Dichondra srebrzysta ( Dichondra argentea )

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dichondra srebrzysta ( Dichondra argentea )

Post »

vivien333 a w jakich warunkach próbowałaś przezimować?

Usunięto nie na temat.
Iwona
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 607
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Dichondra srebrzysta ( Dichondra argentea )

Post »

Dichondra u mnie zimowała w dość chłodnym korytarzu (jakieś kilkanaście stopni), za to mogła mieć za mało światła (okno od wschodu), choć inne rośliny dają tam radę.
Koleusa nigdy żadnego zimą nie straciłam, co najwyżej brzydły, ale wiosną odzyskiwały urodę. Za to Dichondra zawsze mi pada.:(
Nawet już nie próbuję- zwłaszcza, jak poczytałam o doświadczeniach z przezimowanymi roślinami Selli.
Zmod. Iwona
Pozdrawiam,Vivien333
Visionner
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 mar 2020, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dichondra srebrzysta ( Dichondra argentea )

Post »

Proszę o radę. W zeszłym roku pierwszy raz miałem dichondrę - kupiłem cztery sadzonki, po dwie do skrzynki 40-centymetrowej. Rosły od maja do początku listopada i stworzyły wodospad zieleni o długości ok. 120-130 cm. Bardzo chciałem ją przezimować, czytałem, że niektórym się to udaje, ale nie wiedziałem, jak to zrobić. Zbudowałem tym skrzynkom dwie wieże z książek, ustawiłem je przy drzwiach balkonowych, by miały światło, a na wieżach postawiłem skrzynki z dichondrą, by nadal naturalnie zwisała. W zimnym pokoju o temp. ok. 10-11 stopni. Nic nie przycinałem. Z biegiem czasu zaczęła usychać od góry. Do początku lutego uschła około 1/3 wysokości od góry, a niżej nadal jest zielona. W lutym z ziemi zaczęły kiełkować nowe listki, a teraz niektóre już tworzą gałązki ok. 5 cm długości. Czy mam szanse utrzymać całą roślinę do początku maja i wystawić na balkon jako wyjątkowy, bo wyrośnięty okaz? Jeszcze jeden problem - rozmnażanie. Zebrałem nasionka późną jesienią, umieściłem w miejscu suchym, ciepłym i ciemnym, a 10 lutego wysiałem do małych doniczek ok. 40 sztuk. Do tej pory żadne nie wykiełkowało i już nic z tego nie będzie. Podobnie naszczepki - wyciąłem ok. 30 fragmentów z dolnych części, te najbardziej zielone - i posadziłem 10 lutego. Cały czas dbam o wilgotne podłoże. Nasiona i pędy są w kuchni - temp. ok. 22-23 stopnie. Żaden pęd się nie przyjął. Nie rozumiem, co się stało. Będę wdzięczny za wszelkie informacje. Jestem nowy na forum. To mój pierwszy post. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dichondra srebrzysta ( Dichondra argentea )

Post »

Moje dichondry zostały w donicach tam gdzie stały. Zawinęłam tylko te łodygi zwisające i nakryłam tym z góry... Podobno ma przezimować. Zobaczymy- jak sie ociepli przytnę krótko i zobaczę co będzie...

Obrazek Obrazek
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
silver
50p
50p
Posty: 83
Od: 1 maja 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dichondra srebrzysta ( Dichondra argentea )

Post »

Witam, ja właśnie dziś kupiłam roślinę. Pytałam w ogrodniczym, podobno można przezimować na balkonie, a na wiosnę przyciąć. Z rozmnażania polecają położyć pęd na ziemi i przysypać nią. Po miesiącu powinna się ukorzenić. Można wtedy odciąć i wsadzić gdzieś indziej.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 607
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Dichondra srebrzysta ( Dichondra argentea )

Post »

Owszem, ukorzenia się dość łatwo, ale z zimowaniem jest problem... W domu mi uschła, a na trasie, mimo bardzo lekkiej zimy i okrycia włókniną też padła, choć początkowo wydawało się, że żyje. Rosła w donicy z petunią milion bels, która przeżyła zimę, a spodziewałam się, że to właśnie petunia jej nie przetrwa. Teraz już się nie wysilam, tylko kupuję wiosną, na targu nową sadzonkę. Szkoda nerwów i zachodu.
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dichondra srebrzysta ( Dichondra argentea )

Post »

Vivien, ja mam dichondrę jasnozieloną (chyba emerald falls) - tak, jak piszesz, ukorzeniła się wyśmienicie, rozrosła, stanowiąc do końca grudnia ozdobę parapetu obok kwitnących sadzonek pelargonii, a następnie niemal uschła - podejrzewam, że zaczęły ją załatwiać jakieś przędziory albo mszyce, plus zapominalstwo związane ze zbyt rzadkim podlewaniem.
Tydzień temu przycięłam, otrzepałam z kruszących się brązowych liści, wsadziłam do torfowego podłoża, opryskałam przeciwko przędziorkom i mszycom, nawiozłam i... rośnie :)
Dichondrę silver - jedną maniunią sadzonkę też próbuję ratować - ledwo dycha, ale może się uda. To tak piękne rośliny. Te kaskady - po prostu trzeba je mieć ;:167
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 607
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Dichondra srebrzysta ( Dichondra argentea )

Post »

Tak, też jestem w niej zakochana, ale przestałam o nią walczyć, bo to z góry przegrana walka. Nie udało się Selli7, to nie wiem komu się uda... :roll:
Może jak ktoś ma dobre warunki, jakąś chłodną, jasną werandę, czy sień... Ja niestety nie mam. Dlatego z żalem zostawiam na zewnątrz. Zresztą... W tym roku rosła w dużym growbagu, więc nawet nie miałabym gdzie go zmieścić.
Na szczęście co roku, wiosną, jest na targu. W zeszłym roku już drugi sprzedawca ją miał, więc kupię kolejne sadzonki i znów bedzie pięknie. :D
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dichondra srebrzysta ( Dichondra argentea )

Post »

No właśnie z tymi sadzonkami to różnie. Moje ulubione ogrodnictwo w ubiegłym roku miało jakieś kłopociki i nie wszystkie sadzonki sprzedawało zdrowe - tak przywlokłam przędziora na niecierpku, wrrr
Od nich mam dichondrę srebrzystą - jak była zdechła, tak pozostała, wrr
Powinno coś mnie tknąć, ale jeszcze za małą wiedzę miałam.
Jednak będę uparta w przypadku niektórych roślin.

Do trzech razy sztuka :)
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
JustaS
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 8 mar 2012, o 03:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: k/Krakowa

Re: Dichondra srebrzysta ( Dichondra argentea )

Post »

JustaS pisze:Witam,
nie jestem expertem ale mogę świętować pierwszy mały sukces.

Kupiłam w październiku 2018 r. duuuuużą ok. 1,5 metrową roślinkę,
a Pan sprzedawca powiedział, że ma ją pierwszy raz i wg niego
to roślina jednoroczna.
Ale ja przed mrozami dokonałam próby i skróciłam te piękne
pędy do ok.10-15 cm wstawiłam na okno wschodnie
do pomieszczenia z temperaturą ok.10-12 stopni zimą.
Podlewanie ograniczyłam do 1x w miesiącu ok. 300 ml. wody aby nie zasuszyć.
Oczywiście w okresie zimowym sprawiała wrażenie uśpionej
i lekko podeschniętej ale w lutym była znów srebrzysto zielona.
Od tygodnia zamieszkała już na zewnątrz i wydłuża pędy ku mojej
radości.
Uzupelnienie do starego postu.

Moja roślinka juz 4 rok cieszy i ma się świetnie.
Czyli co roku po zimowaniu na parapecie w pomieszczeniu z temperaturą ok.10 stopni.
W lutym uzupelniam ziemię,
na mocno przycięte jesienią pędy, posypuję granulowanym nawozem długouwalniającym.
Potem już tylko regularne podlewanie.
Dzisiaj pędy są już długości ok 40 cm.
Powoli tylko w ciepłe dni wyprowadzam na spacer
ale na noc nie zostawiam bo u nas jest zbyt zimno.
Pozdrawiam Justyna
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dichondra srebrzysta ( Dichondra argentea )

Post »

Melduję się ze swoimi dichondrami, które w tym roku mimo strasznego przeze mnie zaniedbania, przezimowały na parapecie w chłodnym pokoju na poddaszu. Pozbyłam się tych uschniętych i oto dzieciuszki, które mam nadzieję, pięknie rozrosną się i udekorują ganek :)
Obrazek

A co tam u Waszych srebrzystych słychać?
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dichondra srebrzysta ( Dichondra argentea )

Post »

I moje przetrwały w piwnicy na oknie. Pierwszy raz się udało, bo wcześniej wytrzymywały do stycznia...i po balu. Tej zimy dały radę , już wznowiły wzrost...
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”