Tunbergia(Thunbergia alata) Cz.2

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andzia1967
200p
200p
Posty: 305
Od: 1 kwie 2013, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Tunbergia(Thunbergia alata) Cz.2

Post »

Poprzednia część wątku znajduje się tutaj


A oto moje okazy .Wysiałam 2 lutego . Nasionka z dwóch firm - to tak dla sprawdzenia ile wzejdzie roślinek. Będę je miała po raz pierwszy na działeczce - część pójdzie do wiszących donic a część na kratkę. Jeżeli uda mi się wyhodować jakieś nadwyżki to obsadzę również dwie kratki na balkonie. ;:108 ;:108 ;:108
Obrazek

Obrazek

Obrazek
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Miałam w zeszłym roku Pomarańczową, była hartowana, stała na balkonie długo, później na działce w doniczce, rosła ładnie a po wysadzeniu do gruntu na koniec maja zmarniała bardzo i zdechła. Nie wiem jaki powód może było za zimno wtedy. Mimo tego kupiłam nasiona i niedługo będę je moczyć i wysadzać ;:138 spróbuję jeszcze raz posadzić w inne miejsce, albo zostanie w doniczce.

Obrazek

Pamiętam, że w domu złapała mi przędziorka, miała przez to takie nakrapiane liście. Musiałam ją pryskać i było ok.
Awatar użytkownika
gosia79z
200p
200p
Posty: 428
Od: 19 sty 2011, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Wolin

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Szukam informacji na temat tunbergii i kobei pnącej.Okazuje się, że obie te rośliny wysiewa się już w lutym.Na opakowaniu mam info, że w marcu-kwietniu, pod osłonami, nic nie ma na temat temp. kiełkowania.Planowałam wysiać i wynieść do inspektu.Pewnie gdybym tak zrobiła, nic by nie wzeszło...
Jednak dobrze doczytać.
Awatar użytkownika
Andzia1967
200p
200p
Posty: 305
Od: 1 kwie 2013, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Ja swoje tunbergie wysiewałam 2 lutego a kobee wcześniej chyba cos około 20 stycznia( zdjęcia w wątku o kobei ).Dzisiaj tunbergie wyglądają tak jak na zdjęciu.
Mam jeszcze cztery sadzonki posadzone do jednej doniczki -dziś przepikowane . W pojemnikach rośnie mi jeszcze 8 sztuk. Wschody są niestety nierównomierne. Ponieważ pierwszy raz wysiewam tunbergię i nie mam żadnego doświadczenia to posiłkuje się poradami z tego wątku.Pozdrawiam i powodzenia w uprawach.
Obrazek
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Ups... a ja dopiero nasiona tunbergii zdobyłam i planuje ją jutro wysłać.... :?
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Smellycat
100p
100p
Posty: 153
Od: 16 mar 2009, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

msk83 pisze: Pamiętam, że w domu złapała mi przędziorka, miała przez to takie nakrapiane liście. Musiałam ją pryskać i było ok.
Czym pryskałaś, że tak łatwo pozbyłaś się przędziorka? U mnie na balkonie co roku szaleje i nic na to dziadostwo nie chce działać.

Tutaj mamy temat przędziorka, zapraszam./Iwona
Ania
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Nie pamiętam za bardzo ale chyba to był jakiś chemiczny środek na przędziorki.
Awatar użytkownika
IzaAla
50p
50p
Posty: 84
Od: 14 kwie 2015, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Podpowiedzcie ,mam taką skrzynię drewnianą dużą,bo ma 120 cm długości z kratką .Ile sztuk tunbergii zasadzić,żeby ładnie się rozrosła na kratce?
I jeszcze jedno pytanie jakie kwiaty do towarzystwa lubi tunbergia (dodam,że doniczka stoi od strony południowej ,ale jest pod dachem i jest cień) ? Choć co roku mam mnóstwo kwiatów,to z tunbergią,będzie pierwszy raz ;:204
Obrazek
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Witam w wątku.IzaAla ale skrzynię dla Tunbergii masz modelową! Pięknie wygląda. Chyba worek ziemi 50L to nie będzie wcale za dużo do niej?
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Thunbergia chyba każde sąsiedztwo toleruje.
Co roku sadzę obok różne pnącza, np. wilec, powojnik i wspólnie dają radę.
W pierwszym rzędzie, przed pnączami możesz coś niższego lub płążącego posadzić, np. niską nasturcję.
Awatar użytkownika
IzaAla
50p
50p
Posty: 84
Od: 14 kwie 2015, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Pawel42
Ziemi idzie bardzo dużo,ja mieszam z taką ziemią z ogródka ze specjalną ogrodniczą do kwiatów ;:131 bo mam takie skrzynie dwie ;:204 mam je już trzeci rok,kosztowały mnie wtedy 120 zł na allegro jedna.

GrazynaW

A jeżeli idzie np. o pelargonie rabatową?a ile sadzonek tunbergi zasadzić do takiej doniczki,czy jedna wystarczy?I rozumiem,że posadzić pośrodku donicy?
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Ja bym osobiście zrobił nieco inaczej IzaAla przy okazji dzięki za reakcję. ;:333 Mianowicie miast ziemi z ogródka dał bym trochę torfu odkwaszonego czyli obojętnego plus to co ja daję do skrzyń,czyli obornik bydlęcy granulowany,też brałem na allegro a ma trwałość trzech lat więc luz a wielkości opakowań też są mniejsze i większe i nie ma fetoru żadnego,praktycznie bezwonny.I wówczas bym zrobił nasadzenia sadzonek.U mnie obornik granulowany idzie nawet do skrzynek,mieszam go z glebą i świetnie się mają nawet petunie.Ale to tylko pomysł,zrobisz jak uznasz za stosowne. ;:170 :|
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
Awatar użytkownika
mustysia
200p
200p
Posty: 268
Od: 8 sie 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Tunbergia - ( Thunbergia alata ) jak uprawiać?

Post »

Ale tu cisza..tak mało osób wysiewa Zuzanne?
Ja swoją wysialam stosunkowo późno i dopiero teraz wychodzi z ziemi. Ale że planuję wysadzić ją na działce to ma jeszcze prawie miesiąc rośnięcia w domu. Myślę, że nie bedzie źle i do tego czasu urosną ładne sadzoneczki :heja
mustysia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”