Lilie-uprawa cz.7

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Kasiek2016
50p
50p
Posty: 67
Od: 2 sie 2016, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Mam pytanie do bardziej doświadczonych: 3 lata z rzedu kwitła u mnie różowa lilia w białe nierównomierne plamy. Miała piękne kwiaty. W tym roku na jej miejscu zakwitła wściekle pomarańczowa lilia... Zaznaczę, że tej różowej obok nie ma, a pomarańczową lilię miałam tylko jedną w zupełnie innej części ogrodu. Nie dosadzałam wiosną nowych cebul, więc nie jest możliwe, że ta pomarańczowa jest nowym nabytkiem.

Zupełnie nie rozumiem tej sytuacji, bo jak lilia może zmienić kolor? Sądziłam, że tylko nasionko zapylone przez inną lilię może zakwitnąć na inny kolor niż lilia-matka.

Ktoś miał taką sytuację?
edek86
100p
100p
Posty: 102
Od: 26 cze 2015, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

W tym roku zamierzam wykopać moje cebulki lilii i zmienić im miejsce. Kiedy mogę to zrobić?
Mam lilie azjatyckie.
agniesz-ka
200p
200p
Posty: 264
Od: 16 kwie 2013, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Czytając wcześniej takie historie uważałam je za absurdalne... Tylko, że ja mialam w jednym miejscu trzy bordowe lilie. Teraz mam ich cały zagon. Rozmnozyly się? Ale w takim razie gdzie są inne kolory,ktore byly na liliowym zagonku...
"Drobiazg nieraz, a ślady jak w śniegu" W. Myśliwski
jagodka27
100p
100p
Posty: 171
Od: 22 paź 2017, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Mam takie pytanie do znawców tematu: co sądzicie o wycinaniu pylników i słupka u kwitnacych lili? Ma to jakieś uzasadnienie?
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Wycinanie pylników nie ma znaczenia, cebula lilii urośnie jak ma nawóz i odpowiednią ziemię. Po co to robić ? przecież będzie wtedy brzydka.
Jak lilia przekwitnie ucina się tylko tą część na której były kwiaty, żeby lilia nie zawiązywała nasion, resztę badyla zostawia się do wyschnięcia
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Niektórzy przy wstawianiu do wazonu ucinają, żeby pyłek nie brudził, ale w gruncie :?
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

A ja się dzisiaj załamałam. Około 25% pąków opadło przez robactwo. Resztę uratowałam - chyba pryskaniem. Dzisiaj poszłam na działkę aby nacieszyć się kwitnieniem lilii bo w tygodniu nie mam czasu tam zaglądać - a tu prawie wszystkie lilie zerwane! Złodziej włamał się na działkę, niszcząc przy okazji ogrodzenie, i ukradł kilkadziesiąt lilii! Nie zostało prawie nic. ;:145 :evil:
Tyle pracy, pieniędzy i nawet nie zobaczyłam jak niektóre lilie kwitną ;:145 Ktoś ukradł te kilkadziesiąt lilii zapewne na sprzedaż. Piękne odmiany, głównie lilie drzewiaste, trochę LA i trochę azjatek. Jestem załamana. Ciekawe czy mają szansę zakwitnąć w przyszłym roku bo pędy zostały urwane nisko przy ziemi ;:145
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Kasiek2016 - Jedyne logiczne wytłumaczenie jakie wymyśliłam jest takie że twoje różowe lilie zapyliły pszczółki pyłkiem z pomarańczowej i pewnie wyrosły wokół nich siewki, a jeśli różowych nie widać to pewnie wszamały je nornice i zostały tylko ich siewki. Tak na mój logiczny rozum to wygląda.

edek86 - najlepiej gdy liście na jesieni zżółkną, wtedy można wykopać cebulki, oddzielić przybyszowe i od razu posadzić w nowe miejsce (a jak ktoś chce być zapobiegliwy to przed posadzeniem jeszcze zaprawić cebulki).

Agneska - Szczerze współczuję :( i na złodzieja nie mam słów :evil: po prostu czyste chamstwo. A co do lilii - nie wiem czy zakwitną w przyszłym roku, ale o ile nic ich nie zje to powinny odrosnąć, w prawdzie słabsze (i to dużo) ale powinny. Jeśli jakimś zostały liście, to staraj się je nawozić jeszcze tak do połowy sierpnia nawozem dla kwiatów i trzymaj kciuki.
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Agneska - zależy, jak urwał/uciął lilie, bo u mnie tej wiosny tulipany z cebulami powyrywał, część poukręcał za ogrodzeniem, ale w takiej ilości jak u Ciebie, to pewnie był przygotowany, ciął nisko i cebul nie zniszczył. (Zmoderowano. Iwona)
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Zostały tylko takie kikuty o wysokości ok 5 cm. Cebule nie są raczej zniszczone ale wydały kwiaty a nie będą mogły się wzmocnić bo nie ma pędów. Serce mnie boli jak się patrzę na to spustoszenie. Strasznie jest mi przykro. Pewnie w przyszłym roku te lilie już nie zakwitną, albo jeśli już to słabo.
Pozdrawiam
Agneska
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Jaka może być przyczyna, że lilia wyrosła (wyszła z ziemi) i nie rośnie ?? Mam w tym roku taki przypadek, że roślina ma może z 7 cm wysokości, a pączków miała z 10, ale wszystkie zasuszyła ;:oj
Pozdrawiam

Zmoderowano. Iwona
jagodka27
100p
100p
Posty: 171
Od: 22 paź 2017, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Zmoderowałam wpis nie na temat /K
Właśnie wczoraj musiałam przesadzić swoje lilie z doniczek do gruntu żeby nabrały masy. I przekonałam się ile to kosztuje cebulkę żeby nam kwiatki zakwitły. Z dużej cebuli zrobiła się mała cebulka z kilkoma suchymi łuskami z wierzchu. Wszystkie składniki odżywcze z nich wyssała a teraz musi nadrobić i urosnąć przed kolejnym sezonem.
washi
200p
200p
Posty: 208
Od: 5 lut 2012, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Czy nieregularne plamki na płatkach lilii świadczą o błędach w uprawie, czy o jakiejś chorobie wirusowej/grzybowej? Co roku mam kilka lilii z objawami jak na zdjęciach przy czym objawy pojawiają się zazwyczaj na zabiedzonych kwiatach o które z różnych przyczyn w ogóle nie zadbałam w sezonie :oops: i w następnym roku są właśnie w takie "ciapki". Bezwzględnie usuwać czy wystarczy podkarmić, dopieścić, czymś opryskać? Bardzo proszę o radę. Maria

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”