Dalie wymagania,problemy - cz.4

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norapik
50p
50p
Posty: 61
Od: 20 kwie 2016, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: NE

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Mam karpy średnio podsuszone, więc myślę, że przez te 3 tygodnie zdążą się tylko napić i nie wystawią listków na ewentualny przymrozek. Jakby co, to zrobię im szklarenki z 5-litrówek.
Wsadziłam pierwszych 4, dorodne, 3 żółte i jedna biała - będzie przed domem jajecznie :D
A znaczniki mam z pasków wyciętych z jogurtów podpisanych markerem i przywiązanych do gałązki, tylko na jesień trzeba ich nie przegapić w ziemi.
Awatar użytkownika
rys11
200p
200p
Posty: 316
Od: 11 wrz 2012, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Witam miłośników dalii!
Choć z daliami przestałem oficjalnie się bawić to wysadziłem 23.kwietnia te co mi pozostały tzn. 30 odmian.
(Usunięto nie na temat. Iwona)
Serdecznie pozdrawiam.Ryszard:)
Awatar użytkownika
lanceta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3927
Od: 13 wrz 2010, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk-Legnica

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Witaj Ryszardzie,
myślę,że wkrótce pójdę w Twoje ślady..........pozostanę przy max. 20 odmianach dalii.
(Usunięto nie na temat. Iwona)
Awatar użytkownika
Carmelka00
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 25 lut 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Moje już wysadzone, jak tylko zakwitną to pozaznaczam je na stałe tymi paskami żeby mieć na przyszłość święty spokój :D
Pozdrawiam
Lenka

Leśny zakatek...
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16016
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Ryszardzie, Lanceta, a dlaczego tak się w tym roku zniechęciliście? Ja mam do wysadzenia 120 karp. Ale będę je wysadzać sukcesywnie. Najpierw te nie wykazujące oznak życia, a potem następne, z początkami kiełków. Myślę, że dzięki temu będą się powoli rozwijać w ziemi i nie wyjdą nad powierzchnię przed zimną Zośką. A jeśli wyjdą , nakryję gazetami w razie spadku temperatur. ;:108
Awatar użytkownika
lanceta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3927
Od: 13 wrz 2010, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk-Legnica

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Wandziu, .....dalie wysadzam w ROD, przy domu mamy stałe nasadzenia krzewów,drzew,bylin....
Problem mam z transportem,przechowywaniem-piwnica zbyt ciepła.W tym roku sporo karp straciłam,
ale nabyłam 22 karpy nowych dla mnie odmian.W sumie wysadzę ok. 70 sztuk,a może nawet ciut więcej...
Kocham dalie, ponieważ towarzyszą mi przez całe moje dosyć długie życie, ale miewam
momenty zwątpienia, kiedy wieczorem po całodziennej pracy w ogrodzie - ledwie chodzę... ;:224
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Prawdę mówiąc to jestem tak zmęczona wysadzaniem, że też mi się nie chce mieć tylu odmian. Żebym jeszcze nie pracowała, to byłoby inaczej, ale wracać po 9 godzinach do domu i walczyć z ogrodem, a sił coraz mniej...ale dałam radę w dwa dni ogarnąć moją setkę. Jeszcze trochę mam do wsadzenia, ale to duże sadzonki, więc czekam na 15 maj. Najbardziej się cieszę na angielskie nowości, które jeszcze do mnie dolecą. I czekam na sierpień.
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Z 4 skrzynek jakie miałem w 3 karpy pogniły, niestety moja przygoda z daliami powoli sie kończy, ciekawe co wyjdzie z tego co zostało :(

Prawdopodobnie miałem mokry piach i dlatego zgniły
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

wanda7 Aż 120 odmian? Będzie, co oglądać w Twoim wątku. :D
Ja w tym roku góra 60. Muszę zrezygnować z niektórych odmian, bo nie mam już miejsca, mimo, że poszerzyłam rabaty kosztem liliowców.
Ogólnie jestem zadowolona z tegorocznego zimowania. Nie przetrwały mi 3 odmiany. Właściwie żałuję tylko jednej - Grand Prix.

dsk121
Przerabiałam różne sposoby zimowania - piasek, torf, gazety. Skutki były różne - najgorzej właśnie z piaskiem. Od kilku lat wkładam je "gołe" do skrzynek i tak mi najlepiej zimują.
Awatar użytkownika
Gabriel
200p
200p
Posty: 372
Od: 28 gru 2010, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolszczyzna

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Nie wiem dlaczego Wam gniją, może macie za zimno w przechowalni? Ja przysypuję ziemią, ale nie podlewam i raczej wysychają niż gniją.
Wszystkie już posadziłem, około 200 sztuk. Pod koniec też już miałem dość, na szczęście szybko mi przeszło :wink: Dopiero się okaże, ile przetrwało zimę. Niektóre już wyszły z ziemi. Przymrozków nie widać, więc zapowiada się dobry sezon :D
Pozdrawiam, Gabriel
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16016
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Mnie też raczej wysychają w garażu niż gniją. Ja przechowałam dalie zawinięte w gazety i spośród moich 120 tylko 4 sztuki wyschły na wiórek, ale to były i tak malutkie karpy składające się jesienią z dwóch lub trzech bulwek.

Lanceta, o, to wcale niemało będziesz miała sztuk! Całe szczęście, bo myślałam, że może jakaś ogólna niechęć Cię dopadła. Rozumiem, że sadzenie na działce ROD to jest niełatwa sprawa. Ja to sobie sadzę przy domu po kilka sztuk dziennie i nawet nie zauważam, że się męczę.
kluska, wysadzić setkę w dwa dni to ogrom pracy, gratuluję!.
Narine, ja natomiast zwiększam u siebie liczbę liliowców, bo one są jednak niezawodne. A jako towarzystwo dla dalii sadzę w tym roku mieczyki.
Gabriel, a co zrobisz, jeśli jednak pojawią się przymrozki? Co prawda na razie nie widać, lecz nie wiadomo, co jeszcze nas czeka później. Czym będziesz przykrywał w razie czego?
Floresita
200p
200p
Posty: 440
Od: 2 lis 2014, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Witam. Proszę o poradę. Po latach przerwy zakupiłam w połowie kwietna 4 karpy, takie niewielkie z marketów. Zaczęły rosnąć więc były wsadzone do osobnych doniczek. Trzy rosną zupełnie normalnie, utworzyły na razie niewielkie, ale gęste krzaczki. Natomiast czwarta wystrzeliła tylko jednym długaśnym pędem , nie widać w doniczce aby miała zamiar coś jeszcze wypuścić z tej karpy. Pozostałe wczoraj bez problemu zawiozłam na działkę i posadziłam do gruntu, ale tej z tą długą, chyboczącą się łodygą nie przewiozę, bo na bank mi się w drodze połamie. Co wobec tego z nią zrobić? Przyciąć o połowę - czy to nie spowoduje, że ona już w tym sezonie nie zakwitnie? Tym bardziej że innych przyrostów w doniczce nie widać. Nie wiem czy to ma znaczenie, ale wg etykiety ma to być odmiana White Perfection.
Obrazek
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Ja lubię prowadzić dalie z jednego oczka. Przez sezon wytwarzają łodygę grubą jak pień i są stabilniejsze. Amerykanie tak hodują dalie. Masz dwie opcje: możesz spróbować przewieźć, wkopać i zapalikować (ale wcześniej zahartować ją kilka dni) i raczej wcześniej zakwitnie lub uciąć ją prawie przy karpie, przeciąć na 2 części, wsadzić do doniczek i poczekać 2 tygodnie aż się ukorzeni i będziesz mieć trzy. Większość moich marcowych nabytków w ten sposób rozmnożyłam i karpy już puściły nowe pędy, a zielne się ukorzeniają. I właśnie po nie muszę lecieć, bo stoją na dworze, a ponoć mogą być przymrozki dzisiaj. Powodzenia!
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”