Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 8  
Autor Wiadomość
emalia112
 Tytuł: Jednoroczne suszki
PostNapisane: 1 lip 2014, o 23:49 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Myślę, że nie będzie to dublowanie tematu. Postępowanie z roślinami jednorocznymi przeznaczonymi do suszenia jest bardziej skomplikowane i trudniejsze niż z bylinami. Byliny, czy trawy wystarczy mieć by w odpowiednim czasie czerpać z nich pożytek. Aby mieć rośliny jednoroczne o pięknych soczystych kolorach, odpowiednio dorodne i wydajne trzeba się przy nich napracować.

Obrazek

Jednoroczne "suszki" sa dla mnie kwintesencją lata. Ich zapach kształt, a przede wszystkim kolory ciszą długo. Trud jest solidnie wynagradzany.
Zaczne od rośliny według mnie najłatwiejszej...

Czarnuszka damasceńska(Nigella damascena)

Obrazek

Rośnie sama. Sama się też wysiewa. Ja jedynie zostawiam wyrwane krzaki z dojrzałymi główkami tam gdzie mi pasuje by rosła.Przeważnie między trawy o późnej wegetacji. Na wiosne musze ją trochę przerwać i tyle.... czekam by zakwitła

Obrazek

Scinam dojrzałe kwiatostany. Są bardzo dekoracyjne i trwałe. Jasno zielone kulki z ciemnym paskiem dobrze komponują się prawie z każdą rośliną. Samotne jednorodne bukieciki też dobrze wyglądają.

Obrazek

Suszy sie klasycznie w małych snopkach. Nie farbuje ich , więc nie wiem jak przyjmują farbę, bo są ładne takie jak ich natura stworzyła.

Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

smirka
 Tytuł: Re: Jednoroczne suszki
PostNapisane: 2 lip 2014, o 07:44 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Super dzieło ;:63 ,ale chciałabym wiedzieć co to jest to zielone i te pomarańczowe kuleczki :D

emalia112
PostNapisane: 2 lip 2014, o 12:10 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Zielone to szczeć, pomarańczowe to len.

smirka
PostNapisane: 2 lip 2014, o 13:27 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Dzięki za podpowiedż :wit

myszka
PostNapisane: 2 lip 2014, o 13:51 
200p
200p

0 szt.
Emalio wtrącę Ci się do wątku jeżeli pozwolisz.
Moją ulubioną rośliną jednoroczną na suszki jest zatrwian wrębny . Występuje w kilku kolorach.Bezproblemowy w uprawie i suszeniu.Nawet dla laików i leniów ogrodowych jak ja.
Podobno dużo ładniejszy jest zatrwian Suworowa.Nigdy nie spotkałam nasion tej rośliny.

paprotka882
PostNapisane: 2 lip 2014, o 15:43 
500p
500p

0 szt.
A ja uwielbiam hortensje pewnie dlatego że to była jedna z dwóch roślin które miałam na sucharki :) Była jeszcze lawenda która stała w wazoniku całą zimę :) W tym roku również pierwszy raz wysiałam zatrwian i już lada moment będą kwiatki, już widać kolorki :) Uwielbiam też kłosy zbóż np. w takiej kompozycji z kurką :) Obrazek

emalia112
PostNapisane: 2 lip 2014, o 21:15 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Musze przyznać Paprotko,że rzadko udaje mi się sciąć hortensje w tak optymalnym czasie by zachować i kolor i kształt. Pojemnik też dobrany z wyczuciem, natomiast zboże ścięłaś zbyt późno, o wiele za późno.

paprotka882
PostNapisane: 2 lip 2014, o 21:48 
500p
500p

0 szt.
Dlaczego za późno ?? Ja się tak nie znam byłam na spacerze to i od kogoś z pola sobie nazrywałam :) Hortensje ścinam na jesień jak jest już zimno. :)

emalia112
PostNapisane: 2 lip 2014, o 22:04 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Robisz ten sam błąd jaki ja robiłam na początku mojej przygody z suszkami. O zbożach zobacz:
viewtopic.php?f=32&t=76634&start=14

paprotka882
PostNapisane: 2 lip 2014, o 22:24 
500p
500p

0 szt.
Dziękuje poczytam sobie :) Choć kurka jest w tym gniazdku do dziś i mi się nadal podoba jak wygląda. Ja nie jestem taka hm profesjonalna w tym temacie, pierwszy raz zbierałam jakieś suszki w tamtym roku, ale oczywiście cenne uwagi sobie przyswoję :)

emalia112
PostNapisane: 5 lip 2014, o 22:55 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Obrazek
Następna propozycja rośliny którą można zastosować do suchych kompozycji, a przy której wystarczy tylko sekator jest...

Mak polny Papaver rhoeas L.

Chwast, ale istnieją też formy ogrodowe, o czym zresztą tutaj wszyscy wiedzą. Niektóre formy są bardzo wymyślne co w wątku o makach widać. Ja zreszta też czasem kupuję paczke maku jednorocznego i wysiewam w jesieni na swoim ugorze, z dzikimi margerytkami i rumiankiem wygląda super.

Obrazek

Mnie jednak interesuje po przekwitnięciu. Makóweczki sa malutkie, ale jeżeli jest ich odpowiednio dużo to nawet jako jednorodne snopki wyglądają dobrze.
Obrazek

Jednak najlepiej wyglądają w kompozycjach tematycznych jesiennych np w połączeniu z żołędziami, szyszkami, lub zimowych . Wtedy dobrze pomalować je srebną lub białą farbą, akrylową, emulsyjna lub olejną. O farbowaniu makówek nie ma mowy.

Obrazek

smirka
PostNapisane: 6 lip 2014, o 07:05 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Emalia nie czekasz aż makówki dojrzeją?

emalia112
PostNapisane: 6 lip 2014, o 13:18 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ścinam je na trzeci, czwarty dzień po przekwitnięciu. Jeżeli jest ładna pogoda to można trochę później , ale po deszczu ciemnieją.
Przy suszeniu nie zachowają tego zielonego koloru, ale są jasne,a to daje większe możliwości kolorystyczne. Ścinane na trzeci dzień już nie marszczą sie przy suszeniu.

emalia112
PostNapisane: 6 lip 2014, o 22:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Parę lat temu zauroczona przepięknymi kolorami, tej rośliny i jej zapachem/zapach dobrych kosmetyków/wprowadziłam ją na grządki z myślą o suszkach.I została.
Suchokwiat roczny(Xeranthemum annuum)

Obrazek

Roślina absolutnie nie wymagająca. Sama się wysiewa, sama rośnie, zawłaszcza jakiś teren gdzie nie przeszkadza, ale w tym roku źle trafiła. Zagraża moim ukochanym goździkom Szabo. Jutro pójdzie na kompost. Ale dzisiaj złożę jej jeszcze hołd bo to wartościowa roślina. Długo i obficie kwitnie. Jej lekko papierowe kwiatki w kształcie i wielkości stokrotek idealnie nadają sie na małe bukieciki, które bardzo długo stoją w wazonie. I pięknie pachną. Jednak po zasuszeniu cały je urok znika. Roślina przyjmuje kolor starej spranej szmaty, a i kształt jest jakiś taki nieefektowny. Literatura zaleca moczenie jej w roztworze kwasu solnego. Dla mnie jednak to ciężka chemia i po prostu zrezygnowałam z niej jako z materiału na suszki. Farbę też źle przyjmuje. Ale namawiam do posiania jej, bo to piękna roślina.

Obrazek

kubus2015
PostNapisane: 7 lip 2014, o 17:27 
200p
200p

1 szt.
emalio, co do suchokwiatu rocznego to też zdarzały mi się brzydkie przebarwienia, rada na to jest jedna: suszenie w całkowitej ciemności, wtedy zachowuje ładny purpurowy odcień :wink: ja mam te szczęście, że dysponuję drewnianym strychem, gdzie jest jednocześnie bardzo ciepło, przewiewnie, i przede wszystkim ciemno. W tym roku akurat nie siałem suchokwiatu na rzecz suchlinu różowego Helipterum roseum.

Suchlin różowy Helipterum roseum to roślina, podobnie jak powyższy suchokwiat, prawie bezobsługowa. Siew do gruntu wygodny, bo włochate nasionka są dość spore, ale i tak potem jest istny gąszcz pędów. Dobrze sobie radzi na piaszczystej glebie (jedyne nawożenie to niewielkie wiaderko kompostu przed siewem na wiosnę / ok. 0,5 m2). Kwiaty na długich nierozgałęzionych pędach, więc nie musimy się martwić o zmarnowane pąki, jak to bywa w przypadku kocanek. Ciąć można również zamknięte, w ciepłym miejscu i tak się otworzą. Jedyną wadą jest to że niektóre kwiaty zamiast żółtego mają czarne środki; poza tym kolor płatków jest trwały. Ja tnę co ok. 3-4 dni i mam zgrabny bukiecik. Na zdjęciu na grządce zaraz po ścięciu, widać kolejne otwierające się kwiaty; oraz tegoroczne suszące się bukieciki na strychu. :)

Obrazek

Obrazek

emalia112
PostNapisane: 7 lip 2014, o 23:34 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Kubuś jako dżentelmen nie wspomniał o wadach tej damy. A suchołuska(taka nazwa jest też prawidłowa)ma wady.Wysuszona nie znosi wilgoci. Świetnie nadaje się na stół do jadalni, na ścianę do przedpkoju, ale nie do domku na działce, czy do ganku. Wystarczy, że powietrze jest wilgotne, kwiaty nawet najlepiej wysuszane zamykają sie i roślina traci cały swój urok.

Obrazek

W kompozycjach najlepiej czuje sie w swoim towarzystwie. Toleruje ewentualnie jeszcze zatrwian i może jakieś liście. Fotke z zatrwianem wstawie jutro bo dziś było już zbyt ciemno by ich sfotografować. O farbowaniu nawet nie myślmy. Bo co tu jeszcze poprawiać?..

Obrazek

emalia112
PostNapisane: 8 lip 2014, o 14:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Byłam dziś sfotografować len, przechodziłam obok i nawet na mnie robi wrażenie.

Obrazek

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 127 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 8  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 47 gości