Dalie wymagania,problemy - cz.4

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rys11
200p
200p
Posty: 316
Od: 11 wrz 2012, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Miłe koleżanki alicjad31 i Miłko!

Moje kary dalii tak jak widać na zdjęciach to "suchary", dlatego już je sadzę by więcej nie wyschły!Minie dobry miesiąc by wyszły z nich małe pędy! Zdarzały się przymrozki i pędy zmarzły, lecz z następnymi pędami było już wszystko OK i kwiaty zawsze są !! !Każdy sadzi karpy na własne ryzyko, wcześniej lub później !Można nawet sadzić po zimnych ogrodnikach po 15 maja, lecz wtedy dalie będą później kwitły :wink:
Serdecznie pozdrawiam.Ryszard:)
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Ala , zimy już nie będzie , ja sadzę 1 szt w sobotę. Hartuje się i liczę na jej dobre zdrówko, a w przyszłym tyg sadzę 1 turę mieczyków.
Moje wątki
Festina Lente
Bea2012
100p
100p
Posty: 100
Od: 17 lip 2012, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice W-wy

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

:wit
Ja,moje dalie już od tygodnia trzymam na powietrzu.
Mam je posadzone w plastikowych skrzyneczkach takich z marketu po owocach.Wyłożyłam je agro i zasypałam ziemią.
W tym roku jakoś szybko zaczęły kiełkować i co by za bardzo się nie wyciągnęły z braku słonka poszły na zielona łączkę.
Może nie do końca na zieloną,bo stoją sobie na schodkach przed domem.Mają się świetnie,są krępe wysokość ok 20-25 cm i jak to powiedzieć bycze.
W razie gdyby zrobiło się lodowato,zabiorę do domu.Myślę,że doczekają w dobrej kondycji wyjazdu na działkę.
pozdrawiam,Beata
Awatar użytkownika
joannamm
500p
500p
Posty: 577
Od: 27 lut 2013, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie, nad rzeką Brdą

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

A może dalie posadzone do gruntu, oprócz przysypania kompostem przykryć podwójną agrowłókniną?
Awatar użytkownika
Adek13
200p
200p
Posty: 347
Od: 11 kwie 2013, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Nie ma sensu przykrywać ich agrowłókniną bo po co mają się męczyć. Lepiej poczekać z wysadzaniem jeszcze minimum 10 dni. Zeszłego orku wysadzałem o tym czasie ale one potem w ziemi się męczyły. Teraz zamierzam wysadzić minimum po 20 kwietnia (w zależności jak bardzo będą swędzieć mnie ręce do wysadzenia :D ) do tego czasu ziemia się już ogrzeje, więc od razu ruszą ze wzrostem a nie będą się w zimnie gramolić co potem odbije się na ich kondycji. No chyba, że ktoś ma już tak wysuszone, że będą lepiej się czuły w ziemi to lepiej wysadzić ale z niepodsuszonymi lepiej się wstrzymać, ale i tak każdy zrobi jak zechce ;:333
javier
200p
200p
Posty: 207
Od: 15 sie 2014, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Moja dalia niestety nie chce się obudzić,może za bardzo miała ciepło w piwnicy.:(Mimo że przed posadzeniem wczesniej ją namoczyłem.
Awatar użytkownika
alicjad31
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7825
Od: 28 lip 2013, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Ryszardzie myślę ,że i w tym roku Twoje dalie Cię nie zawiodą i mimo wyschniecie pięknie zakwitną :D
Piotrze ja też mam taką nadzieje ,że zima już co miała do zrobienia to zrobiła .U mnie dzisiaj mocno leje ,więc po doświadczeniach z ubiegłego roku rozkładam ręce i nie wiem czy sadzić .
W ubiegłym roku sadziłam w maju i mimo tego że deszczu nie było za dużo to spora część moich dalii wygniła zanim wypuściły listki .
A sadziłam piękne zdrowe karpy .
Pozdrawiam Alicja
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Ala w linii prostej mieszkamy niedaleko od siebie i przez 3 dni niewiele deszczu u mnie spadło, dzisiaj troszkę więcej, ale szału nie ma. Wg linku prognozy pogody, który podałem, mrozów nie będzie, a 15.5 w W-wie ma być słońce i 18 C. Maiłem wczoraj sadzić dalię, ale jej odpuściłem i posadzę za tydzień.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
alicjad31
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7825
Od: 28 lip 2013, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Piotrze ja muszę podnieść miejsca gdzie będę sadzić dalie bo na moją działkę spływa woda od sąsiadów ,ale o tym już pisałam . Zdecydowaliśmy będziemy kopać dość głębokie oczko bez folii ,żeby zebrać nadmiar wody z działki to ziemię wykorzystam do podniesienia miejsc sadzenia . Tak ,więc sadzenie musi trochę poczekać .
W mojej wsi choć jest pod Warszawą to pogoda jest różna .W Warszawie pada ,a u mnie nie i odwrotnie .Teraz się wypogodziło ,ale zachmurzenie jakieś jest .Mój M mówi ,żebym nie patrzyła na prognozy bo często jest inaczej niż podają .
Pozdrawiam Alicja
Awatar użytkownika
rys11
200p
200p
Posty: 316
Od: 11 wrz 2012, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Witaj "alicjad31"!
Bardzo dziękuję za miłe słowa z Twojej strony na temat moich wysuszonych karp dalii.Myślę ze przy Twoim wsparciu karpy wydadzą wspaniałe kwiaty! Znawcy tematu Wiesław Legutko, Stanisław Lipień radzą mi bym jesienią po sezonie karpy zadołował w ziemi na działce. I celem eksperymentu zrobię to i np. 10 odmian zadołuję w kopcu.Mam pytanie do Was mili hobbyści, kto z Was tą metodą przechowuje swoje karpy przez zimę? :D
Serdecznie pozdrawiam.Ryszard:)
javier
200p
200p
Posty: 207
Od: 15 sie 2014, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Moja dalia świeżo puszcza nowe listki,tylko ze są one jakieś takie oklapnięte,ktoś może przypuszcza czemu się tak dzieje?Jeśli chodzi o wode to nie ma za mokro,za sucho tez.
Awatar użytkownika
rys11
200p
200p
Posty: 316
Od: 11 wrz 2012, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Witam miłośników dalii!

Ja osobiście w dniu 14 kwietnia br zakończyłem sadzenie moich karp dalii,posadziłem 80 odmian!Sadzenie było podyktowane zbyt mocnym przesuszeniem moich karp!Za dobry miesiąc będzie już wiadomo ile dalii puściło pędy!
To miejsca na mojej działce gdzie są posadzone karpy.Miejsc sadzenie nie zmieniam,zmieniam tylko sadzenie innych odmian! Tak wygląda posadzenie karp od numeru 1 do 80 :)

Od numeru 1-9
Obrazek

Od numeru 10-18
Obrazek

Od numeru 19-46
Obrazek

Od numeru 47-62
Obrazek

Od numeru 63-65
Obrazek

numer 66
Obrazek

Od numeru 67-69
Obrazek

Od numeru 70-73
Obrazek

Od numeru 74-79
Obrazek

i ostatnia karpa z numerem 80!To KRÓLEWNA karpa dalii dekoracyjnej 'By-George' stara odmiana już miała pędy!
Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.Ryszard:)
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.3

Post »

Wygląda imponująco ;:oj
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”