Szachownica perska(Fritillaria persica)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Szachownica perska

Post »

Giecikowa - Jeżeli ją posadziłaś w marcu tego roku, to wyrośnie na wiosnę w przyszłym. Szachownice potrzebują przechłodzenia, dlatego sadzi się je jesienią w okolicach września. :roll:

bizon - Moja też drugi rok nie raczyła objawić kwiatka, wydłubie ją i jakoś rozsadzę (bo się rozmnożyła) może jej to coś pomoże :?
zdjęcie z kwietnia:
Obrazek
Awatar użytkownika
Giecikowa
200p
200p
Posty: 355
Od: 13 lut 2011, o 09:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Szachownica perska

Post »

O to chociaż jakaś nadzieja pozostaje ;:138 Niech jej będzie poczekam do przyszłego roku :roll:
Pozdrawiam Dorota:)
maxx
100p
100p
Posty: 123
Od: 14 kwie 2011, o 22:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Północne Mazowsze

Re: Cesarska korona - Fritillaria imperialis

Post »

Szukałem informacji o szachownicach perskich ale to chyba jedyny więc pozwolę sobie tu zapytać.
Moja szachownica Perska po około 30 kwiatach zawiązała nasiona i chyba zbliża się czas kiedy osiągną dojrzałość. Jak mam je wysiać i dalej hodować bez szklarni? Mam świadomość, że pierwsze zdolne do kwitnienia sadzonki uzyskam za 3 lub więcej lat no ale jak już postanowiła mieć dzieci to jej nie zabraniałem :). Nie zauważyłem jak na innych roślinach zgubnego wpływu dojrzewających nasion na roślinę mateczną wszystkie liście są piękne lśniące a szachownice które nie zawiązały nasion już są w stanie uśpienia.
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Szachownica perska(Fritillaria persica)

Post »

Odświeżam wątek
Czy komukolwiek z Was coś kiedyś zjadło szachownicę perską (część nadziemną)? Moje właśnie zaliczyły smutny koniec w ogniu. Nie miałam pod ręką aparatu, więc zdjęcia niet, ale zjadały jej liście małe gąsienice, brązowe z czarnym łbem, długości ok. 1cm, grubości ok. 1,5-2mm, zostawiały po sobie olbrzymie w porównaniu do nich odchody. Liście zjedzone doszczętnie, ściółka wokół roślin ufajdana, zaatakowane wszystkie cztery posadzone w zeszłym roku jesienią. Dodam, że żadna nie zakwitła, wyglądały dokładnie tak, jak ta z postu ewkapaw.
Rośliny i ściółka spod nich już spalone, do cebul jeszcze nie zaglądałam. Co radzicie?
kakadu13
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 13 maja 2018, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wlkp/Polska NRW/Niemcy

Re: Szachownica perska(Fritillaria persica)

Post »

Na 100% do dewastacji Twojej Szachownicy perskiej przyczyniła się Poskrzypka liliowa.Moją Cesarską koronę zaatakowały po przekwitnięciu.
Nie rób nic na przyszły rok wyrośnie z cebulki nowy kwiat tylko wtedy musisz zwalczyć szkodnika. :wink:
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Szachownica perska(Fritillaria persica)

Post »

kakadu13, dziękuję, faktycznie sporo tych chrząszczy się pojawiło w tym roku na liliach, ale nie skojarzyłam ich z larwami, a tym bardziej z ich obecnością na szachownicach. Na szachownicy cesarskiej zauważyłam to paskudztwo dzisiaj, też chyba łodygi spalę, bo większość liści już zjedzona.
Czytałam, że trudno tego szkodnika zwalczać, czy to prawda? Może macie jakieś sprawdzone sposoby?
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Szachownica perska(Fritillaria persica)

Post »

Na moich poskrzypka też się stołowała, ale żadnej nie zjadły do końca. Nie miały szans. :wink: Szachownice zakwitły obficie, jedna była trochę zmutowana;

Obrazek
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
Kamil73
50p
50p
Posty: 58
Od: 8 wrz 2018, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Częstochowska

Re: Szachownica perska(Fritillaria persica)

Post »

Moja w tym roku wypuściła 2 pędy i nie zakwitła, czy powinienem je wykopać i rozdzielić oraz posadzić w sierpniu czy zostawić tak jak jest? Z góry dziękuję za odpowiedzi
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Szachownica perska(Fritillaria persica)

Post »

Moja drugi sezon też nie wypuściła kwiatów, same łodygi, na dodatek już pozasychały. Chyba wykopię ją i posadzę w lżejszej ziemi na cieplejszym stanowisku. Widzę, że tam gdzie rośnie nie jest jej dobrze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”