Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Wawrzont
 Tytuł: Z czym sadzić tulipany?
PostNapisane: 9 paź 2010, o 22:30 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

1 szt.
Sadzę dużą grządkę tulipanów, ale zastanawiam się, z czym można je przemieszać albo co zrobić na niej po wykopaniu cebulek w czerwcu, żeby dalej kwitła. Lilie? Ktoś ma jakiś patent?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

zelwi
 Tytuł: Re: Z czym sadzić tulipany?
PostNapisane: 9 paź 2010, o 23:42 
500p
500p

---
Ja sadzę na takiej rabacie rośliny jednoroczne: cynie, turki, żeniszki. W przyszłości będą też begonie.

Galadriela
PostNapisane: 10 paź 2010, o 12:02 
500p
500p

więcej niż 1
Nagietki, szałwia jednoroczna (błyszcząca lub powabna), szarłat wzniosły... lub sadzić obok roślinki które zasłonią puste miejsca, po kwitnieniu tulipanów a w czasie kwitnienia tulipanów są jeszcze nieduże: rozchodnik okazały, astry nowobelgijskie lub nowoangielskie, Nawłocie, chryzantemy ogrodowe... :)

Lilii nie polecam, kwitną góra miesiąc, a od sierpnia znowu puste pole by było...

camellia
PostNapisane: 10 paź 2010, o 13:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Od siebie dorzucę jeszcze astry.

Pawel_Rys
PostNapisane: 12 paź 2010, o 12:22 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
A ja polecam lilie. Jest tyle gatunków i odmian, że spokojnie przez okres letni czyli czerwiec - sierpień, a nawet czasami wrzesień będą kwitły i zdobiły rabatę.

kamea
PostNapisane: 18 lis 2017, o 23:47 
100p
100p

---
Zastanawiam się nad dosadzeniem do tulipanów wiosną pacioreczników. Czy takie "towarzystwo" jest dla nich odpowiednie? :)

pull
PostNapisane: 19 lis 2017, o 11:13 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Nie !!!

Pacioreczniki potrzebują w czasie wegetacji dużo nawozów azotowych, co jest niewskazane jeżeli chodzi o tulipany.

corazonbianco
PostNapisane: 21 lis 2017, o 20:14 
1000p
1000p

1 szt.
U mnie rosną w trzech różnych kompozycjach:
- z wilczomleczem, pierwiosnkiem lekarskim i niezapominajką. Niezapominajkę zastępuje latem maciejka.
Obrazek

- pomiędzy kępami kocimiętki i bodziszka
Obrazek Obrazek Obrazek

- z niezapominajką, którą po zakończeniu kwitnienia, zastępują inne jednoroczne kwiaty wysiane uprzednio na rozsadniku
Obrazek Obrazek Obrazek
W lipcu zaczyna kwitnąć wysiana na obrzeżu rabaty godecja - niezapominajki i tulipany są już wtedy wykopane, a na ich miejscu posadzona lwia paszcza, lewkonia i astry chińskie
Obrazek Obrazek Obrazek
we wrześniu po przekwitnięciu godecji na pierwszy plan wychodzą astry i lwie paszcze, na miejsce godecji powraca niezapominajka, która zakwitnie za rok (fot. 2).
Obrazek Obrazek Obrazek

Generalnie jestem najbardziej zadowolona z tej ostatniej kompozycji, bo choć wymaga pewnego nakładu pracy, wygląda efektownie i kolorowo przez cały rok. Dodatkowo ułatwia wykopywanie donic z cebulkami tulipanów po ich przekwitnięciu, aczkolwiek ten zabieg wykonuję co dwa lata, by pozbyć się z donic nadmiaru cebulek potomnych. Termin wykopywania cebulek pokrywa się z usuwaniem niezapominajek. Z rozsadnika przesadzam na rabatę karłowe astry chińskie, lewkonie i lwie paszcze. Na obrzeżu rabaty wysiewam też wczesną wiosną godecję. Gdy ta przekwita, jej miejsce z powrotem zajmuje niezapominajka. Pod koniec września usuwam część astrów i lwi paszczy, by wsadzić w ziemię donice z tulipanami. Dosadzam niezapominajki.

sawka
PostNapisane: 21 lis 2017, o 21:30 
500p
500p

więcej niż 1
Tulipany w kompozycji z niebieskimi, drobnymi kwiatkami wyglądają cudnie ;:63 .

Parrocja
PostNapisane: 22 lis 2017, o 14:34 
200p
200p

więcej niż 1
Moje tulipany rosną na rabacie z różami, krokusami, liliami, jeżówkami i jednorocznymi chryzantemami w obwódce lawendowej.

marynia1603
PostNapisane: 22 lis 2017, o 15:06 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Proponuję hosty, które w czasie gdy kwitna tulipany dopiero ruszaja z wegetacja a później ładnie zasłonia pozostałości po tulipanach i zdobią rabate do późnej jesieni.

Proszę o poprawną pisownię. Iwona

corazonbianco
PostNapisane: 22 lis 2017, o 20:32 
1000p
1000p

1 szt.
Czy nie istnieje ryzyko uszkodzenia korzeni host przy wykopywaniu cebulek tulipanów? Ja swoje nawet, te posadzone w donicach, muszę co 2 lata wykopywać, bo cebulki się mnożą i mają za ciasno. A sadzone bezpośrednio do gruntu wciągają się korzeniami wgłąb ziemi i przestają kwitnąć. Także wykopywać trzeba i posądzanie w bliskim sąsiedztwie bylin o rozwidlonym i rozrośniętym systemie korzeniowym niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia przy kopaniu.

marynia1603
PostNapisane: 22 lis 2017, o 20:53 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Ja też tulipany jak i pozostałe cebulowe sadzę w doniczkach i nie sa one bardzo głeboko.Przy wyciaganiu tych doniczek nie powinny zostać uszkodzone korzenie host,fakt, że doniczki z cebulowymi nie mogą być za gęsto aby hosty miały nieco luzu.Zrobiłam to w sumie pierwszy raz
a dokładnie w czerwcu już po przekwitnieciu tulipanów zakupiłam spora ilośc kłaczy host,były małe i wymysliłam taka podwyższona grzadke pod jabłonia,wyciagnełam z innego miejsca miejsca doniczki z przekwitnietymi już tulipanami,zasypałam ziemia i w wolne przestrzenie wsadziłam hosty.W krótkim czasie ładnie sie rozrosły na tyle ze faktycznie nie było widać tych resztek tulipanów.Taki właściwy efekt bedzie widoczny dopiero w przyszłym roku.Mam nadzieje, że to sie sprawdzi.

Proszę o poprawną pisownię. Iwona

gazela
PostNapisane: 23 lis 2017, o 14:29 
50p
50p

1 szt.
U mnie tulipany rosną w rzędzie, w koszyczkach. Między nimi są lilie (kwitną po tulipanach) a z przodu wsadzam w maju podpędzone dalie, które pięknie kwitną już od połowy lipca do mrozów i zasłaniają zarówno przekwitłe lilie, jak i miejsce po tulipanach. Wysadzając w lipcu tulipany, koszyczki pozostawiam w ziemi i w ten sposób we wrześniu nie uszkadzam karp dalii sadząc tulipany. Wykopując dalie również nie martwię się o tulipany, bo rosną w koszyczkach :D Bardzo dobrze u mnie sprawdzają się aksamitki i begonie.

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Przemekt23 i 15 gości