Canna - z nasion

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
jolciajci
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1588
Od: 26 lut 2007, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

:D Ja tez jestem nowa na tym forum ,ale jeżeli chodzi o wysiew nasion kanny to zrób karbe na nasionach i namocz je na 24 godziny w ciepłej wodzie . Następnie normalnie posadz nasiona do doniczki i to może być jedna doniczka a i tak potem będziesz przesadzał. Ja nigdy nie wkładałam ich do lodówki bo one nie potrzebują skaryfikacji . Nie kiełkują równomiernie i mają dość duży okres kiełkowania. Do tych akurat nasion trzeba mieć trochę cierpliwości. Pozdrawiam
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Kiedyś wpadłam na pomysł i wyściółkowałam nasionami kanny ziemię w jakiejś dużej doniczce. Ładne są i w ogóle. Z 50% chyba skiełkowało bezproblemowo, donica stała na dworze, bo to wiosna albo lato było, siewki duże i ładne. Wyrywałam, kiełkowały następne. I jeszcze pojedyncze pojawiały się w następnym roku.
Natomiast o ile się orientuję, to raczej nie powtórzą kwiatów takich, jakie były u roślinki, z której te nasiona wzięto .

B.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Basiu podobno nie.
Nigdy tego nie sprawdzałam.
Należę do osób niecierpliwych :D
nie bawiłam się w wysiew nasion,
tylko kupuję od razu kłącza :D
Awatar użytkownika
karolina7787
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 15 mar 2007, o 19:30
Lokalizacja: Wielkopolska

Kłącza

Post »

Bawienie się z nasionami kanny jest stratą czasu. na pewno chcesz uzyskać ładne roślinki. Lepsza jest rozmnażanie wegetatywne z kłączy. Powtarzam kłączy. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ariel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 24 paź 2006, o 22:46
Lokalizacja: Zaleszany PDK
Kontakt:

Post »

Moje nasionka ani drgnęły przez pół miesiąca
Awatar użytkownika
jolciajci
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1588
Od: 26 lut 2007, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Witam ariel. Na to żeby wyszły z ziemi to potrzeba więcej niż 2 tygodnie . Jak już je wysiałaś to musisz trochę poczekać na efekty.- połóż je gdzieś gdzie będą miały ciepło od spodu bo to są rośliny ciepłolubne .Uważaj tylko ażeby ich nie przesuszyć .Mają mieć tylko lekko wilgotno.Pozdrawiam.
Jestem jaka jestem - pozdrawiam serdecznie Jola
Awatar użytkownika
aledra7
1000p
1000p
Posty: 1659
Od: 21 paź 2008, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Canna - z nasion

Post »

Dostałam nasionka canny zwykłej o zielonych liściach i czerwonych kwiatach, czy mogę ją zasiać już czy mam czekać do wiosny? jak z tymi nasionkami postępować? w jakiej ziemi sadzić, jak podlewać, jakie stanowisko?słyszałam że nasionka należy na chwilkę zalać wrzątkiem żeby twarda otoczka pękła
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

Olu możesz już zasiać. Jest to dość długi proces od chwili posiania do otrzymania dorodnej rośliny.
Nasiona potrzebują coś w rodzaju stratyfikacji. Tak jak wspomniałaś zalewanie wrzątkiem jest to jeden ze sposobów drugi bardziej pewny i sprawdzony przeze mnie, to starcie w jednym miejscu skorupy nasiona papierem ściernym lub pilniczkiem. W ten sposób wilgoć szybciej dostanie się do nasionka i łatwiej pęknie skorupa. Już wysiane nasionko przy dobrej pielęgnacji może w przyszłym roku wydać pierwszy kwiat a przy odrobinie szczęścia może być dość ciekawy.
Życzę sukcesu.
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Post »

Ciekawi mnie po jakim czasie następują wschody nasionek canny ?
I ... jeśli wzejdą to jak z nimi postępować skoro mamy wrzesień - mam, na mysli gdzie je przechowywać ?

Pytam bo lubie takie "zabawy" Ja dużą część swych nasadzen na działce mam wychodowane własnie z nasion lub sadzonek zielnych
-to wielka frajda a także satysfakcja móc patrzeć na cos duzego co było jakis czas temu maleńkim nasionkeim na naszej dłoni.

Drozd masz piekna kolekcję , gratuluje i podziwiam.
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

Nie ma reguły na wschody. Kiedyś bawiłem się przez pare lat i bywało różnie. Wschody były do dwóch tygodni a i bywało,że po dwóch miesiącach dopiero pokazały się kiełki. na pewno w dużym stopniu zależy od wilgotności i temperatury podłoża ale chyba i samo nasionko mo swoje kaprysy, bo tak samo przygotowane w jednakowym podłożu w różnych terminach kiełkowały. Małej roślinie przez okres zimowy trzeba zapewnić jak najwięcej światła przy umiarkowanej temperaturze, by roślina nie wybujała.
Christinkrysia dziękuę za uznanie i gratulację
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
Awatar użytkownika
aledra7
1000p
1000p
Posty: 1659
Od: 21 paź 2008, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Post »

Niecałe 2 tygodnie temu zasadziłam nasionka canny, dzisiaj jest ich około 10 już, dwa mają już około 5cm wysokości, jak powinnam teraz z nimi postępować? trzymam je na parapecie południowym. Jak podlewać?
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

Jak już powschodziły trzeba zapewnić im dużo światła i niezbyt wysoką temperaturę 15-18*C. Ziemia umiarkowanie wilgotna.
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

To canny się sieje teraz?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”