Termin sadzenia cebul tulipanów

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Termin sadzenia cebul tulipanów

Post »

Jest tak: w grudniu na wyprzedaży w OBI kupiłem za grosze sporo cebul tulipanów. Ponieważ nie miałem działki pod ręką to włożyłem je do skrzynek z ziemią i postawiłem w zimnej piwnicy.
Dziasiaj zobaczyłem, że z ziemi wystają kły! :lol:
One zwyczajnie ruszyły. :shock:
Co teraz z nimi robić? Coś z nich będzie? Da się je w marcu lub kwietniu przesadzić do ogrodu?
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

jeśli chcesz je przesadzić na działkę, to nic nie rób, prócz lekkiego podlewania. Przesadzisz jak będzie możliwość na działce.
Albo przesadź teraz w doniczki i pobaw się w pędzenie (przyśpieszone kwitnienie) w domu.
a to hiacynty w ogrodzie (nie mam fotek tulipanów):
Obrazek
kliknij na fotkę aby powiększyć
Jakub . . . . .
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

nemo56 pisze:...Albo przesadź teraz w doniczki i pobaw się w pędzenie (przyśpieszone kwitnienie) w domu...
A robimy to tak. Trzymamy tulipany przez kilka dni w doniczkach w świetle w temperaturze 14-16°C, a później do ukazania się pąków podnosimy temperaturę do 18-20°C. Po ukazaniu się paków można obniżyć temp. do 15°C, żeby wydłużył się pęd i pąk kwiatowy. Oczywiście w czasie pędzenia tulipanów codziennie musimy je podlewać. Powinny zakwitnąć po 3-4 tygodniach.
Powodzenia. ;:113
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: tulipany

Post »

janusz pisze:Jest tak: w grudniu na wyprzedaży w OBI kupiłem za grosze sporo cebul tulipanów. Ponieważ nie miałem działki pod ręką to włożyłem je do skrzynek z ziemią i postawiłem w zimnej piwnicy.
Dziasiaj zobaczyłem, że z ziemi wystają kły! :lol:
One zwyczajnie ruszyły. :shock:
Co teraz z nimi robić? Coś z nich będzie? Da się je w marcu lub kwietniu przesadzić do ogrodu?
Janusz
nie wiem jakiej średnicy były te cebulki ale podejrzewam że poniżej 10 cm. Proponuje abyś je teraz przykrył czarną folią. Jak temperatura w piwnicy podniesie się powyżej 10C zdejmiesz folię i niech się rozwijają . Do gruntu wstaw razem ze skrzynkami jak będa do tego warunki. Jeżeli wypuszczą pędy kwiatowe to zaraz je usuwaj i zaczną tworzyć do czerwca cebulki przybyszowe z których na drugi rok będą kwiaty.

Janusz
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: tulipany

Post »

pogotowie ogrodnicze pisze:Do gruntu wstaw razem ze skrzynkami jak będa do tego warunki.
A przesadzić je bezposrednio do gruntu można będzie?
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

można. Janusz z PO podpowiada, jak to zrobić fachowo i słusznie. Ale jak to w życiu. Nie mówimy przecież wszyscy językiem literackim lecz codziennym, potocznym. :wink:
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: tulipany

Post »

janusz pisze:
pogotowie ogrodnicze pisze:Do gruntu wstaw razem ze skrzynkami jak będa do tego warunki.
A przesadzić je bezposrednio do gruntu można będzie?
Janusz
korzenie tulipanow są bardzo kruche jak ci się to uda to nie ma problemów.Ale sądze że skrzynki będą poprzerastane korzeniami a ich uszkodzenie bedzie miało wpływ na późniejszy wzrost
A do Nemo jeżeli twierdzisz że to co pisze jest literatura to podaj mi żródło
Janusz
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
koza
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1683
Od: 26 lip 2006, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.śląskie

Wykopywanie i sadzenie cebul tulipanów.

Post »

Jesienią pierwszy raz posadziłam tulipany.Oczywiscie jak na laika przystało w rządku :oops: Efekt zobaczyłam na wiosnę wrrrrrrrr.. Powinnam więc wykopać cebulki i posadzić w ciekawszym miejscu w grupie. Kiedy to zrobić???
Ulka buziaki przesyła
Dociekliwy

Post »

Cebulki powinno się wykopać prawie przed całkowitym zaschnięciem liścia . Cebulkę przetrzymać do sierpnia i dopiero pod koniec sierpnia wysadzać . Jak w sierpniu wykopiesz i od razu przesadzisz też nic się im nie stanie .
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Po wykopaniu w końcu czerwca lub na początku lipca, nie śpieszyłbym się z sadzeniem jak proponuje Dociekliwy. Według mnie, i nie tylko, najlepiej sadzić tulipany w październiku lub nawet na początku listopada.
Mietek.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Ja również sadzę później tulipany.
Awatar użytkownika
koza
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1683
Od: 26 lip 2006, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.śląskie

Post »

Dzięki za podpowiedzi. Zrobie tak : wykopie w tym tygodniu, oczyszcze, przygotuję odpowiednie miejsce i we wrzesniu posadzę.Albo jeśli mnie upewnicie, że krzywdy tulipanom nie uczynię - wykopie i podadzę w ciagu 2 najbliższym tygodni ( to mój czas urlopowy , a działka daaaleko) :D
Ulka buziaki przesyła
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Ja również sadzę później ale teraz po wykopaniu możesz przygotować glebę pod tulipany.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”