Lilie-uprawa cz.7

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
RIWIANA
200p
200p
Posty: 276
Od: 2 lip 2015, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Elu no właśnie nie cebule były kupione u ogrodnika w zeszłym roku i posadzone miały kolor biało różowy a zanosi się na jakiś połamany pomarańcz :shock: nie dostały nawozu tylko biosept
Ewa
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Pojawiła się u mnie pierwsza

Obrazek
Awatar użytkownika
Vena
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 cze 2018, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Witam Wszystkich bardzo serdecznie ?
Jestem tu nowa.
Znalazłam to forum szukając odpowiedzi na pytanie : dlaczego z lilii różowej i żółtej w tym roku mam pomarańczowe? Czy zrobiłam coś źle? Lilie zimowały w gruncie. Mam je 3 lata (chyba). Tylko raz zmieniłam miejsce, aby były bardziej widoczne
Cebulki kupił mój mąż w sam je posadził, chcąc zrobić mi niespodziankę. Nie wiem jakie to odmiany.
Bardzo proszę o pomoc w rozwiązywaniu mojego problemu...


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Część moich lilii straciła w tym roku mnóstwo pąków ;:145
Nasada pąków czernieje, gnije i pąki odpadają. W środku pąków nie ma żadnych robaków. Pąki mają gdzieniegdzie czarne kropki. Co to takiego? Jakaś choroba grzybowa? Podlalam Topsinem. Czy cebulę można uratować aby lilie w przyszłym roku zakwitły? Co jeszcze można zrobić aby je leczyć?
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
wasyl_13
50p
50p
Posty: 78
Od: 25 paź 2008, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sulejówek

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Takie symptomy wskazują,że twoje lilie zaatakowała ostępka lilianka. Jak pąk odpada to larw już w nim nie ma, jak chcesz zobaczyć larwy znajdź pąk z kropkami ale jeszcze trzymający się szypułki, w nim będą ok 5 mm larwy ostępki. Oprysk systemicznym środkiem owadobójczym np Mospilan, Kohinor zabije dorosłe muszki, oraz larwy w pąkach, należy też niszczyć zaatakowane pąki. A za rok wypatrywać pierwszych dorosłych owadów i wykonać opryski.
Pozdrawiam Mariusz
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Dzięki. To robactwo cebul nie niszczy, mam nadzieję? Kiedy te muchy zaczynają się pojawiać aby zrobić oprysk? Jak już zaczynają tworzyć się pąki? I czy jaja itd. jakoś mogą przetrwać obok cebul w gruncie - mogę się spodziewać kolejnego ataku w przyszłym roku? Do tej pory ten problem wcześniej nie wystąpił.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2860
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Agneska teraz te robale zabijaj. Podlewaj, pryskaj, czy widzisz to paskudztwo czy nie. Raz na 10 dni do jesieni zastosuj taką kurację to wybijesz wszystkie. Wiosną na następny rok profilaktycznie wykonaj jeden oprysk zanim zawiąże lilia pąki. :wit
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
Zenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4872
Od: 6 wrz 2007, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Witam. Takie same objawy zauważyłam na liliowcach. :evil: Pąk do kwitnienia ma zupełnie inny kształt od pozostałych, taki okrągły , beczkowaty. Po rozłupaniu pąka w środku zgniły i białe robaczki.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ten pąk na zewnątrz nie wyglądał na zgniły, tylko ten kształt :roll: , nie pomyliłam się w środku także były robaczki :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Eliza, Mariusz - dzięki za rady. Popryskam je zatem jak najprędzej jakimś środkiem owadobójczym systemicznym. Co za paskudztwo :evil:
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Sześć stron temu pisałam o cebulkach lilii azjatyckich, których było mi żal podczas wizyty w Kauflandzie.
Dziś te lilie wyglądają tak. No daleko im do "koloru czerwonego wina" :lol: Ale są piękne takie, jakie są, nie miałam wobec nich szczególnych oczekiwań. :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Eliza52 pisze:Agneska teraz te robale zabijaj. Podlewaj, pryskaj, czy widzisz to paskudztwo czy nie. Raz na 10 dni do jesieni zastosuj taką kurację to wybijesz wszystkie. Wiosną na następny rok profilaktycznie wykonaj jeden oprysk zanim zawiąże lilia pąki. :wit
Udało Ci się, to super, bo ja zwątpiłam, chyba niezbyt systematycznie opryskiwałam, bo ciągle mam uszkodzoną część pąków i gdzie te muchy zimują :oops:
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
wasyl_13
50p
50p
Posty: 78
Od: 25 paź 2008, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sulejówek

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Larwy jak "dojrzeją" opadają z uszkodzonym pąkiem lub same na ziemię wnikają do gleby gdzie zimują w formie poczwarki. Wiosną pierwsze pokolenie atakuje szachownice( chociaż u siebie w ogrodzie nigdy nie zauważyłem uszkodzonych lub zniekształconych pąków u szachownic) kolejne atakuje lilie.
Pozdrawiam Mariusz
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2860
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Pizza Twoje lilie nie dość że nie są czerwone to nie są też azjatyckie ;:306 to bardziej orientalna, albo odmiana orienpet. ;:333
Pozdrawiam Ela
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”