Tulipany cz.4

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

Eliza52 moje tulipany były sadzone do doniczek po chryzantemach i wkopane do gruntu.Ziemia w tych doniczkach była świeża z woreczka.Skąd więc te patogeny?
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

A jaką masz ziemię w ogródku? Może zgniły z "przelania". Bo jeśli masz glinę to wkopując doniczkę z bardziej lekką ziemią, tworzysz taką jakby misę w glinie i może tam się zbierać woda ;:185
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

Ja wczoraj znalazłam tulipana ,,zagubionego" :D Bez okrycia przetrwał zimę i mrozy, do tego wypuścił młodego tulipanka :D Jak ziemia całkiem odtaje to go przesadzę gdzie indziej.
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

--julian-- pisze:A jaką masz ziemię w ogródku? Może zgniły z "przelania". Bo jeśli masz glinę to wkopując doniczkę z bardziej lekką ziemią, tworzysz taką jakby misę w glinie i może tam się zbierać woda ;:185
Gleba u mnie z wierzchu piaszczysto gliniasta, głębiej bardziej gliniasta.W ogrodzie mam miejsca bardziej wilgotne i bardziej suche.Ogród jest na dwóch poziomach, tulipany sadzę na tym wyższym, na rabacie podwyższonej.Kiedyś tulipany rosły tu bardzo dobrze, dopiero od gdzieś 5 lat mam ten problem.Zawsze też podsypywałam pod cebulki troszkę piasku.
Faktem jest, że wszelkie patogeny kochają wilgotne gleby i długo na takich żyją, więc chyba tu przyczyna.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

selli7 mi to wygląda na podgryzienia ale pewności nie mam po zdjęciach.
Też mam glebę ciężką gliniastą i takich problemów z tulipanami nie mam. Rosną na tym samym stanowisku i praktycznie ich nie wykopuję, jedynie co parę lat jak się zagęszczą lub nornice się dobiorą. Stanowisko gdzie rosną to ziemia zmieszana ze wszystkim co się da, czyli popiół, kompost, piach aby ja rozluźnić. Podlewane wszelakimi maceratami, gnojówkami a wiosną EMami. W tym roku zakupiłam też do kwiatów FUNGILITIC. Może trochę przesadzam ale ponieważ mieszkam w pobliżu lasu i ugoru to widzę ile chorób potrafi napylić, jak choroby grzybowe czy pleśnie pchają się. Jak na razie udaje się bez większych strat o ile gryzonie mnie nie przechytrzą.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

To może wyglądać jak podgryzienia, ale to ja je rozłupałam w palcach.Po prostu łuski cebuli są luźne, z wierzchu brązowe, a po wyjęciu z ziemi jakby puste w środku, korzenie zdrowe, białe, silne, ale kiełek puszczony jesienią jest zgniły i brązowozielony.Cebule nie gniją, nie są oślizłe itp.No trudno, będę Wasze podziwiać :wink:
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

Nie poddawaj się tylko do jesieni przygotuj zakupionym nowe stanowisko. Możesz workami po ziemi ogrodowej lub tp dzielić ,,plantację " od ziemi zewnętrznej. Ja tak mam przy niektórych roślinach na głębokość szpadli.Może wtedy zaraza ich tak szybko nie wykończy bo ziemia odseparowana a i nabytki nowe :D Coś wymyślisz :wink: Może warto popytać w temacie o jakieś preparaty do odkażenia ziemi tak gdzie rosły tulipany.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Tulipany cz.4

Post »

A jak nawozicie teraz tulipany to jakoś mieszacie nawóz z ziemią? Czy czekacie aż będą większe?
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

Ja teraz podlewam kurzeńcem a potem co pod ręką będzie aż zaschną :D Niektóre od lat są głęboko w ziemi i te wymagają staranniejszego nawożenia bo są pod korzeniami krzewów.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Tulipany cz.4

Post »

Czyli raczej podlewanie niż sypanie i mieszanie z ziemią? W sumie łatwiej. W takim razie muszę się wybrać do sklepu po kupki. I metalową porządną konewkę.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

Ja za bardzo nie mogę sypać bo mam drób i by się nawozu najadły. Dlatego stosuję wszystko co mokre :D
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Tulipany cz.4

Post »

Moje najadły się samymi tulipanami, wyszły mi z woliery kilka razy między nogami i czubki tulipanów już są wyszczypane ;:223 A to przecież trujące.

Darwiny Apeldoorn sadzone dwa lata temu wylazły już na dobre 15 cm, zimno im nie zaszkodziło. Po weekendzie, jak minie to spodziewane ochłodzenie też je nawiozę, ale wysuszonym nawozem naturalnym :uszy
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12098
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Tulipany cz.4

Post »

I zakwitł pierwszy botaniczny (chyba Tulipa biflora... Chyba...):

Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”