Dalie wymagania,problemy - cz.4

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Chciałam się pochwalić, że parę niewykopanych na zimę dalii przeżyło w gruncie i wypuściło z 15cm pędy, rosną jak szalone. Bywało u nas -15*C i dały radę :tan Fakt, że był śnieg a na rabatce jest ze 2-3cm zrębki na pewno im pomógł przetrwać mrozy. Oczywiście to nie zachęta do zimowania dalii w gruncie, ot ciekawostka :wink:
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Bywa że coś tam przeżyje :)
(Usunięto nie na temat. Iwona)

Moje dalie coś zaatakowało, bo liście z dnia na dzień brązowiały, ale już doszły do siebie i rosną dalej.
Na razie tworzą się geste krzaki. Na kwiaty muszę jeszcze poczekać.
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Nowe, posadzone w maju karpy puszczają listki, ale idzie to tak marnie i wolno, że chyba w tym roku nie doczekam się kwiatów. Niby ciepło, niby podlewane, a jakieś leniwe :( Do tego co większe liście u tych przezimowanych obgryzły ślimaki. Chyba nie nacieszę się daliami w tym sezonie ;:219
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2333
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

U mnie to samo. Na szczęście kilka podpędziłem w doniczkach.
Z nasion też lichutko rosną
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

A u mnie własnie przez ślimaki nie ma ani jednej dalii. A miałam cały karton żywych podpędzonych. Zgoliły wszystko przy ziemi... ;:223
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Miałam tak w ubiegłym sezonie, zanim kupiłam trutkę na ślimaki - połowa (kilka dorodnych sztuk) była doszczętnie zeżarta, resztę uratowałam wyłącznie dzięki granulkom.
Nawet mam gdzieś zdjęcia obgryzionych, ale chyba nie warto zamieszczać.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
magritte80
100p
100p
Posty: 141
Od: 24 lis 2006, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nisko, Tychy

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Ja nie stosuję chemii w ogrodzie, najwyżej pułapki piwne na ślimaki w daliach...

Ale faktycznie ze 3 dalie miały 2 cm kikuty całe ogryzione przez ślimaki, więc nałożyłam obcięte butelki po mineralnej, żeby miały szanse podrosnąć na kilkanaście cm... Potem zdejmę i zobaczę czy dadzą sobie radę.... A jestem na urlopie i mąż mi wysłał zdjęcie, że dalia tak urosła, że sama zrzuciła butelkę, także moja Art Deco, uratowana.... ;:63
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Na dalie już nie liczę że jakiś kwiat wyskoczy ale zastanawiam się nad bulwami. Nie chcialabym ich stracić. Czy myslicie, że nadal podlewane będą żyły na tyle że jesienią będzie się je dało wyjąć i przezimować na rok kolejny?
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Szczerze mówiąc, to wątpię, żeby bulwa przeżyła w glebie, jeśli roślina nie będzie mieć liści. No bo co niby miałoby te bulwę odżywiać? Spróbuj zrobić coś, by roślinki mogły przetrwać, chociaż nie zakwitną. Chociażby obsyp karpy wapnem palonym, co utrudni ślimakom dostęp do rośliny, albo przesadź bulwy do doniczek i podhoduj na ganku, na tarasie czy gdzieś, aby mogły podrosnąć. Większe krzaczki dadzą sobie już radę w gruncie. Możesz też spróbować zrobić sadzonki...
Pozdrawiam
Barbara
magritte80
100p
100p
Posty: 141
Od: 24 lis 2006, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nisko, Tychy

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Foxowa, spróbuj założyć plastikowe butelki w centrum dalii, bulwy mają dużo energii i zawsze chcą przeżyć. Ja miałam jedynie kikut 2 cm na Art Deco, a teraz jest super roślinka 15-20 cm. No z kwiatami faktycznie nie wiadomo co będzie, czy zakwitnie... Ale z czymś zielonym dalia powinna przeżyć...

Butelki starałam się nie zdejmować przez pierwsze tygodnie. A jak już będą większe to dadzą radę do jesieni... No ten rok jest ciężki, najpierw deszcze i zimne noce, a potem inwazja ślimaków...
magritte80
100p
100p
Posty: 141
Od: 24 lis 2006, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nisko, Tychy

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Jest przepiękna, ciężko określić kolor, ale może ktoś ma taką...

Miała być albo Wiga, albo Colour Spectacle... Jak widać nie można się pomylić w identyfikacji tych obu, bo jest zupełnie inna...


Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Kilka próbuje puścić liscie ale jak na taką ilość to słabo... miałam cały karton, a kwiat ... jeden.
Obrazek
karolamba
200p
200p
Posty: 292
Od: 30 sty 2019, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębnica Kaszubska

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Fatalny dziś dzień dla moich dalii. W nocy wichura położyła większość wysokich dalii, przy sprzątaniu szkód zobaczyłam takie oto paskudztwo na kilku daliach czy to zgnilizna bakteryjna? Wygląda jakby coś drążyło tunele w daliach i w tych miejscach brązowieją.Liście u styku z łodygą brązowieją i zamierają od dołu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Lydia Suckow już prawie cała zaatakowana,liście żółte,zakwitła jednym małym kwiatem
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”