Dalie wymagania,problemy - cz.4

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Ja wczoraj swoje wykopałam, zmrożone na amen :roll: aż czarne. Teraz czekają pod folią aż trochę przeschną i do piwnicy.
Awatar użytkownika
alicjad31
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7816
Od: 28 lip 2013, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Moje dalie jeszcze w ziemi .Mrozu jeszcze nie miałam i dobre.
Pozdrawiam Alicja
Awatar użytkownika
KochinyAndzi
100p
100p
Posty: 180
Od: 9 lut 2017, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koronowo

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

U nas ciągle +2 w nocy czyli mieczyki mega zielone, dalie niektóre przestają kwitnąć, inne jeszcze całkiem ładne, może znowu będę je wyciągać w grudniu. Purpurowe wydaję, fajnie, że nie pójdą na kompost, bo wyjęłam z 25 sporych karp, a gdzie reszta...tyle miejsca nie mam, a jeszcze trzeba schować dziwaczki, mieczyki i pelargonie na oknach. Żeby Luby z garażu mnie nie wyrzucił ;:224 A miałam się skupić na bylinach dla wygody, a nie mogę się odczepić od tych bulwek ;:oj
Z wszystkiego robimy sobie jaja.
Pozdrawiam, Andzia.
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Dziś wykopałem swoje karpy. Okazały się dość duże. W związku z tym, że nie mam doświadczenia w hodowli dali nie wiem co z nimi teraz zrobić. Mam je rozdzielić? W jaki sposób? Kilka z nich uszkodziłem... Co teraz? Odciąć uszkodzone?

Obrazek

Obrazek
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Lepiej nie rozdzielaj - zdecydowanie lepiej rozdzielają się na wiosnę, jak już są podeschnięte i nie trzymają się tak ciasno. Uszkodzenia mogą sie zabliźnić - dobrze tylko je zabezpieczyć jakimś środkiem grzybobójczym. Ja swoje pryskam nadmanganianem potasu, czasem z lenistwa tylko posypuję ;-) Ułóż w suchym przewiewnym miejscu, zeby trochę podeschły. Jeśli uszkodzone bulwy zaczną zagniwać to wtedy usuń. Potem można zawinąć w gazety, zapakować w pudła i do chłodnego pomieszczenia - temperatura 5-10 stopni.
Awatar użytkownika
KochinyAndzi
100p
100p
Posty: 180
Od: 9 lut 2017, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koronowo

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Ja też nie rozdzielam teraz, tylko wiosną. Po przeschnięciu schowam, a w kwietniu dzielę pamiętając, że w sadzonce musi kawałek łodygi zostać. Niektóre karpy były ogromne po 5 kilo, rozcinałam szpadlem. W tym roku nie będę mieć takich problemów :wink:
Z wszystkiego robimy sobie jaja.
Pozdrawiam, Andzia.
Awatar użytkownika
KochinyAndzi
100p
100p
Posty: 180
Od: 9 lut 2017, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koronowo

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Postanowiłam przejrzeć karpy, bo jeszcze tego nie robiłam a tu karłowe maleństwo puściło świeże korzonki i wsadziłam w doniczkę. Pierwszy raz zimuję dwie sztuki, przysypane piaskiem ładnie przetrwały, może się uda rozmnożyć ze świeżych pędów. Jutro się biorę za przeglądanie reszty.
Z wszystkiego robimy sobie jaja.
Pozdrawiam, Andzia.
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16015
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Andziu, to bardzo wcześnie obudziły się Twoje dalijki! Ja swoich karp nawet jeszcze nie przeglądałam, ale może trzeba. Zima jest wyjątkowo ciepła, rośliny głupieją.
Ja myślę, że ta Twoja karpka wysadzona teraz do doniczki może wypuścić bardzo wyciągnięte pędy. Luty to naprawdę wczesny miesiąc na wysadanie. W zeszłym roku wsadziłam swoje karpy 8 marca i szybko zaczęły na parapacie wyciągać się do słońca. W tym roku zacznę podpędzać dopiero w kwietniu. Zamieść proszę zdjęcie Twojej dalii za jakiś czas. Może do maja zdąży już zakwitnąć na parapecie. :)
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Ja dwa tygodnie temu przy przeglądzie już pobrałam sadzonkę od mojej białej, która o dziwo miała już duży przyrost i widzę, że już się przyjęła. Tak samo obcięłam łodygi od Cafe Au Lait i 2 puściły odrosty. Te, które kupiłam w tym roku już podpędzam, i co niektóre pokazują już oczka, jak mocno bujną to zrobię sadzonki. Kołnierzykowe mix z Auchan wsadzę do doniczek, może w maju już zakwitną i będę wiedzieć jakie kolory i gdzie posadzić - mimo to, kusicie z wysiewem. Widziałam, że w Aldim też mają mieć mixy pomponów, więc od razu podpędzę. Pewnie moje najpiękniejsze też spróbuję zasadzonkować. I oczywiście czekam na dalie od Stanisława :D. Ale ja już sezon daliowy 2018 uważam za otwarty :heja
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Kluska szalejesz :) Ach.. ja też już nie mogę doczekać się wiosny. ;:3 Tymczasem u nas zima wróciła...

Nurtuje mnie zjawisko wyradzania się kwiatów.
Dokładnie chodzi o odmianę Sir Alfred Ramsay (domniemaną). W pierwszym roku bardzo późno zawiązała pąki i nie zdążyła otworzyć kwiatów. W drugim zakwitła dużo wcześniej i dość obficie, ale wszystkie kwiaty miała wyrodzone. Jakie są szanse, że w kolejnym sezonie zakwitnie prawidłowo?
Awatar użytkownika
Gabriel
200p
200p
Posty: 372
Od: 28 gru 2010, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolszczyzna

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Myślę że szansa jest niewielka, ale jest :) Czasami dalie wyradzają się przez złe warunki i wracają do lepszej formy w następnym roku.
Jednak jeżeli od początku jest wyrodzona, może to być już jej stały wygląd.
Nie pozostaje nic innego jak posadzić i się przekonać, jaka będzie w tym roku :)
Pozdrawiam, Gabriel
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Dziękuję Gabriel za odpowiedź. Zastanawiam się czy dać jej ostatnią szansę... Trochę miejsca zajmuje (w zeszłym roku miała 2 metry), a z tymi wyrodzonymi kwiatami nie wygląda zachwycająco.
A tak na marginesie - czym zasilasz swoje dalie, że tak obficie kwitną?
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1642
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Z czterech karp dalii, które wykopałam w listopadzie i przechowywałam na klatce schodowej zakopane w trocinach, przeżyła jedna, ta największa. Wypuściła już kilka mocnych pędów i posadziłam ją tymczasowo w dużej misce, bo w doniczkę nie zmieściłaby się. Pozostałe karpy uschły i chyba już z nich nic nie będzie. Wymoczyłam w wodzie przez 12 godzin i wsadziłam do ziemi, ale raczej daremny mój trud. Jeśli nie dostanę zamówionych dalii od pana Stanisława, to czarno widzę tegoroczny sezon daliowy :cry:
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”