Koleus Blumego cz.2

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mimula
50p
50p
Posty: 89
Od: 19 lut 2019, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie, okolice Bielska-Białej

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

demeter1 pisze:Przy swobodnym zapyleniu, powtórzenie cech rodziców w nasionach, to loteria, więc siejąc nasiona koleusów zazwyczaj nie wiemy, co nam wyrośnie, choć czasem może się trafić coś fajnego. Jeśli chcesz mieć konkretną odmianę, to jedyną szansą jest rozmnażanie wegetatywne z sadzonek pędowych lub wierzchołkowych.
No to chyba w tym roku czeka mnie wyprawa na Lubelszczyznę i "czarowanie" pracowników ogrodu botanicznego, żeby podzielili się swoim dobrem luksusowym ;:306 Ewentualnie mogę jeszcze biegać z obłędem w oczach po okolicy szukając potencjalnych "dawców" :;230

Pozdrawiam :)
Parafrazując klasyka: Ogródek jest dobry na wszystko...
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Ogrody botaniczne często prowadzą sprzedaż roślin.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Witam fanów koleusów i podziwiam Waszą cierpliwość przy uprawie z siewu.
Ciekawi mnie czy ktoś z Was zbierał nasiona ze swoich odmian?
Ja na bieżąco uszczykuję pojawiające się na pędach kwiatostany, a może warto zostawić ?
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Ja zbierałam z tych tr?jkolorowych na drugim zdjęciu. Ta roślina miała zaskakującą moc puszczania kwiat?w. Reszta jakoś nie kwitła.
Awatar użytkownika
Viola K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 14 mar 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Trzebnicy

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Moje maluchy koleusy odmiany: Wizard Coral Sunrise, Wizard Mosaic , Wizard Mix.

Obrazek
Awatar użytkownika
Biedronka641
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5724
Od: 5 cze 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Moje ukorzenione i siedzą w ziemii.Kiedyś siałam i wyszły w mieszance same mało atrakcyjne i te same.

Obrazek
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1342
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Mam takiego białego jak Twój na dole, skubany się ukorzenił z kawałka wziętego od siostry (pierwotnie ode mnie), mnie chyba bardziej lubi bo mój jeszcze żyje. :p Wszystkie z jednej mieszanki?
LidkaM
50p
50p
Posty: 52
Od: 15 kwie 2018, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Mimula pisze:Witam.

Przepatrzyłam wątek i zachwyciły mnie odmiany, które pokazywał przemek1136. Czy wie ktoś może, gdzie można zdobyć nasiona takich cudeniek?
Szukałam w internecie, ale wszystkie wyniki poszukiwań pokazywały może 3 różne odmiany (wszędzie te same).
Dziś trafiłam przypadkiem na jakąś amerykańską stronę oferującą do sprzedaży nasiona bardzo ciekawych i różnorodnych odmian. Cena za paczkę nasion (ilość różna) od 2,99 do 4,99 USD. Cena za przesyłkę do Polski spowodowała błyskawiczne zamknięcie tej stronki. Prawie 15 USD.

W tym roku wysiałam paczkę nasion koleusa po raz pierwszy. Zachęcona oczywiście lekturą wątku. Wysiałam wczoraj, więc ;:65 jeszcze trochę cierpliwości mi potrzeba. Pamiętam tę roślinę z dzieciństwa - rosła w moim domu jako roślina doniczkowa kilka lat. Latem miała pięknie wybarwione liście, zimą trochę blakła. Jeśli mi coś wyjdzie z nasion zamierzam najpiękniejsze okazy przechować i w przyszłym roku robić sadzonki. Aczkolwiek z Waszych doświadczeń wynika, że nie należy spodziewać się jakichś spektakularnych efektów po tej jednej paczce nasion.
Awatar użytkownika
Mimula
50p
50p
Posty: 89
Od: 19 lut 2019, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie, okolice Bielska-Białej

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

LidkaM pisze: Dziś trafiłam przypadkiem na jakąś amerykańską stronę oferującą do sprzedaży nasiona bardzo ciekawych i różnorodnych odmian. Cena za paczkę nasion (ilość różna) od 2,99 do 4,99 USD. Cena za przesyłkę do Polski spowodowała błyskawiczne zamknięcie tej stronki. Prawie 15 USD.
15 USD za przesyłkę ??!! ;:oj Powariowali !!

U mnie w tym roku odbędzie się polowanie na koleusy. Wszyscy ludzie wszystko wiedzą - popytam po znajomych, może okaże się że ktoś gdzieś ma coś ciekawego :) A w lecie pojadę pozwiedzać ogrody botaniczne - kto pyta nie błądzi, może tamtejsi ogrodnicy podzielą się dobrem lub odsprzedadzą jakieś roślinki :)

Pozdrawiam
Parafrazując klasyka: Ogródek jest dobry na wszystko...
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Foxowa pisze:Ja zbierałam z tych tr?jkolorowych na drugim zdjęciu. Ta roślina miała zaskakującą moc puszczania kwiat?w. Reszta jakoś nie kwitła.
Marysiu czy odmiany z siewu przy kilku różnych rosnących obok siebie (wolne zapylenie) powtarzają cechy mateczne ?
LidkaM
50p
50p
Posty: 52
Od: 15 kwie 2018, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

No więc poszukałam jeszcze trochę i kupiłam na Ebay z Wlk. Brytanii - 4 różne odmiany. Na więcej się nie odważyłam, zobaczę co przyjdzie. W trzech paczuszkach ma być po 30 nasion, w jednej 25. W porównaniu z tym, co posiałam wydaje mi się kosmicznie mało tych nasionek. No i oczywiście już czuję stresa - obym tego nie spartoliła. Za przesyłkę z wysp automat naliczył mi 0,69 funta, nasiona po 0,99 i 1,25 funta. Razem zapłaciłam nieco ponad 4 funty i czekam. Jeśli będę zadowolona - w przyszłym roku powtórzę akcję.
demeter1
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Lidko, zdaj proszę relację - jestem bardzo ciekawa, na ile te nasiona powtórzą cechy rodzica. Musiałyby być z kontrolowanego zapylenia - oby, serdecznie Ci tego życzę. ;:108
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
LidkaM
50p
50p
Posty: 52
Od: 15 kwie 2018, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Beatko, ja też jestem ciekawa ale i nie pałam jakimś hurraoptymizmem. Dlatego nie skusiłam się na więcej. To taki testowy zakup. Będę zdawała relację jak już otrzymam nasiona i umieszczę w ziemi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”