Tulipany cz.4

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
KochinyAndzi
100p
100p
Posty: 180
Od: 9 lut 2017, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koronowo

Re: Tulipany cz.4

Post »

Witam! W tym roku bardzo późno sadziłam tulipany, bo jeszcze w zeszłym tygogniu kończyłam, u nas wczoraj zaczął padać pierwszy deszcz...myślę że się zdążą ukorzenić, nie zapowiadają na razie mrozków. Zastanawiam się czy to będzie miało jakiś wpływ na kwitnienie?
Z wszystkiego robimy sobie jaja.
Pozdrawiam, Andzia.
yacek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 28 maja 2015, o 07:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany cz.4

Post »

Mnie zdarzyło się sadzić tulipany w końcu listopada bodajże dwa lata temu i kwitły bez problemu w normalnym dla nich terminie.
lucyna78
200p
200p
Posty: 266
Od: 11 mar 2014, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Tulipany cz.4

Post »

Czy nowe odmiany tulipanów co roku kwitną wam tak samo, rozrastają się? Sporo osób twierdzi,że obecnie tulipany są właściwie jednoroczne, w kolejnych latach marnie kwitną lub wcale. Jak to u was wygląda? Pytam gdyż chcę jeszcze zamówić trochę cebulek na promocjach.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Tulipany cz.4

Post »

U mnie wygląda to mniej-więcej tak jak to opisałaś? Spora część jeszcze zakwita na drugi rok, niewiele na rok trzeci, a czwartego już nic nie zostaje?

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Tulipany cz.4

Post »

Sporo dziwnych rzeczy jest teraz w internecie na temat "nowych" tulipanów. Jeśli uważacie je za "jednoroczne", to skąd biorą się one w waszych ogrodach? Producenci produkują je na taśmie przy pomocy plasteliny, kleju i styropianu?
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Tulipany cz.4

Post »

Zgodzę się się z grzes993 :) Z moich obserwacji wynika, że te nowe odmiany bardzo chętnie się dzielą i często na rok następny zamiast kwiatów mam trawkę. Ale niestety za mało nawożę i rzadko nawet po dwóch latach moje cebule osiągają rozmiar taki jak te co kupuję. Może ktoś z hodowców podzieli się doświadczeniem czym i kiedy zasilać cebule, żeby ładnie przyrastały...
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Tulipany cz.4

Post »

Tajników nie zdradzę ale dwukrotnie nawożenie wiosną, oraz dobre przygotowanie gleby jesienią wystarcza. Należy oczywiście zadbać o odchwaszczanie gleby.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Tulipany cz.4

Post »

@ Grzes 993 ? Obstawiam, że one wymagają tego, żeby je wykopać, każdą cebulę posadzić osobno do odpowiednio przygotowanego i nawiezionego podłoża, etc? A my byśmy chcieli odmian takich jak te z ogródków naszych babć ? które raz posadzone kwitły co roku lub co dwa lata i kwitną do dziś.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Tulipany cz.4

Post »

Coś za coś. "Stare" odmiany faktycznie są mniej wymagające, jednak dla wielu osób już są mało atrakcyjne.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

Dla mnie te stare odmiany są cenne, wyglądają w ogrodzie bezpretensjonalnie, czego nie można powiedzieć o wielu nowych odmianach, ale o gustach się nie dyskutuje.Ja wymagam by zdrowo rosły i nie wymagały zbyt wiele zachodu.Sławny ogrodnik Karl Foerster powiedziałby o nowych 'marudy' :wink:
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Tulipany cz.4

Post »

lucyna78 pisze:Czy nowe odmiany tulipanów co roku kwitną wam tak samo, rozrastają się? Sporo osób twierdzi,że obecnie tulipany są właściwie jednoroczne, w kolejnych latach marnie kwitną lub wcale. Jak to u was wygląda? Pytam gdyż chcę jeszcze zamówić trochę cebulek na promocjach.
U mnie kwitną także w kolejnych sezonach. I wydają sporo cebulek potomnych, które sadzę na rozsadniku. Istotna jest właściwa pielęgnacja i niedopuszczenie do nadmiernego zagęszczenia. Po wyschnięciu liści cebulki wykopujemy, oddzielamy cebulki potomne i sadzimy ponownie jesienią.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
KochinyAndzi
100p
100p
Posty: 180
Od: 9 lut 2017, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koronowo

Re: Tulipany cz.4

Post »

Zaszalałam na przecenach i kupiłam jakieś cuda tulipany-wieże i inne. Więc dopiero dziś sadziłam. Skoro niektórym tak zakwity to może też mi się poszczęści. Z moich obserwacji wynika, że nowe tulipany dobrze się rozmnażają o ile nie zapomnę dobrze nawieźć w odpowiednim terminie, to nowych cebul od groma ;:oj A kwitną zabójczo pięknie ;:3
Z wszystkiego robimy sobie jaja.
Pozdrawiam, Andzia.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

selli7 pisze: Nie wiem jednak kiedy posadzić tulipany do doniczek i co z nimi w zimie, by wiosną te doniczki z kiełkującymi wkopać w grunt. Ze względu na jakąś chorobę nie mogę sadzić jesienią normalnie (pomimo zaprawiania) do gruntu.Kilka prób skończyło się fiaskiem.Można kupić wiosną podkiełkowane (tak zrobiłam w tym roku), ale są z reguły odmiany niskie, fantazyjne i kolorowe, a ja chcę mieć wysokie, zwyczajne i pastelowe.
Wpadłam na pomysł, żeby zadołować doniczki (po chryzantemach) z cebulami w czystym piachu pod okapem cisów (mam takie stanowisko pod ścianą fundamentu garażu od tyłu) woda się tam zimą nie gromadzi.Wiosną dopiero przeniosę na rabatę. Dobrze kombinuję?
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”