Dalie wymagania,problemy - cz.4

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Ja uważam, że wszystko zależy od jakości karpy. Małe i suchary wysadzać jak najprędzej w domu a jak będzie widać że puszczają wystawić na balkon (jak nie będzie mrozu) lub na klatkę schodową, ale suchary i tak długo puszczają cokolwiek. Jak karpa twarda i w miarę zwarta lub duża można trzymać w kartonie, ale raz na jakiś czas przejrzeć czy nie zaczynają się za bardzo marszczyć. Ja te które kupiłam dzisiaj wysadzałam do doniczek, ale z premedytacją je podpędzam, żeby w maju już wysadzić spore do gruntu lub porobić sadzonki jeśli będzie z czego. Moje przechowywane w gospodarczym są w świetnej kondycji, co niektóre puszczają już duże kiełki, więc może te wysadzę już w weekend do gruntu, obsypię liśćmi i przykryję czarną folią, żeby ziemia się szybko nagrzewała.
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Zakładam, że będą podsuszone. Dziękuję za wszystkie wasze sugestie.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Myślałem, że karpy przetrwają w ziemi taką słabą zimę...Ale guzik! Zmarzły. Dobrze że kupiłem w sklepie nowe.
iwonaceae
200p
200p
Posty: 333
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Współczucia. A jakie temperatury miałeś tej zimy? Okrywałeś czymś karpy?
Pozdrawiam,
Iwona
Awatar użytkownika
krynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1494
Od: 13 sty 2014, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Ja dzisiaj dostałam paczkę z daliami,zamarzyły mi się niebieskie ,bo takich jeszcze nie mam. Ponieważ karpy nie są duże,wiec pójdą do doniczek i do tunelu- w razie mrozów będę okrywać.Póki co idzie ocieplenie,więc nie będzie na razie problemu.

Corazonbianco - skoro zależy Ci na opóźnieniu wegetacji,ja bym je w kartonie czy misce przysypała torfem lub piaskiem i trzymała na balkonie ,przykrywając kocem na wypadek mrozów.Ale trzeba pamiętać,żeby wietrzyć,( otwierać pudło) gdy pogoda będzie odpowiednia.
W drugiej połowie kwietnia posadziłabym do doniczek i trzymała również na balkonie. Kiedy pokażą się młode pędy należy oczywiście pilnować na wypadek nocnych przymrozków.
Zbyt długo nie należy zwlekać ze startem wegetacji,bo będą późno kwitły :roll: Kiedyś zdarzyła mi się sytuacja,że jakaś późna odmiana nie zdążyła zakwitnąć i zmarzła :roll: Ból był spory....
Pozdrawiam serdecznie- Ela
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Muszę Cię zmartwić Elu - jeszcze nie ma niebieskich dalii (obiecuję, ze kiedyś taką wyhoduję, ale jakoś zabrać się za to nie mogę... ;:224 ). Wszystkie, które mają w nazwie kolor niebieski, są fioletowe, purpurowe, lila - nawet nie zbliżają się do niebieskiego.
Awatar użytkownika
krynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1494
Od: 13 sty 2014, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Będę reklamować - zamówiłam specjalnie w sklepie internetowym cieszącym się sporą popularnością,również wśród naszych forumowiczów. Zachowałam opakowania - więc będę robić dym jakby co ;:306
A już raz dałam się nabrać- kupiłam "niebieską " lilię na targach ogrodniczych. Wyrosła taka niebieska,że aż żółta... :twisted:
Pozdrawiam serdecznie- Ela
Rosie
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 4 kwie 2017, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Moje dalie posadziłam wczoraj. Zimy praktycznie nie było więc w piwnicy zrobiło się ciepło. Miałam kilka karp z dalii wysianych w zeszłym roku z nasion. Karpy były małe i miałam obawy, że przez zimę wyschną. Włożyłam je do podłużnej doniczki i zasypałam trocinami. Wszystkie przetrwały i wyglądały tak, jakbym je wczoraj wykopała :heja
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Drodzy specjaliści od dalii, poradźcie proszę, co wybrać :) Mam wzdłuż ogrodzenia frontowego wytyczoną rabatę, na której teraz królują wiosenne cebulowe, jednak jak przekwitną, to widok będzie nieciekawy. Chcę między nimi wysadzić karpy dalii, ale nie wiem, jakie i gdzie (online) kupić. Kawałek rabaty przy płocie mam obsadzony piwoniami, myślałam, żeby dobrać dalie wielkością do nich - czyli chodzi o odmiany do ok. 50-60cm wysokości, marzą mi się takie o fioletowych, różowych, kremowych, białych kwiatach.

Drugie pytanie dotyczy karp, które już mam wykopane z ubiegłego roku (jedna wielka karpa wysokiej dalii o bordowych, ciężkich kwiatach i kilka sporych karp odmiany ok. 1m wysokości o kwiatach żółto-różowych), przeleżały na podłodze w pomieszczeniu gospodarczym, trochę zapomniane. Wyglądają jak na zdjęciu - chyba przesuszone... :oops: Jak teraz z nimi postępować?


Obrazek

Tak wyglądały w tamtym roku pod koniec sezonu :D
Obrazek

Obrazek

EDIT: Na drugie pytanie już znalazłam odpowiedź na poprzedniej stronie (bardzo pomocny link), tak to jest jak się czyta wątek od początku a nie od końca ;:172
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Dalie możesz zamówić u naszego forumowicza, Floriana. Ma swój wątek sprzedażowy w dziale Oferty sprzedaży. Poza tym mogę ci wysłać w prywatnej wiadomości adresy sklepów online, gdzie ja zamawiałam w ubiegłych sezonach i byłam zadowolona z zakupu. Bo są też takie, z których byłam bardzo niezadowolona, jako że większość zamawianych odmian była pomylona, ale te przemilczę.
Zastanawiam się, dlaczego dalie mają być ten samej wielkości, co piwonie. Przecież i tak będą kwitły w różnych terminach. Czy chodzi ci o to, że wysokie krzewy uniemożliwiłyby dostęp światła słonecznego do piwonii?
Jeśli chodzi o niskie odmiany, to cała seria Gallery to niskie dalie.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Z tą wysokością chodzi o to, że chcę je posadzić na rabacie, która biegnie wzdłuż płotu od strony ulicy. Rabata ma ok. 50-60cm szerokości i wydaje mi się, że posadzenie wysokich odmian:
- spowoduje, że zaczną się pokładać i wyłazić za płot albo opierać o niego,
- przed domem mamy posadzone młode drzewka kolumnowe ozdobne (do ok. 120-150cm), stare piwonie (przesadzone) i dwie młodziutkie hortensje ogrodowe - dalie wysokie na np. 100-120 cm będą wyglądały karykaturalnie :wink:
- rabata jest wąska, więc zmieści się tylko 1 większa roślina, czy pod wysoką dalią nie będzie świecić pustka, gołe łodygi?

Ale może moje obawy są bezpodstawne? :)
Dalie będą pod płotem od południa, wzdłuż rabaty (czyli od północy) będzie trawnik (jeszcze musimy wysiać :tan), więc cień niczemu nie zaszkodzi.
piotr45
50p
50p
Posty: 60
Od: 23 kwie 2017, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: powiat Iławski

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Mam pytanie do hodowców dali czy jak sadzicie do ziemi korzenie większe po zimie to podsypujecie jakimś nawozem wkoło ?
piotr
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3238
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Piotrze,
wg mnie kompost jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli jednak nie masz, może być granulowany obornik albo Yara Mila Complex, czy też jakiś inny nawóz mineralny, dobrze zbilansowany (z przewagą potasu) np. Polifoska Plus - ale ostrożnie, żeby nie przedobrzyć -jedna mała (damska) garstka pod roślinę...
Pozdrawiam
Barbara
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”