysoka wilgotność robią swoje. Rośliny pięknie się wybarwiają, rosną zadowalająco. Część jeszcze nie rozsadzona, bo jednak kolory jeszcze się nie pokazały :/


Obrazek.Obrazek.Obrazek.Obrazek

Obrazek.Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”