Dalie wymagania,problemy - cz.4

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
DanielF
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 maja 2021, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Cześć wszystkim forumowiczom :)
Jestem jeszcze świeży w tych tematach, dlatego potrzebuję
zasięgnąć porady.
Niedawno posadziłem w doniczkach karpy dalii.
Rośliny "wystrzeliły" jak szalone, musiałem podeprzeć drabinkami bo nie trzymają się pionu :wink:
Ale jest inny problem. Na liściach pojawiły się dziwne plamki,
niektóre jakby na wylot. Nie namierzyłem żadnych szkodników, muszek, innych robaków...
Cóż to może być?
Jak się tego pozbyć? ...trochę zaczyna szpecić ogólny wygląd roślin...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

DanielF a Ty czasem nie podlewasz po liściach?, bo to wygląda jakby wypalone przez słońce
Pozdrawiam Ela
DanielF
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 maja 2021, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Eliza52 Hej, nie, podlewam tylko ziemię w doniczce.
werbena74
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 30 wrz 2012, o 21:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Dziękuję za wszelkie podpowiedzi. Mam swój kompost i obornik w granulacie, więc pewnie posłużę się tymi składnikami. Mam nadzieję, że nie przedobrze z tym obornikiem i nie spali mi roślin.Mała garstka chyba powinna wystarczyć?
Agnieszka - pozdrawiam
Kakun
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 9 sie 2014, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Obornik granulowany jest dużo łagodniejszy trudniej nim wyrządzić krzywdę. Można nim też podsypać krzaczki raz albo dwa w środku sezonu. :wink:
werbena74
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 30 wrz 2012, o 21:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Zawsze wyobrażałam sobie, że jak tak podsypię lub dodam trochę do dołka, to wypali korzenie, ale skoro łagodniejszy jest granulowany, to zrobię eksperyment. Raz jeszcze dziękuję za odpowiedź.
Agnieszka - pozdrawiam
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Dalie od naszego drogiego forumowicza Floriana wysadziłam do gruntu tydzień temu. Wcześnej podpędzałam je w domu. Ponieważ jest dosyć mokro, a ja mam gliniastą glebę, w każdy dołek dałam dużo suchego piasku, a jako nawóz popiół drzewny. Póki co wszystkie dalie nakryłam plastikowymi butelkami, co ma chronić przed ślimakami (straszna plaga w tym roku) i przed zimnem. Przymrozki co prawda nie są zapowiadane, ale ogólnie temperatury są dosyć niskie i liczę, że takie docieplenie trochę przyspieszy przyrost roślin. Tak samo zresztą potraktowałam lilie. Te sadzone wiosną dopiero co wylazły z gruntu. Kretyńsko to wygląda, ale cóż.... butelkowa aranżacja jest jeszcze uzupełniona kubeczkami z piwem niewidocznymi na zdjęciach. Podobno dobry sposób na wyłapanie ślimaków nagich. Na razie złapały się tylko trzy...

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
karolamba
200p
200p
Posty: 292
Od: 30 sty 2019, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębnica Kaszubska

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

U mnie inwazji ślimaków bez skorupki nigdy nie było, jakieś pojedyncze egzemplarze gdzieś się trafiają,ale uciążliwe nie są. W tym roku jest u mnie inny problem,pada bez przerwy już nawet nie pamiętam kiedy nie padało, słońca niewiele,zimne noce. Dalie siedzą w ziemi niektóre jak zaklęte. Największą rabatę(sztuk 70) przekopałam w poszukiwaniu karp i bilans jest taki: 3 sztuki zgnite nic nie idzie uratować, 3 sztuki bez kiełków ok. 15 ma kiełki ale nic nie rośnie dalej. Pozostałe maja po max 10 cm. Rok będzie dla nich tragiczny. Odechciało mi się patrzenia na pozostałe 2 rabaty :(
Awatar użytkownika
adawi
200p
200p
Posty: 339
Od: 19 kwie 2012, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

karolamba -serdecznie współczuję ;:168

U mnie, choć kraina geograficznie bliska, to tak strasznie nie pada- i mogłoby chyba więcej- ziemia na głebokość szpadla sucha jak popiół, tylko z 10 cm na wierzchu wilgotne.. Zimno- to fakt! ślimakom skorupkowym ( a i winniczek potrafi się trafić) to nie przeszkadza... więc chodzę i zbieram i wywożę... ( mamy na osiedlu w kącie taki kompostownik gdzie ludzie wyrzucają odpady np po koszeniu czy cięciu żywopłotów, pieleniu ... więc nich tam przeżuwają tę zieloną masę...)
ja bym się bała przekopywac w poszukiwaniu karp - w ub. r. w sprawie jednej takiej grzebałam i ułamałam najgrubszy pęd.. ;:202
U mnie zaczynają z ziemi niektóre wyłazić, a te posadzone w doniczkach ( niektóre) to już wielkie krzaki.. do ziemi chcą , a tu tulipany dopiero skończyły kwitnąc i do wykopywania cebul jeszcze daleko ( płodozmian stosuję 8-) )
Pozdrawiam
Wiesia
karolamba
200p
200p
Posty: 292
Od: 30 sty 2019, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębnica Kaszubska

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

U mnie leje tak,że po trawniku chodzi się jak po ruchomych piaskach miejscami ;:306 (Usunięto nie na temat. Iwona):222 dalie co roku tak grzebie, czasami fakt coś ułamię,ale przynajmniej w miejsca puste wsadziłam dalie z ostatniej paczki od Ciebie :D z pierwszej paczki wypadła niestety Cafe au lait , była wśród tych pechowców co zgniły ;:145
Nie lubię pustych miejsc po daliach. Zastanawiam się czy ktoś dalie pryskał na grzyba poliversum?
magritte80
100p
100p
Posty: 141
Od: 24 lis 2006, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nisko, Tychy

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Obrazek

Moja pierwsza z bulwy zakwitła 1 czerwca. Kwiatuszek malutki, ale jednak... Była podpędzana.
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Chciałam się pochwalić, że parę niewykopanych na zimę dalii przeżyło w gruncie i wypuściło z 15cm pędy, rosną jak szalone. Bywało u nas -15*C i dały radę :tan Fakt, że był śnieg a na rabatce jest ze 2-3cm zrębki na pewno im pomógł przetrwać mrozy. Oczywiście to nie zachęta do zimowania dalii w gruncie, ot ciekawostka :wink:
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Bywa że coś tam przeżyje :)
(Usunięto nie na temat. Iwona)

Moje dalie coś zaatakowało, bo liście z dnia na dzień brązowiały, ale już doszły do siebie i rosną dalej.
Na razie tworzą się geste krzaki. Na kwiaty muszę jeszcze poczekać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”