Dalie wymagania,problemy - cz.4

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3238
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Tak się czasem zdarza, może coś ją przysłoniło, albo w tym miejscu nie przeszedł przymrozek. Nie wyrywaj tych, którym zmarzły listki - mogą jeszcze wypuścić nowe z bulwy, która w ziemi na pewno nie przemarzła. Czasem warto poczekać...
Pozdrawiam
Barbara
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Mam pytanko - karpy dalii wysadziłam do gruntu końcem kwietnia (chyba 25.04), część kupna, część z ubiegłego roku. W sumie chyba 9 sztuk, ale tylko u jednej coś wyszło ponad grunt. Z reszty nic nie będzie? ;:218 To prawie miesiąc... Mrozów nie było, rabata przykryta zrębką drzewną.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Ostatnio było dość zimno. Poza tym sucho. Nie wiem czy podlewasz. Ja bym poczekała. U mnie jeszcze jedna z przezimowanych w gruncie dopiero wypuszcza liście. Trochę czasu zajmuje wyjście daliom na powierzchnię dlatego niektórzy podpędzają je w doniczkach.
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

I znowu trzeba się martwić bo przymrozek zapowiadają a wolę na wszelki wypadek zabezpieczyć niż potem płakać że zmarzły.
Tym bardziej że o dziwo wychodzą mi dalie nawet z tych karp które spisałam na straty ( strasznie przesuszone i pomarszczone ). Także martwi mnie ta pogoda.
Floresita
200p
200p
Posty: 440
Od: 2 lis 2014, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Mam pytanie, bo z daliami nie mam za dużego doświadczenia. Z zeszłego roku miałam 6 dużych karp. W piwnicy przechowały się w doskonałym stanie. I oto wsadziłam te karpy do gruntu dokładnie miesiąc temu, 23 kwietnia. Mija miesiąc a nic jeszcze z ziemi nie wychodzi! Czy to oznacza że te karpy już nic nie wypuszczą? Dodam, że one były naprawdę duże, cały zeszły sezon były w gruncie, tworzyły wysokie kępy i obficie kwitły. Czy powinnam się martwić, bo na dzień dzisiejszy nic z ziemi nie wychodzi?
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Pogrzeb tam gdzie sadzilas karpy. U mnie po może 3 tygodniach od posadzenia prawie wszystko już na wierzchu, tylko ja moczę zawsze je w wodzie przed posadzeniem.
karolamba
200p
200p
Posty: 292
Od: 30 sty 2019, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębnica Kaszubska

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Wsadzałam karpy dokładnie 4 tygodnie temu.Stan na dziś rano na 92 wsadzone sztuki 56 wychodzi z ziemi więc 2/3. W zeszłym roku o tej porze wszystkie były już nad ziemią,ale ten rok jest specyficzny. U mnie jeszcze wczoraj w nocy był przymrozek. Ziemia w ciągu dnia nie zdąży się nagrzać. Dobrze, że dość często u nas pada.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Mój sezon daliowy w tym roku to będzie kompletna porażka. Ziemia jest już i tak bardzo mokra po opadach z ostatnich dwóch tygodni, a przyszłe dwa tygodnie mają być też deszczowe. To nie jest dobra pogoda dla młodych karp dalii, niektóre posadzone bezpośrednio do gruntu trzy tygodnie temu dopiero zaczynają wegetację, zakładam, że zimna pogoda zahamowała znacznie ich wzrost, niektóre jeszcze kompletnie są pod ziemią i przypuszczam, że karpy zaczęły gnić od nadmiaru wody i już ich nie uratuję. Czy pzostałe poradzą sobie z wilgotna glebą też nie wiadomo. Z dwunastu nowych karp posadzonych wstępnie w domu w doniczkach padło już mi pięć, dwie tymczasowo uratowałam poprzez wycięcie nadgniłych części i zasypanie w popiole drzewnym, ale nie wiem, czy to coś pomoże. Teraz myślę już tylko, co posadzić na rabatach zamiast dalii, żeby nie świeciły pustkami. Jakieś wysokie rośliny. No i cała nadzieja w naszym forumowiczu Florianie, że jesienią wstawi coś w wątku sprzedażowym i będę mogła kupić nowe karpy i odtworzyć moją kolekcję. Mądrzejsza o nowe doświadczenia. od kolejnego sezonu przed sadzeniem karp będę robiła drenaż - piasek i drobne kamyki do każdego dołku, tak jak to czynię z różami.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Może nie będzie aż tak źle :wink: w ubiegłym roku miałam dokładnie taka samą sytuację wysadziłam dalie wprost do ziemi i cały maj praktycznie lało, jak przestało padać to co, wyszło z ziemi ogryzły ślimaki , dopiero gruba warstwa granulek pomogła. Dalie wyszły z ziemi kwitły faktycznie późno i nie wszystkie, ale przetrwały :D W tym roku też dopiero wyłażą z ziemi , bo jakoś zimno było do tej pory:D
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16021
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Mam to samo. Sadzone miesiąc temu dopiero wyłażą z ziemi, a i tak nie wszystkie.
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3238
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Zbyt wczesne sadzenie dalii do nie nagrzanej ziemi nie przynosi dobrych efektów. Lepiej poczekać na cieplejszy czas - dalie nie pozostają wówczas za długo w ziemi w oczekiwaniu na sprzyjające warunki do kiełkowania. Nie ulegają tym samym różnym procesom chorobowym.
Pozdrawiam
Barbara
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Zakończyłam sadzenie w zeszłym tygodniu. Większość jest już na wierzchu. bo nawet nie straciły pędów, które puściły w piwnicy. Miały w tym roku kwarantannę... stały w samochodzie i grzecznie czekały na swoją kolejkę w sadzeniu - tam były wystawione już na nocne niższe temperatury, a w dzień na słońce i tak jakoś się zahartowały... :D
Z deszczu bardzo się cieszę, bo jeszcze w zeszłym tygodniu dalie musiałam podlewać. Ziemię mam przepuszczalną, więc zagniwanie bulw raczej mi nie grozi, a woda na start bardzo im się przyda.
Awatar użytkownika
Adek13
200p
200p
Posty: 347
Od: 11 kwie 2013, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Z tego co u siebie zauważyłem to dalie kochają wodę ale ja mam ziemię przepuszczalną 50/50 dołek mieszam z kompostem i wystarczy kilka dni latem bez podlewania i marnieją w oczach. Niektórym gniją widocznie dlatego, że mają zbyt ciężką ziemię, która nie jest dobrze napowietrzona i do tego jest zbita, więc pewnie przez to problemy z uprawą. Teraz mimo, że pada jak tylko skoszę następną porcję trawy to je ją wyściółkuje żeby zatrzymać dla nich jak najwięcej wilgoci ;:333
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”