Lilie-uprawa cz.7

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Czytałam o tym jakiejś amerykańskiej stronie. Oderwać delikatnie liść od łodygi, zanurzyć w ukorzeniaczu i do kubeczka z piaskiem 3 szt. tak ok 1/3 liścia. Delikatnie zwilżyć piasek - nie przelać. Po miesiącu jest już mikro cebulka, Wtedy je rozsadzić pojedynczo do ziemi, zakwitnie po roku lub 2 latach. Tego sposobu nie próbowałam. Jak wpiszesz w wyszukiwarkę graficzną "propagating asiatic lilies from leaves" zobaczysz zdjęcia.
Natomiast oderwanie łuski od cebuli i wrzucenie do zipowanego woreczka z torfem działa. Duża łuska wytworzy nawet kilka cebulek. Powodzenia :)
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
jagodka27
100p
100p
Posty: 171
Od: 22 paź 2017, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Bardzo dziękuję za podpowiedź z tymi liśćmi. Ja próbowałam te liście sadzić ale to było już jesienią, kiedy lilie kończyły kwitnienie. pewnie to było za późno. Wiosną jeszcze raz to zrobię. Sadzonki liściowe wszystkie obumarły mimo ukorzeniacza.
A moje lilie z łusek które mają ok 1 miesiąc wyglądają tak:
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Masele
200p
200p
Posty: 231
Od: 4 lis 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 100 km na wschód od Wawy

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Kupiłem sporo lilii nie będę miał możliwości ich posadzić w tym roku.
Jak z przetrzymaniem ich w dobrym stanie do wiosny?
W piwnicy myślę, że za ciepło w domu też zostaje balkon .Włożenie do pudełka i okrycie np kocem wystarczy. Czy powinienem to zorganizować jakoś inaczej ?
Dzięki za odp. z góry
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Lodówka.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Masele najbezpieczniej posadź te lilie do donic, nawet jedna obok drugiej, postaw na balkonie , okryj donice bardzo szczelnie, żeby tylko nie miały minusowej temperatury. Wstaw do pudła okryj styropianem. Wiosną poprzesadzasz i już. W lodówce można przechować, ale nie przez 4- 5 miesięcy a może i dłużej, bo nie wiadomo kiedy będzie można sadzić do gleby.
Pozdrawiam Ela
Masele
200p
200p
Posty: 231
Od: 4 lis 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 100 km na wschód od Wawy

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Za dużo kupiłem żeby do lodówki schować.
Teraz wyprzedaże. To już za złotówkę można kupić wiele kolorowych odmian co też uczyniłem.

Nawiązując do odpowiedzi.
Czy przypadkiem takie okrycie i odcięcie całkowicie od światła dziennego jakoś na nie źle nie wpłynie ?
Czy jak przypadkiem by im nie było za ciepło. Bo miałem w planach trochę je lżej zabezpieczyć niż proponujesz. To nie zaczną rosnąć?
isia60
200p
200p
Posty: 356
Od: 22 sie 2016, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolszczyzna

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Okrycie trzeba dostosować do temperatury, takie szczelne w przypadku silnych mrozów, gdy temperatura będzie bliższa zera okrycie można zmniejszyć.
A odcięcie od światła? Po co im światło w trakcie zimy? One maja spać. :D
Pozdrawiam!Izabela
Moja działka pod koniec sezonu 2017,2018 ,2019
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Moje w donicach stoją pod balkonem już od 4 lat(nie pada na nie) okryte czym tylko można. Lilie powinny mieć ciemno, bo wtedy wiedzą że mają spać. Temperatura przechowywania w granicach -1 do +5 nie będą rosły. Ja mam przy donicach termometr, nawet jak zaczęło być ciepło +12 ale miały ciemno - nie ruszyły ;:185 zobacz w kwietniu jeszcze nie rosły
Obrazek

a potem
Obrazek
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
rebeko
200p
200p
Posty: 470
Od: 6 sty 2015, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

W październiku zamówiłam od naszej forumowiczki lilie drzewiaste i przy sadzeniu ich do ziemi odpady mi takie brzydsze łuski, a niektóre sama odłamałam. Szkoda mi ich było wyrzucać i dla eksperymentu wsadziłam do doniczki z ziemią, by przekonać się co z tego będzie. Początkowo były w folii, ale zaczęły pleśnieć, więc wyjęłam je z woreczka, potraktowałam Skinseptem (płyn do odkażania medyczny), bo niczego innego nie miałam i powędrowały na kaloryfer, później na parapet. Ostatecznie zapomniałam o nich.
Dopiero dzisiaj, przypadkiem zobaczyłam, że w doniczce są młode cebulki i mają (niestety) zielone listki. Co z nimi teraz zrobić ?
Przesadzić do donicy, okryć i przenieść w chłodne miejsce czy pozwolić im rosnąć ?
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Te cebulki przesadź do donicy, okryj i przenieś w chłodne miejsce ;:138 będą piękne lilie. :wit
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
rebeko
200p
200p
Posty: 470
Od: 6 sty 2015, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

:wit Dziękuję Elu. Teraz jest szansa, że może uda mi się wy hodować własne lilie. Super. Przyjrzałam im się lepiej i część siedzi głęboko, a niektóre płycej. Wielkością też się różnią.Zaraz je zapakuję do donicy i hajda na dwór.
Pozdrawiam Krajankę. ;:138
Awatar użytkownika
Zenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4872
Od: 6 wrz 2007, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Witam. :D Niechcący przy wkopywaniu innych cebul uszkodziłam cebule lilii. :wink: Dziabnęłam na pół ;:131 . Czy z takiej uszkodzonej coś wyrośnie. :?:
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Zenia, zostaw może chociaż będą małe cebulki, albo wykop i wsadź do donicy . Zależy też jak ją przecięłaś, może ominęłaś zalążek kwiatu ;:108
Pozdrawiam Ela
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”