Lilie-uprawa cz.7

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wasyl_13
50p
50p
Posty: 78
Od: 25 paź 2008, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sulejówek

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

homo novus pisze:Mam parę cebulek posadzonych teraz wiosną w dużej donicy - jednej z nich pęd zamiast zwyczajowo do góry, nad ziemię, rośnie poziomo w bok, pod ziemią. Prawdopodobnie to cebulka odmiany Fusion . Czy ktoś może wie co się dzieje?
Fusion odziedziczyła to po mamusi czyli l. pardalinum, która najpierw wypuszcza rozłogi a łodyga wyrasta w pewnej odległości od cebuli.
Pozdrawiam Mariusz
Marzena77
500p
500p
Posty: 878
Od: 6 lip 2014, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

U mnie już pojawiła się pierwsza poskrzypka na liliach ;:134
Olmo
50p
50p
Posty: 81
Od: 6 lis 2014, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

W zeszłym tygodniu niestety też wytropiłam jedną sztukę. Trzeba być czujnym ;:163
Pozdrawiam serdecznie :)
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

W ferworze fascynacji i oczekiwania na festiwal kwitnięcia zapomniałem o tym szkodniku ;:oj trzeba będzie wytoczyć broń chemiczno-biologiczną :wink:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2860
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

U mnie niektóre lilie wystrzeliły do góry: Bariton to z tego roku gratis, ale wystrzelił też Lankon i Tiger Edition-jest największy
Moje lilie stoją w tej chwili na zabudowanym balkonie, bo w garażu było im za ciemno


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wszystkie moje lilie i te w donicach i te w gruncie nawożę jednakowo- po zimie podlewam 1 łyżeczka siarczanu amonu na 10 litrów wody. Jak mają łodygi 10 cm podaję saletrę potasową. Przy początkach kwiatów podsypuję Azofoskę albo Yara Mila. Donice mają ograniczoną powierzchnię dlatego azofoskę sypię kilka razy. Po kwitnieniu lilii już nie nawożę. Suszony obornik daję do donicy jak sadzę, później już nie ;:185
Pozdrawiam Ela
k-asia
100p
100p
Posty: 178
Od: 5 mar 2015, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Pewna moja lilia dostała wyrok eksmisji z dotychczasowego miejsca. Wykopuje ją, cebula olbrzymia, w obwodzie (mierzyłam) ma 32cm i żadnych odrostów bocznych. Problem w tym że zewnętrzna warstwa łusek lepka, jakby podgniła. Zdjełam ją, oberwałam. Dodatkowo ma już pęd około 8- 10cm jeszcze biały , bo był w całości pod ziemią. I teraz moje pytanie: w czym ją wymoczyć/ podlać aby wyeliminować ewentualne patogeny grzybowe?
Za mały ogród, za dużo marzeń...
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2860
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

K-asiu nadmanganian potasu dosyć mocny (2 tabletki na 1 litr wody)- potrzymaj godzinę, potem wysusz w ręczniku papierowym, posyp cynamonem i posadź bez podlewania, ale tak żeby piętka lilii była w glebie przynajmniej 10 cm, to nic że łodyga częściowo będzie w ziemi, wylezie w 100%. Najprawdopodobniej Twoja lilia miała za mokro. Podlejesz jeśli nie będzie padać przez najbliższe 2 dni ;:333 Uważaj na pęd
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Z chlebem kurde baby :lol:


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

-- 9 kwi 2016, o 18:58 --

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

-- 9 kwi 2016, o 19:00 --

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

-- 9 kwi 2016, o 19:05 --

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

-- 9 kwi 2016, o 19:06 --

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

reszta spokojnie czeka na deszcz :D
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
k-asia
100p
100p
Posty: 178
Od: 5 mar 2015, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Eliza52 pisze:K-asiu nadmanganian potasu dosyć mocny (2 tabletki na 1 litr wody)- potrzymaj godzinę, potem wysusz w ręczniku papierowym, posyp cynamonem i posadź bez podlewania, ale tak żeby piętka lilii była w glebie przynajmniej 10 cm, to nic że łodyga częściowo będzie w ziemi, wylezie w 100%. Najprawdopodobniej Twoja lilia miała za mokro. Podlejesz jeśli nie będzie padać przez najbliższe 2 dni ;:333 Uważaj na pęd
Dziękuje serdecznie za radę. To moja ulubiona lilia. Przy okazji zna ktoś może nazwę odmianową? Rośnie od kilku lat w tym samym miejscu, nie tworzy młodych cebul, sama cebula wyrosła jak już pisałam w obwodzie do 32cm. Wysokość standardowa około 1 metra, pachnie bosko, liczba kwiatów 6-8 sztuk, za to olbrzymie, długość płatków około 17cm.

Obrazek

Obrazek
Za mały ogród, za dużo marzeń...
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Conca d' or ?
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Ela_2015
500p
500p
Posty: 543
Od: 26 gru 2015, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Ładne już macie lilie.
Moje też ruszyły całą parą.

Kasiu szkoda tej Twojej lilii i jeszcze z takim obwodem.
Ja bym zrobiła tak pomoczyłabym w Topsinie, a następnie do góry nogami czyli kłem w dół żeby lepiej woda wypłynęła z pomiędzy łusek.
Amciu pod lilię np.kompost.Ja jeszcze same cebule obsypuję piaskiem żeby nie było bezpośredniego kontaktu cebuli z ziemią,jest bezpieczniejsza przed chorobami grzybowymi.Potem znowu dobrej ziemi i rośnij lilijko.
Sadzę w ten sposób i nie mam problemu z liliami.
Fakt moja ziemia jest przepuszczalna to nie muszę robić drenażu.
Mam nadzieję,że uratujesz tą dorodną cebulkę.
Trzymam kciuki.
Eliza też dobrze radzi.
Ela
k-asia
100p
100p
Posty: 178
Od: 5 mar 2015, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

robertP2 pisze:Conca d' or ?
No właśnie i ja tak podejrzewałam, choć o ile mnie pamięć i notatki nie mylą czegoś takiego nie kupowałam. Wśród nazw lilii, które przy zakupie sobie spisuje znalazłam nazwę gold city i to chyba pod tą nazwą kupiłam moje cudo, bo inne nazwy z listy kojarzę albo zupełnie nie pasują do mojej nn. Tylko jak wpisałam w wyszukiwarkę nazwę jednej i drugiej i pokazały się zdjęcia, to dla mnie są one identyczne. Więc która to?

Elu, pędem w dół? ale on już z 10cm ma?
Za mały ogród, za dużo marzeń...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”